Dzień dobry. Jestem w 14 tygodniu ciąży z moim byłym chłopakiem. Mam z nim bardzo ograniczony kontak

3 odpowiedzi
Dzień dobry. Jestem w 14 tygodniu ciąży z moim byłym chłopakiem. Mam z nim bardzo ograniczony kontakt. Jest nieobliczalny i agresywny. Są chwilę gdy normalnie się kontaktuje, ale jest zdolny do wszystkiego. Dodam, iż jest alkoholikiem. Odcięłam się od niego, ponieważ był dla mnie toksyczny i patologiczny znęcał się nade mną psychicznie doprowadzał do załamań i odechciewało mi się życia. To człowiek który często wyzywa później przeprasza. Czuję że kontakt z nim jest na siłę nawet jak mam odpowiedzieć na jego wiadomość zwykłym i krótkim słowem np. "tak". Mam teraz z nim kontakt tylko internetowo przez emaila ze względu na to, że po prostu bez niego mam spokój psychiczny. Czy mam obowiązek mieć z nim kontakt jeśli spodziewam się z nim dziecka?
Miał na mnie bardzo zły wpływ i źle się przez niego czułam. Stresuję mnie czasem nawet jak do mnie coś napiszę.
Wspomnę też o tym, że on zachowuję się tak jakby był nieświadomy co mi zrobił do końca.

Kiedy przestałam się z nim spotykać, dowiedziałam się później że zaczął pić o wiele więcej niż wcześniej. Szczerze boję się go trochę.

Nie wdaję się z nim za bardzo w rozmowę, ponieważ on zazwyczaj kieruje się agresją i ma wiele toksycznych cech w sobie. Często szantażował, poniżał, wyśmiewał, wyzywał mnie i moją rodzinę itp.

A teraz niedawno pytał o rozmowę telefoniczną. Często kłamie i nie dotrzymuję obietnic. Bardzo chciałabym się od niego uwolnić.

Proszę o odpowiedź.
Dzień dobry, w pierwszej kolejności należy zadbać o siebie i swoje bezpieczeństwo. Nie ma Pani żadnego prawnego obowiązku utrzymywania relacji z byłym partnerem. Jeśli mężczyzna ten będzie chciał mieć kontakt z dzieckiem, może to robić o ile nie zostanie tego prawa pozbawionym, natomiast nie musi być Pani zaangażowana w relację z nim inną niż tylko dotyczącą technicznych elementów wychowania. Jeśli rodzic stosuje przemoc względem dziecka, istnieje możliwość pozbawienia takiej osoby praw rodzicielskich - nie wiadomo jak będzie w tym przypadku, ale warto obserwować dziecko i jego relacje z ojcem. Jeśli poczuje Pani, że Pani bezpieczeństwo jest zagrożone, warto zgłosić się na policję. Pomoc zapewnić mogą także organizacje wspierające np. Centrum Interwencji Kryzysowej, które może zaoferować bezpłatnie kilka spotkań z psychologiem oraz prawnikiem, w zależności od Pani potrzeb. Myślę, że w tak trudnym okresie warto skorzystać z pomocy specjalisty od zdrowia psychicznego, by ułatwić Pani zadbanie o siebie oraz dziecko, gdy już się pojawi. Życzę powodzenia!

Dzień dobry, bardzo cieszy mnie fakt, że własnymi siłami uwolniła się Pani z tak toksycznego związku. To wielki sukces :)
Pani nie musi mieć z nim bliskiej relacji, jako ojciec dziecka ma prawo wiedzieć, pytać, spotykać się z nim, choć patrząc na to co Pani pisze o jego zachowaniu to warto obserwować relację dziecko-ojciec i w razie niepokojących sygnałów wejść na drogę prawną. Wszystkiego dobrego, pozdrawiam

Rozumiem, że znajdujesz się w trudnej sytuacji, a ta ciąża może być dodatkowym źródłem stresu i niepokoju, zwłaszcza w kontekście trudnego związku z byłym partnerem. W takiej sytuacji ważne jest, abyś dbała o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne, oraz byś czuła się bezpieczna.

Nie masz obowiązku mieć kontaktu z byłym partnerem, jeśli czujesz, że jest to dla ciebie szkodliwe. Wszelkie decyzje dotyczące kontaktu z ojcem dziecka powinny być podejmowane w trosce o twoje dobro, zdrowie i bezpieczeństwo psychiczne. Tym bardziej, jeżeli był toksyczny i agresywny nie musisz pozostawać w takim związku czy też utrzymywać regularnego kontaktu, jeśli jest to dla ciebie szkodliwe.

Możesz rozważyć zasięgnięcie porady prawnej w sprawie twoich praw i opcji w związku z ciążą oraz sytuacją z byłym partnerem. Może istnieć możliwość uzyskania wsparcia ze strony prawników lub specjalistów ds. przemocy domowej, jeśli czujesz, że twoje bezpieczeństwo jest zagrożone.

Ważne jest również, abyś otoczyła się wsparciem osób bliskich i profesjonalistów, którzy mogą pomóc ci w tej trudnej sytuacji. Możesz skontaktować się z lokalnymi organizacjami, które oferują wsparcie dla kobiet w trudnych sytuacjach życiowych, w tym dla kobiet w ciąży.

Pamiętaj, że twoje zdrowie psychiczne i fizyczne jest najważniejsze, a podjęcie decyzji o zachowaniu zdrowej granicy wobec toksycznego partnera jest jak najbardziej zrozumiałe i uzasadnione. Nie wahaj się szukać pomocy i wsparcia w tej trudnej sytuacji.