Dzień dobry, jestem z moim chłopakiem od ponad 3 lat. Nie mieszkamy jeszcze razem.Niecałe dwa lata t

5 odpowiedzi
Dzień dobry, jestem z moim chłopakiem od ponad 3 lat. Nie mieszkamy jeszcze razem.Niecałe dwa lata temu zmarła mu mama, od tego czasu raz jest w miarę dobrym nastroju, wtedy w związku jest idelanie, wspiera mnie, odwiedzał mnie codziennie w szpitalu, mimo, że jest z innego miasta itd. Ale często ma spadki nastroju, wtedy odpycha mnie od siebie, uważa, że nie wystarczajaco mnie wspiera i mam sobie znaleźć kogoś lepszego, jest wtedy rozdrażniony i nie poznaje go. Kiedy taki spadek nastroju przydarzy się, jak jest u siebie w domu i mnie nie ma, wtedy odsuwa się całkowicie. Parę dni temu zerwał ze mną pisząc, że zasługuje na kogoś lepszego, wiem, że miał doła, bo nie chodził nawet do pracy. Podejrzewam, że choruje na depresje. Tydzień przed zerwaniem rozmawialiśmy nawet o tym, że chciałby zacząć się leczyć. Dzieciństwa też nie miał łatwego, ojciec go bił, później całkowicie się odciął, potem mama wpadła w depresję i alkoholizm. Na mojego chłopaka spadła opieka nad młodszym rodzeństwem. Nie wiem co robić, jechać do niego mimo tego, że tak bardzo mnie odtrąca, kiedy próbuję się kontaktować? Wczoraj chciałam zaprosić go na obiad to nakrzyczał na mnie, że czego nie rozumie i mam mu dać spokój i nie pisać.
Zazwyczaj jak przyjeżdżałam do niego po takiej sytuacji to wszystko było dobrze, ale teraz mam wrażenie, że naprawdę jest z nim źle i nic sobie nie zrobi z tego, że przyjadę.
Wiem, że on mnie kocha tylko w momencie gorszego nastroju odpycha mnie, nie chce mnie obciążać i czuje, że nie może dać mi wtedy wsparcia. Jest wtedy jak tykająca bomba i z byle powodu potrafi wybuchnąć i się odsunąć. W dodatku wygląda to czasem tak, jakby robił wszystko, żebym go znienawidziła, bo wie, że inaczej będzie mi ciężko go zostawić.
Witaj, rozumiem, że sytuacja jest bardzo trudna i skomplikowana. Twój chłopak przechodzi przez wiele ciężkich chwil i wygląda na to, że zmaga się z depresją oraz skutkami traumatycznego dzieciństwa. Chciałbym pomóc Ci jak najlepiej, więc mam kilka pytań, żeby lepiej zrozumieć kontekst:

Czy Twój chłopak ma jakieś wsparcie z zewnątrz, np. przyjaciół, rodzinę (dalszą), którzy mogą mu pomóc?
Czy rozmawialiście o jego planach związanych z leczeniem depresji? Czy wspominał coś o terapii lub wizycie u specjalisty?
Jak długo trwają jego epizody spadków nastroju i czy zauważyłaś jakieś wzorce, które je wywołują?
Wiem, że zależy Ci na nim, ale ważne jest, żebyś też dbała też o siebie. Pozdrawiam

Dzień dobry, wiele z opisanych przez Panią objawów wskazuje na zaburzenia depresyjne. W opisie zawarła Pani przejawy dużego cierpienia, trudności w radzeniu z emocjami, separowania od innych, dużej drażliwości, trudności w relacjach i zmaganie się z tym by przez swoje zachowanie nie ranić nikogo . Stąd zerwanie. Do tego trudne dzieciństwo i śmierć mamy, to momenty życia z którymi niełatwo sobie poradzić samemu. Istotne w obecnej chwili jest wsparcie i pomoc chłopakowi. Zasadne jest pytanie czy chłopak rozważa/ rozważał podjęcie psychoterapii i leczenia farmakologicznego. Czasem trudno poprosić o pomoc. Czy w jego otoczeniu jest ktoś oprócz Pani, mogący z nim porozmawiać o podjęciu terapii? Proszę nie zapominać także o swoim dobrostanie. Pozdrawiam
Bardzo Ci współczuję trudnej sytuacji, w której się znalazłaś. Twoje wsparcie dla chłopaka jest niezwykle ważne, ale jednocześnie musisz pamiętać o swoim zdrowiu psychicznym i emocjonalnym. Oto kilka sugestii, które mogą pomóc w tej trudnej sytuacji:
1. Profesjonalna Pomoc

Najważniejsze jest, aby Twój chłopak otrzymał profesjonalną pomoc. Depresja i inne problemy emocjonalne mogą wymagać leczenia przez specjalistę. Jeśli już rozmawialiście o terapii, spróbuj delikatnie zachęcić go do tego kroku. Możesz zaoferować wsparcie w znalezieniu terapeuty lub umówieniu wizyty.
2. Zachowanie Własnej Granicy

