Dzień dobry. Jestem w związku z dziewczyną od ponad półtora roku, mieszkamy razem od 4 miesięcy.

4 odpowiedzi
Dzień dobry.

Jestem w związku z dziewczyną od ponad półtora roku, mieszkamy razem od 4 miesięcy. Od dłuższego czasu dostaję informacje od partnerki, że za mało się angażuję (nie inicjuję spotkań z moją częścią rodziny, mało interesuję się sprawami domowymi, nie wychodzę z inicjatywami w związku) oraz, że ona się czuje jakbyśmy żyli swoimi osobnymi życiami zamiast życia razem. Jest to mój pierwszy związek, więc nie miałem wcześniejszych doświadczeń w życiu wspólnie. Jestem również introwertykiem, sporą część życia przed Jej poznaniem spędzałem sam zamknięty w swoim małym świecie. Widzę ogromny problem jaki stwarzam oraz, że znacząco zepsułem relację między Nami - odczuwam z tego powodu ciągłe poczucie winy i wstydu, chcę z całego serca to naprawić, ale nie wiem jak się za to zabrać ani jak się zmienić. Partnerka to rozumie i nie żywi o to urazy, lecz sama nie umie mi pomóc oraz widzę, że mocno to przeżywa.

Co mam robić, bardzo chcę się zmienić i zacząć razem żyć bo Kocham moją Ukochaną, lecz tylko ją krzywdzę...
Witam! Jeżeli dobrze wnioskuję z pytania to rozmawia Pan o tym z dziewczyną. To bardzo dobrze. W sytuacji nieporozumień i niespełnionych oczekiwań rozmowa stanowi podstawę. Przede wszystkim warto rozmawiać o sobie, o własnych emocjach i obawach, tak żeby dziewczyna mogła zrozumieć w jaki sposób Pan myśli, a co za tym idzie zaakceptować Pana i Pańską osobowość.
Jeżeli chciałby Pan popracować nad sobą, żeby przejawiać więcej inicjatywy, być bardziej zaangażowany i otwarty to warto skorzystać z pomocy specjalisty. Oczywiście nie da się zmienić nikogo o 180 stopni, ale można popracować nad zmianą zachowania pomimo uwarunkowań osobowościowych, czyli introwertyzmu w tym przypadku. Gdyby był Pan chętny do takiej pracy to zapraszam :)
Powodzenia i wszystkiego dobrego!
Pozdrawiam! Paweł Wencki Eunoia

Witam serdecznie,
To ważne, że zauważa Pan potrzeby i uczucia Pana partnerki. Sama chęć pracy nad sobą to już bardzo dużo! Pisze Pan też o tym, że aby móc wprowadzić zmianę potrzebne byłyby narzędzia, z których mógłby Pan korzystać. Trudno jest po tak krótkim opisie wywnioskować gdzie dokładnie leży problem. Psychoterapia mogłaby pomóc w określeniu rodzaju oraz źródła trudności oraz przepracowaniu tych aspektów doświadczenia, które rzutują na teraźniejszość. Niektóre nurty psychoterapii dostarczają też konkretnych narzędzi do radzenia sobie z problemami tu i teraz. Polecam konsultację z psychologiem/terapeutą w celu dookreślenia problemu. Ważne jest to aby dobrze ukierunkować Pana energię tak aby mógł Pan działać na rzecz zmiany na lepsze. Trzymam kciuki i serdecznie pozdrawiam.
Szanowny Panie,

Dziękuję za podzielenie się swoimi przemyśleniami. Już sama chęć poprawy sytuacji świadczy o Pana zaangażowaniu. Ważne, aby otwarcie porozmawiał Pan z partnerką o swoich uczuciach i obawach, a następnie zaczął od małych, konkretnych działań, takich jak częstsze inicjowanie wspólnych aktywności czy podejmowanie obowiązków domowych. Warto też ustalić wspólne cele, które pomogą wzmocnić Waszą więź. Proszę rozważyć pracę nad wyjściem ze swojej strefy komfortu, a jeśli potrzebuje Pan wsparcia, pomoc psychologa lub terapeuty par może być bardzo korzystna. Pana uczucia winy i wstydu są naturalne, ale ważne jest, aby skupić się na działaniu i naprawie relacji. Proszę też nie wymagać na początku dużo od siebie. Jesteście w relacji gdzie nadal uczycie się siebie nawzajem. Szczerość i otwartość to dobry początek do pracy nad relacją. Pozdrawiam.
Sugeruję wizytę: Psychoedukacja online - 210 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Zrozumienie problemów w związku to pierwszy krok do zmiany. Ważne jest, abyś z partnerką otwarcie rozmawiał o Waszych potrzebach emocjonalnych. Ona może potrzebować więcej zaangażowania, a Ty jako introwertyk możesz czuć się przytłoczony. Kluczowe jest znalezienie balansu i regularna komunikacja – mówcie o swoich odczuciach i oczekiwaniach, aby uniknąć narastania frustracji. Możesz zacząć od małych kroków, np. zaproponować wspólny wieczór filmowy, wyjście na spacer czy gotowanie razem. Nawet drobne inicjatywy pokażą, że angażujesz się w związek. Kolejnym krokiem może być zaangażowanie się w domowe obowiązki – zaproponuj wspólne planowanie zakupów czy sprzątania, aby partnerka czuła, że dzielicie życie, a nie tylko obowiązki. Ważnym elementem może być także zorganizowanie spotkania z Twoją rodziną, co pokaże, że chcesz budować wspólne relacje z bliskimi. Pamiętaj też o pracy nad sobą – jeśli czujesz się przytłoczony, spróbuj prowadzić dziennik, w którym zapiszesz swoje emocje i myśli, co pomoże Ci lepiej zrozumieć, co Cię blokuje. Ważne, abyście dbali zarówno o swoje potrzeby, jak i o związek.