Dzień dobry Jestem DDA, wydaje mi się też że WWO. Niedawno zaczęłam spotykać się z psychologiem. Us

3 odpowiedzi
Dzień dobry
Jestem DDA, wydaje mi się też że WWO. Niedawno zaczęłam spotykać się z psychologiem. Uslyszalam że bardzo lekko wypowiadam się na temat swoich przeżyć, że gładko mówię o swoich problemach czy przeżyciach. I nie wiem czy to dobrze czy to źle?
Zawsze myślałam że jestem słaba osobą, ale jednoczesnie zachowywałam jakiś dystans czy rezon w sytuacjach w których inni ludzie np płakali, a ja nic. I czasem myślę że nie mam wcale uczuć żadnych. A znowu w niektórych błahych sytuacjach chce mi się płakać bez potrzeby.
I strasznie mnie to nurtuje teraz, o co tu chodzi? Co jest nie tak ze mną?
Dzień dobry, To, co Pani opisuje, może być częścią procesu radzenia sobie z trudnymi przeżyciami. To, że gładko mówi Pani o swoich problemach, może być mechanizmem obronnym lub sposobem, w jaki nauczyła się Pani radzić sobie z emocjami. Może to również świadczyć o tym, że na powierzchni potrafi Pani zachować spokój i kontrolę, ale głębsze emocje mogą być trudniejsze do wyrażenia.

Ważne jest, aby te kwestie omówić ze swoim psychologiem, który pomoże Pani zrozumieć, co się za tym kryje. Psycholog jest w stanie zaoferować Pani odpowiednie wsparcie i narzędzia do pracy nad tymi emocjami.

Proszę kontynuować rozmowy ze swoim psychologiem na ten temat, ponieważ to kluczowy krok w procesie terapeutycznym. Specjalista pomoże Pani zrozumieć, dlaczego reaguje Pani w ten sposób i jak można pracować nad lepszym zrozumieniem i wyrażaniem swoich uczuć.

Jeśli ma Pani jakieś wątpliwości lub dodatkowe pytania, proszę śmiało je zadać swojemu psychologowi. Ważne jest, aby czuła się Pani komfortowo i miała pełne zaufanie do procesu terapeutycznego.

Pozdrawiam serdecznie, Maja Benn

Dzień dobry,

To, co Pani opisuje, może być związane z mechanizmami obronnymi, które wykształciły się w odpowiedzi na trudne doświadczenia z dzieciństwa. Jako osoba DDA, może Pani mieć tendencję do ochrony siebie poprzez dystansowanie się emocjonalne w trudnych sytuacjach. To może prowadzić do tego, że łatwiej mówi się o przeżyciach w sposób "gładki", bez głębokiego zaangażowania emocjonalnego. Jednocześnie, może Pani doświadczać silnych emocji w sytuacjach, które dla innych mogą wydawać się błahe.

To, że psycholog zauważył, że lekko wypowiada się Pani na temat swoich przeżyć, może być wskazówką do dalszej pracy nad otwieraniem się na te emocje i ich lepszym rozumieniem. To nie jest ani dobre, ani złe – to po prostu część procesu terapeutycznego. Ważne jest, aby być świadomym swoich uczuć i próbować je rozumieć, co może pomóc w budowaniu zdrowszych mechanizmów radzenia sobie.

Proszę kontynuować pracę z psychologiem i otwarcie rozmawiać o tych obserwacjach. Psychoterapia to proces, który może pomóc w lepszym zrozumieniu siebie i swoich emocji, a także w nauce, jak lepiej radzić sobie z trudnymi sytuacjami.

Poszukiwanie i przyjmowanie pomocy to oznaka siły, a nie słabości. Proszę dać sobie czas i przestrzeń na odkrywanie swoich emocji w bezpiecznym środowisku terapeutycznym.
Dzień dobry

To, co Pani opisuje, to dość złożone doświadczenie, które może mieć swoje korzenie w Pani przeszłości i doświadczeniach, zwłaszcza jeśli jesteś DDA i WWO. Oto kilka myśli, które mogą Pani pomóc zrozumieć, co się dzieje:

DDA (Dorosłe Dzieci Alkoholików)
Dorosłe Dzieci Alkoholików często wykształcają mechanizmy obronne, które pomagają im przetrwać w trudnym środowisku domowym. Jednym z takich mechanizmów może być dystansowanie się emocjonalne, co może objawiać się jako łatwość w mówieniu o trudnych przeżyciach bez silnych emocji. To może być sposób na ochronę siebie przed bólem.

WWO (Wysoko Wrażliwa Osoba)
Wysoko wrażliwe osoby mają tendencję do głębokiego przeżywania emocji i łatwego reagowania na bodźce zewnętrzne. Mogą łatwo się wzruszać, nawet w sytuacjach, które innym wydają się błahe. To może prowadzić do poczucia, że Twoje reakcje emocjonalne są nieprzewidywalne lub nieadekwatne.

Mechanizmy obronne
Pani doświadczenia i sposób radzenia sobie z nimi mogą być związane z mechanizmami obronnymi, które Pani wykształciła, aby poradzić sobie z trudnymi emocjami i sytuacjami w dzieciństwie. Mechanizmy takie jak tłumienie emocji, odrętwienie emocjonalne czy racjonalizacja mogą powodować, że wydajesz się zdystansowana lub "bez uczuć" w trudnych sytuacjach, a jednocześnie możesz reagować silnie emocjonalnie w innych momentach.

Normalizacja emocji
To, że czasami wydajesz się nie mieć uczuć, a w innych sytuacjach Pani silnie reaguje emocjonalnie, może być wynikiem normalnego procesu radzenia sobie z trudnymi doświadczeniami. Ważne jest, aby pozwoliła Pani sobie na przeżywanie emocji w sposób, który jest dla Pani zdrowy i konstruktywny.

Co możesz zrobić:
Praca z psychologiem: Kontynuuj pracę z psychologiem. To ważne, abyś mogła odkrywać i rozumieć swoje emocje oraz mechanizmy obronne w bezpiecznym środowisku.
Świadomość i akceptacja emocji: Proszę się starać być świadoma swoich emocji i akceptować je, bez oceniania siebie. To normalne, że emocje mogą być zmienne i intensywne.
Techniki relaksacyjne i mindfulness: Ćwiczenia takie jak medytacja, techniki oddechowe czy mindfulness mogą pomóc w lepszym zarządzaniu emocjami i stresem.
Wsparcie grupowe: Proszę rozważyć dołączenie do grupy wsparcia dla DDA lub WWO. Dzielenie się doświadczeniami z osobami, które mają podobne przeżycia, może być bardzo pomocne.
Proszę pamiętać, że nie ma nic "złego" w Twoich reakcjach emocjonalnych. Są one częścią Twojej drogi do zrozumienia siebie i znalezienia zdrowych sposobów radzenia sobie z trudnymi emocjami. To proces, który wymaga czasu i cierpliwości.