Dzień dobry, jestem po badaniu poziomu miedzi, cynku, selenu i jodu (mimo iż mój lekarz zakładał się

2 odpowiedzi
Dzień dobry, jestem po badaniu poziomu miedzi, cynku, selenu i jodu (mimo iż mój lekarz zakładał się że w dzisiejszych czasach to bardzo rzadkie a wręcz nie możliwe, co jest kompletna bzdura), wyszły niedobory o średnim natężeniu, proszę o ludzka pomoc fachowców odnośnie suplementacji. Wykosztował am się na bardzo drogie badania i suple więc nie stać mnie na chwilę obecną by skorzystać z wiedzy dietetyka odpłatnie, może się ktoś ulituje. Po śniadaniu biorę d3 z K2, magnez, wapń, msm, Wit c, niacyne i B complex, czy mogę do tego za jednym zamachem dorzucić jod i Selen? Czy będą się gryzły, kiedy wziąć cynk i miedź? Zależy mi dobrym wchłanianie i szybkim wyrównanie niedoborów które skutecznie odebrały mi dobre samopoczucie i normalne funkcjonowanie-niedoczynność tarczycy od niedoboru jodu, proszę pomóżcie to jakoś ułożyć żebym mogła wrócić do normalnego życia jeśli się ktoś zdecyduje pomoc to z góry bardzo bardzo dziękuję. Pozdrawiam Laura
Dzień dobry, to co mogę Pani zasugerować nie znając więcej szczegółów: 1) Magnez lepiej zażywać wieczorem i nie łączyć go z wapniem i cynkiem, gdyż będą się gorzej przyswajały. Ważna jest również forma magnezu, ponieważ nie każda będzie się dobrze przyswajać - najlepiej stosować cytrynian, glicynian, taurynian lub jabłczan magnezu. 2) B complex i wit. D najlepiej stosować rano. 3) Jeśli na niedoczynność tarczycy przyjmuje Pani lewotyroksynę to proszę zachować co najmniej 2h odstęp od przyjmowania wapnia i magnezu. 4) Selenu, miedzi i wapnia lepiej nie łączyć z cynkiem. 5) Przy B complex nie ma potrzeby suplementacji dodatkowej niacyny + nie należy łączyć jej z wit. C. Sugeruję również rozważyć czy tak szeroka suplementacja jest konieczna, gdyż większość z podanych witamin i składników mineralnych dostarczałaby prawidłowo zbilansowana dieta, nie znam jednak szczegółów Pani sytuacji zdrowotnej ani dokładnych wyników badań - najkorzystniejsza byłaby konsultacja z lekarzem lub dietetykiem, który dokonałby takiej analizy i pomógł ustalić 'plan działania'. Pozdrawiam, Aleksandra Proboszcz

Na pewno warto skupić się na odpowiednim spożyciu błonnika, aby zwiększyć wchłanianie wartości odżywczych w jelitach.
Zalecana wartość to minimum 25 g błonnika dziennie. Sposobem, żeby uzyskać chociaż taką ilość jest zjadanie pełnoziarnistych produktów- na przykład kasze, płatki owsiane, pieczywo pełnoziarniste. Ponadto należy spożywać minimum 400g warzyw i owoców dziennie, najlepiej świeżych.
Dieta śródziemnomorska zawierająca w orzechy, drób, tłuste ryby, warzywa strączkowe, kakao i pełnoziarniste produkty w znacznym stopniu pomoże uzupełnić deficyt mikroelementów, jednak warto omówić tak liczne niedobory z lekarzem/ dietetykiem.
Najlepiej stosować suplementację składników w formie leku i w postaci organicznej (cytrynian, glicynian, mleczan). Należy obligatoryjnie stosować suplementację witaminy D i kwasów omega-3.
Z wymienionych mikroelementów odradza się stosowanie jednocześnie selenu i cynku oraz wapnia i magnezu, ponieważ ograniczają wzajemnie swoje wchłanianie.
Pozdrawiam,
Anna Lewandowska