Dzień dobry, jestem mamą chłopca który w styczniu skończy 2 lata. Niepokoi mnie jego zachowanie i za

1 odpowiedzi
Dzień dobry, jestem mamą chłopca który w styczniu skończy 2 lata. Niepokoi mnie jego zachowanie i zastanawiam się czy ma to związek z buntem dwulatka czy może z lękiem separacyjnym. Syn od września zaczął uczęszczać do żłobka, początkowo chodził na 3 h aby oswoić się z nową sytuacją. Niestety często chorował, więc był raptem kilka razy. Listopad okazał się dla nas szczęśliwszy, bo dziecko chodzi nieprzerwanie od 2 tygodni. Za każdym razem kiedy widzi budynek to płacze, ale finalnie bez większych protestów wchodzi sam na salę i po chwili płaczu nie słychać. Panie w żłobku twierdzą, że jest coraz lepiej i nie mam powodów do niepokoju. Dziecko zjada posiłki i chodzi na drzemkę. Jest odbierany przez babcię po 6 godzinach z którą spędza czas do powrotu taty z pracy. I tutaj pojawia się problem, w momencie kiedy babcia ma wychodzić z naszego domu dziecko dostaje histerii. Nie chce jej puścić, a jak już wyjdzie to zazwyczaj stoi przy drzwiach i płacze. Po jakiś 20 min się uspokaja. Gdy ja wrócę z pracy jest podobnie, nie pozwala mi iść pod prysznic, kontroluje czy jestem. Był już taki moment kilka miesięcy temu, że zachowywał się podobnie, ale minęło mu to. Dodatkowo widzę pogorszenie w jego zachowaniu, a mianowicie rzuca zabawkami, denerwuje się gdy mu coś nie wyjdzie, często wymusza coś płaczem i krzykiem, nie chcę dać przebrać pampersa, kiedy chcemy go wykąpać to często histeryzuje i nie da się go włożyć do wody, wygina się cały i płacze, więc zdarza się że musimy zrezygnować z kąpieli. Staram się być spokojna i opanowana, wszystko dokładnie tłumaczyć tak aby zrozumiał, ale też już mi zaczyna na to brakować sił i cierpliwości. Zauważyłam, że często w nocy się kręci co skutkuje tym, że rano jest niewyspany i rozdrażniony. Gdy w weekend jest w domu potrafi spać w ciągu dnia nawet z 2/3 godziny, w żłobku śpi ok 1 h, więc zastanawiam się czy to też nie ma związku z jego niewyspaniem. A może takie zachowanie to przez żłobek i oswajaniem się do nowego miejsca w którym nie ma rodziców ? Bardzo proszę o jakieś cenne rady i wskazówki.

Zachowanie Twojego syna może być związane z trudnościami adaptacyjnymi w żłobku oraz lękiem separacyjnym. Ważne jest, abyś kontynuowała rozmowy z personelem żłobka, aby uzyskać pełniejsze zrozumienie sytuacji. Dodatkowo, warto skonsultować się z pedagogiem lub psychologiem dziecięcym, którzy mogą pomóc zidentyfikować źródło stresu i zaproponować strategie radzenia sobie z nim. Upewnij się również, że zapewniasz dziecku spokojne warunki snu, co może wpłynąć pozytywnie na jego zachowanie. W razie dalszych obaw, rozważ konsultację z lekarzem dziecięcym w celu wykluczenia ewentualnych problemów zdrowotnych.