Dzień dobry Jestem młodą dziewczyną (14 lat), pierwsza miesiączka wystąpiła u mnie 3 lata temu. I

1 odpowiedzi
Dzień dobry
Jestem młodą dziewczyną (14 lat), pierwsza miesiączka wystąpiła u mnie 3 lata temu. I tu się zaczynają problemy.
Moje miesiączki są nieregularne (raz mam miesiączkę co miesiąc, później mam raz na 3/4 miesiące, a później znowu mam raz na 1/2 miesiące).
Dzisiaj wystąpiło u mnie ciemnoczerwone/brązowe delikatne krwawienie.
Od razu mnie to zaniepokoiło wpisałam w internet (jestem oczywiście świadoma, że w internecie jest pełno kłamstw, dlatego zadaje pytanie) i przeczytałam, że to może być objaw nie do końca fajnych rzeczy ;(
W moim domu nie ma mowy o czymś takim jak wizyta u ginekologa czy ogólnie lekarz. Jeżeli coś Ci jest - zaczekaj, przejdzie. A jak nie to sobie radź. Ale lekarz w żadnym wypadku nie. Również występuje coś takiego jak „taboo”. Jeżeli ktoś powie słowo „podpaska” albo coś wokół tego tematu - istny cud.
Obawiam się, że przez przeżycia w dzieciństwie (trwają do teraz) mogę mieć depresje. Na jednej z stron przeczytałam również, że właśnie np depresja może być przyczyną tej brązowej wydzieliny.
Od samego początku martwi mnie ten temat i za każdym razem, gdy o tym myślę nie potrafię myśleć racjonalnie. Od razu zakładam najgorsze.
Moje pytanie jest następujące: mam się martwić? Czy to zwykła sprawa podczas dojrzewania? Powinnam powiedzieć o tym rodzicom. Wiem o tym. I zrobiłabym to, jednak boję się wyśmiania i standardowego gadania „To nic. Wymyślasz sobie.” albo w ogóle olania całej sprawy.
Wiem, że moje ciało się zmienia i będzie zmieniać jeszcze przez bliżej nieokreślony czas. Ale jednak ta sprawa nie daje mi spokoju.
Dziękuje za odpowiedź,
Pozdrawiam :)
Dzień dobry,
nieregularne miesiączki w stosunkowo niedługim czasie od rozpoczęcia miesiączkowania mogą wynikać z przemian fizjologicznych, dojrzewania osi hormonalnych i nie być niczym groźnym. Jeśli problem by się utrzymywał, to wówczas warto zasięgnąć opinii kogoś na miejscu i wykonać badania. Jeśli chodzi o związek z depresją - leczenie przeciwdepresyjne może wpływać na pogorszenie działania tego wszystkiego, nie sam obniżony nastrój. Warto byłoby jednak, by znalazła Pani kogoś z kim możnaby było o tych przeżyciach porozmawiać...? Na przykład psycholog czy pedagog w szkole? Niejednokrotnie to osoby nieletnie najbardziej cierpią na wszelkich "krzywych układach" zarówno w rodzinie jak i w towarzystwie. Jeśli jest Pani świadoma tego, że coś jest nie tak, to warto pozwolić sobie pomóc i zawalczyć o swoje prawo do szczęśliwego i pełnego życia.

Trzymam kciuki

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.