Dzień dobry, jestem 31 kobietą, z początkiem sierpnia 2023 roku w moim polu widzenia prawego oka

1 odpowiedzi
Dzień dobry,

jestem 31 kobietą, z początkiem sierpnia 2023 roku w moim polu widzenia prawego oka pojawiła się mała fioletowa plama. Dokładnie w jego górnym lewym rogu oraz drobne mroczki przed oczami. Po konsultacji z lekarzem rodzinnym pojechałam na SOR do Olsztyńskiego szpitala, gdzie zbadała mnie okulistka, neurolog, wykonano TK głowy i wysłano do domu.
W ciągu tygodnia plama z rozrosła się, zajmując cały lewy górny róg pola widzenia prawego oka, mały fragment górnego prawego rogu oraz niewielką część lewego dolnego fragmentu. Utrzymywały się też drobne mroczki przed oczami. W tym czasie lewe oko, kiedy zamykałam prawe lekko „śnieżyło/drgało” w miejscu, w którym występuje plama na prawym oku.

Miałam wykonane badania:
- Tomografię i rezonans głowy - nic nie wykazały
- Rezonans oczodołów - nic nie wykazał
- Kilkakrotnie OCT - nic nie wykazały
- Badanie VEP - nic nie wykazało

Okulista, u którego byłam na którejś z kolei wizycie, wykonał dodatkowo OCT angio i dostałam informację, że widzi zmianę, która może wskazywać na micro wyl2 ew. Kiedy pojawiłam się kolejny raz po dokumentację medyczną, dostałam informację, że zapoznał się z literaturą przedmiotu i mogło się to wydarzyć od tabletek antykoncepcyjnych, które brałam w tamtym okresie i nic więcej nie da się z tym zrobić. Informacja na dokumencie: "W wykonanym OCT angio - łukowaty ubytek unaczynienia w strefie awaskularnej i choriokapilar od dołu do skroni".
Do tego czasu mroczki przed oczami się uspokoiły (zdarzają się raz na jakiś czas) a plama stała się jaśniejsza. W zależności od światła jest jasno fioletowa lub tylko rozmazuje przestrzeń za nią. Na górnej części zamazania jest drgająca linia.
Pod plamą kolor czerwony i różowy jest siwy, oczy są również bardziej wrażliwe na słońce. Ponadto, kiedy w nocy wstaję i zapalam światło, to w miejscu zaburzenia, na zamkniętych powiekach pojawia się świecąca, fioletowa plama, która powoli zanika w ciągu ok. 2 sekund od zewnętrznych krawędzi. Podobna sytuacja miała miejsce również kilka razy na siłowni przy dużym wysiłku (na siłowni, dwa razy pojawiła się również podobna świecąca plama na lewym oku, przy nosie, również na 2 sek. Pole widzenia lewego oka jest całe)
Dochodząc do sedna kilka dni temu na prawym oku, ściśle przylegając do pierwszej plamy, pojawiła się nowa, żywo fioletowa - sytuacja się powtarza, nowa plama zajęła resztę przestrzeni lewej strony pola widzenia prawego oka. Kiedy patrzę wyłącznie tym okiem, widzę jak stara plama, jest „wyblakła" w stosunku do nowej. Sposób, w jaki jest widoczne oraz jakie są odczucia tego zaburzenia widzenia, jest ściśle związane ze światłem i kolorem, na jaki patrzę. Chwilę przed pojawieniem się nowej plamy tabelka na komputerze zdawała się dziwnie wygiąć a następnie zatkały mi się uszy.
Po pojawieniu się nowej plamy poszłam do optometrystki wykonać OCT angio aby mieć obraz tego co dzieje się w naczyniach krwionośnych, nie przyjmuje tabletek antykoncepcyjnych, które podobno miały być powodem pierwszego "wylewu".
Optometrystka wykonała OCT oraz OCT angio, nie widać żadnych wylewów, ubytków ani uszkodzeń. oczy są zdrowe a ja wracam do punktu wyjścia.

Zatykanie uszu, uczucie ciśnienia w nosie i zatokach towarzyszy mi od kilku lat, uzyskałam informację, że jest, to normalne przy zwyrodnieniu stawów skroniowo-żuchwowych. W przeszłości bolało mnie również prawe ucho, ale szyna rozwiązała tę kwestię. Mam również problem z niedrożnym nosem oraz alergią a kłopot z oddychaniem przez nos występuje pomimo używania kropli do nosa (czekam na kolejną wizytę u laryngologa).

Czy może ktoś z Państwa spotkał się kiedyś z podobną sytuacją lub ma może pomysł jakie badania mogłabym jeszcze wykonać?
Proszę skonsultować się z neurologiem i sugeruje wykonać ponownie rezonans głowy w odstępie kilku miesięcy od pierwszego badania.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.