Dzien dobry, Jestem w 8 letnim zwiazku (4 lata po slubie). Wczesniej nie bylo idealnie, ale od oko

3 odpowiedzi
Dzien dobry,
Jestem w 8 letnim zwiazku (4 lata po slubie). Wczesniej nie bylo idealnie, ale od okolu pol roku klocimy sie o prawie wszystko, doszla to tego tez niestety agresja fizyczna (z obywdu stron). Tyle przykrych rzeczy bylo powiedzianych ze ciezko jest je zapomniec. Wedlug meza duzo problemow jest poniewaz nie jestesmy dopasowani kulturowo (on jest szkotem) i mamy inne oczekiwania co do zwiazku. Oboje jestemy osobowoscia alfa i jestesmy uparci i mamy kariery (ale pracujemy z domu praktycznie codziennie). Kocham go nadal, ale naprawde jedyne czego chce to zeby dal mi swiety spokoj. Jestem bardzo zmeczona ciaglymi klotniami, pretensjami i zaczelam sie tez irracjonalnie zachowywac. Maz cierpni tez na zaburzenia lekowe i mam wrazenie ze doslownie kazda chwile spedza na dyskutowaniu swoich problemow albo narzekaniu na wszystko (dobre kilka godzin dziennie). Prosze o pomoc i porade jak ugasic ten ogien i sprawic zebysmy oboje zaczeli sie zachowywac po staremu.
Witam,
Niepokoi mnie wątek związany z agresją fizyczną. Uważam, że w tej sytuacji obydwoje Państwo powinni podjąć psychoterapię (oddzielnie) i pracować w obszarze powstrzymywania agresji.
Natomiast później kiedy problem agresji zastanie już zaopiekowany zalecałabym podjęcie psychoterapii par jeśli nadal będzie taka potrzeba.

Dzień dobry, z opisanej przez Panią sytuacji wynika, że w Państwa relacji problemem jest różnica w odmiennych oczekiwaniach dotyczących związku, co budzi napięcie, frustrację, agresję. Wchodząc w związek każdy z partnerów ma swoje wyobrażenia, potrzeby, oczekiwania co do relacji, co do drugiej osoby. Bardzo ważne jest, aby partnerzy otwarcie komunikowali się ze sobą w tych aspektach. Może być tak, że te oczekiwania będą odmienne, co jest naturalne. Jeśli jednak ze sobą o tym nie rozmawiają, nie szukają wzajemnych punktów porozumienia, to zaczyna rodzić się dystans. Kluczowe w takim momencie byłoby skupienie się na tym, jakie każdy a partnerów ma oczekiwania, jak one zmieniły się w trakcie trwania związku, jak partnerzy mogą wspólnie je realizować w relacji. Jeśli nie będziecie Państwo w stanie samodzielnie się nad tym pochylić, to zachęcam do terapii par. Dodatkowo, ważne byłoby, aby każdy z partnerów odbył indywidualne spotkanie z psychologiem, aby mógł też samodzielnie omówić trudności, jakie widzi ze swojej perspektywy.
Życzę powodzenia!
Pozdrawiam serdecznie,
Joanna Szlasa-Więczaszek
Dzień dobry, prawdopodobnie przechodzicie Państwo kryzys. Pani opis sugeruje, że nie jesteście w stanie konstruktywnie się ze sobą komunikować, a wręcz dochodzi do eskalacji konfliktu w postaci zachowań agresywnych, co nie rokuje zbyt dobrze dla waszej relacji, a wręcz może stanowić poważne zagrożenie. To sygnał by rozważyć sięgnięcie po pomoc. Myślę, że warto abyście rozważyli Państwo terapię dla par. Z pomocą terapeuty uzyskacie Państwo bezpieczną przestrzeń do wyrażenia własnych emocji, oraz wgląd, który pozwoli spojrzeć na wasz związek z różnych perspektyw. Jest szansa, że w obecności terapeuty, który skatalizuje wasze emocje będziecie skłonni usłyszeć się wzajemnie, co może stanowić pierwszy krok do nawiązania porozumienia między wami i przyjrzenia się wzajemnym potrzebom. Życzę dobrych decyzji. Pozdrawiam serdecznie.