Zrozumiałe jest, że chcesz mu pomóc, ale musisz również dbać o swoje zdrowie psychiczne. Jeśli czujesz, że jego zachowanie zaczyna Cię zbyt mocno obciążać, warto ustalić jasne granice. Możesz dać mu znać, że jesteś dla niego, ale również potrzebujesz przestrzeni i szacunku dla własnych uczuć.
3. Komunikacja

Spróbuj z nim porozmawiać, gdy będzie w lepszym nastroju. Wyjaśnij, jak jego zachowanie wpływa na Ciebie i Wasz związek. Staraj się mówić w sposób spokojny i empatyczny, unikając oskarżeń. Możesz używać zwrotów typu "Czuję się... kiedy...".
4. Wsparcie Rodziny i Przyjaciół

Może warto, aby Twój chłopak miał wsparcie także ze strony innych bliskich osób. Czasem rodzina lub przyjaciele mogą mieć większy wpływ na przekonanie go do szukania pomocy.
5. Zadbanie o Siebie

Nie zapominaj o sobie. Upewnij się, że masz wsparcie, które pozwoli Ci radzić sobie z trudnościami w związku. Rozważ rozmowę z terapeutą, który pomoże Ci zrozumieć i radzić sobie z sytuacją.
6. Literatura i Zasoby

Może warto poszukać książek lub artykułów na temat depresji, które pomogą Ci lepiej zrozumieć, co przechodzi Twój chłopak. Wiedza może pomóc w radzeniu sobie z jego zachowaniem.
7. Bezpieczeństwo

Jeśli kiedykolwiek będziesz się czuła zagrożona jego zachowaniem, ważne jest, abyś była bezpieczna. Nie wahaj się szukać pomocy, jeśli czujesz, że sytuacja staje się niebezpieczna.
8. Nienaleganie na Kontakty

Choć naturalnie chcesz mu pomóc i być blisko, jeśli on wyraźnie prosi o przestrzeń, może warto na jakiś czas uszanować jego prośbę. Daj mu znać, że jesteś dostępna, gdyby zmienił zdanie i potrzebował Twojego wsparcia, ale jednocześnie pozwól mu na chwilę samotności, jeśli tego potrzebuje.

Twój chłopak przechodzi przez bardzo trudny okres, a jego odpychające zachowanie może być wynikiem walki z wewnętrznymi demonami. Ważne jest, abyście oboje dbali o swoje zdrowie i dobrostan. Twoje wsparcie jest niezwykle cenne, ale musisz także dbać o siebie.
Wiele przedstawionych przez Panią objawów wskazuje na zaburzenia depresyjne. Sytuacje te są ciężkie zarówno dla Pani jak i partnera. Ważne jest, aby udać się z tym bezpośrednio do specjalisty, w tym psychologa, psychiatry. Proszę pamiętać również o swoim zdrowiu. Pozdrawiam ciepło.
Dzień dobry,

Rozumiem, że jest Pani w trudnej sytuacji i bardzo Pani zależy na swoim chłopaku. Jego zachowanie może wynikać z głębokiej depresji i traumy po stracie mamy oraz trudnym dzieciństwie. To naturalne, że chce Pani mu pomóc, ale musisz Pani także zadbać o siebie.

Przede wszystkim warto, aby Pani chłopak skonsultował się z psychologiem lub psychiatrą. Profesjonalna pomoc może być kluczowa w jego przypadku. Może być trudno przekonać go do tego, ale warto spróbować delikatnie zasugerować, że taka pomoc mogłaby przynieść ulgę i poprawę jego samopoczucia.

Jeśli czuje Pani, że jego obecne zachowanie mocno wpływa na Pani emocje i samopoczucie, warto zastanowić się, czy i jak jest Pani w stanie dalej go wspierać bez narażania własnego zdrowia psychicznego. To ważne, aby Pani dbała o swoje granice i dbała o swoje potrzeby.

Może warto spróbować napisać do niego list lub wiadomość, w której wyrazi Pani swoje uczucia i zaniepokojenie jego stanem. Podkreśl, Pani że go kocha i chce mu pomóc, ale jednocześnie musi Pani dbać o siebie. Czasami pisemne wyrażenie myśli jest łatwiejsze niż rozmowa twarzą w twarz.

Wsparcie psychologiczne jest również dostępne dla Pani. Rozmowa z terapeutą może pomóc Ci zrozumieć, jak radzić sobie w tej sytuacji i jak najlepiej wspierać swojego chłopaka, jednocześnie dbając o swoje potrzeby.

Życzę Ci dużo siły i wytrwałości w tych trudnych chwilach. Jeśli będziesz potrzebować dalszej pomocy lub porady, jestem tutaj, aby pomóc.