Dzień dobry, jestem ze swoim partnerem w kilkuletnim związku. 3 lata temu została u niego zdiagnozow

2 odpowiedzi
Dzień dobry, jestem ze swoim partnerem w kilkuletnim związku. 3 lata temu została u niego zdiagnozowana depresja, podczas psychoterapii. Z powodu nawrotu udał się ponownie na psychoterapię, gdzie zdiagnozowano u niego borderline. Wszystko w nim dzieje się wewnętrznie, jednak czasami dochodzi do wybuchów emocji z jego strony (mimo, że wcześniej nie daje sygnałów, że coś się dzieje albo jest nie tak) i kłótni, które prowadzą do sytuacji, w których jest blisko zerwania. Partner podjął niedawno ponownie psychoterapię i ma udać się do psychiatry. Czy związek z taką osobą może być normalny? Czy w takim przypadku konieczne jest udanie się również na terapię dla par? Chcemy być razem, ale boję się planowania wspólnej przyszłości. Dodam, że chcę mu pomóc i być przy nim, ale boję się trochę "nieznanego". Czy dzięki leczeniu się można stworzyć stabilny związek?
Związek z osoba zmagająca się z silnymi wewnętrznymi napięciami jest zawsze trudny. Jedni partnerzy twierdza, że przez to ciekawszy i rozwijający, inni - że męczący i generujący zbyt duże koszty osobiste. W opisanej przez Panią sytuacji doradzałabym konsultacje psychologiczne dla Pani właśnie, celem przyjrzenia się jakie są Pani zasoby osobiste (emocjonalne, poznawcze, itp) oraz pani cele życiowe. 7-10 sesji na takie rozpoznanie będzie pomocne w podjęciu decyzji.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry, to bardzo złożona sytuacja, dlatego odpowiem uwzględniając różne obszary Państwa życia.

1) Czy związek z osobą z borderline może być normalny? Tutaj brakuje mi doprecyzowania, co dla Pani/Pana oznacza "normalny" związek. Jeśli taki bez wybuchów silnych emocji i sytuacji blisko zerwania związku lub nawet wielokrotnych zerwań i powrotów - obawiam się, że nie, nie będzie. Jednakże nie jest powiedziane, że takie wybuchy i zerwania będą miały miejsce często.

Rozdzielę też wybuchy od zerwań.
Wybuchy emocjonalne są związane m.in. z tym, że osobom z diagnozą osobowości bordeline trudno jest praktykować samokontrolę. Jest to jednak możliwe aby ją ćwiczyć i udoskonalać, m.in. poprzez psychoterapię, pracę własną. Pani edukacja w temacie borderline i regulacji emocji w ogóle, może tutaj również być bardzo pomocna. Dlatego...

2) ...tak, uważam, że terapia par jest w tym wypadku wskazana. Możecie na niej Państwo m.in. poznać techniki dobrej komunikacji w związku, która pozwoli m.in. zatrzymać wymianę zdań gdy emocje będą eskalować.

3) Zerwania są dość często spotykane w życiorysach osób z bpd (bordeline personality disorder - zabrzenia osobowości borderline) ponieważ osoby te mają trudność w utrzymaniu tzw. stałości obiektu. Tutaj znowu- wieloletnia psychoterapia może pomóc tę stałość utrzymywać dłużej i wytrzymywać dyskomfort w relacjach. Jednocześnie zaznaczam, że w przypadku pacjentów z bpd tzw. "drop outy" czyli wypadnięcie z terapii również występuje często z powodów już wymienionych. Może Pani/Pan wspierać partnera w wytrwaniu w psychoterapii, nie rzucaniu jej. Nie jest to jednak Pani/Pana odpowiedzialność aby partnera "ciągnąć za uszy", kontrolować czy chodzi na terapię itp.

4) Czy dzięki leczeniu można stworzyć stabilny związek? Nie mogę obiecać, że stabilny ale na pewno stabilniejszy niż gdyby tego leczenia nie było. Chociaż tutaj również - nie znam Państwa, motywacji partnera do pracy, stopnia głębokości zaburzenia, doświadczeń partnera w poprzednich terapiach - dlatego nie mogę gwarantować, że tak będzie.

5) Obawa przed nieznanym jest zupełnie naturalna i dotyka wielu osób bez względu na to czy są w związku z osobą z bdb czy nie. Myślę, że to ważne aby Pani/Pan mogła/mógł na bieżąco rozmawiać o tym kimś zaufanym. Zauważać swoje emocje.

Podsumowując. Osoby z osobowością z pogranicza (borderline) to tak samo wartościowe osoby jak każde inne, tak samo potrzebują miłości (a może nawet bardziej) i chcą tworzyć związki, ktore trwają długo/ całe życie. Diagnoza borderline nie skreśla ani życia zawodowego pacjenta ani uczuciowego. Należy się jednak liczyć z faktem iż taki związek, może mieć więcej sytuacji emocjonalnie intensywnych niż związek "typowy". To od Pani/Pana zależy, jaką podejmie decyzję, niestety żaden psychoterapeuta nie może tutaj zawyrokować czy warto być dalej razem czy nie.

Życzę wszystkiego co najlepsze,

Kamila Kłapińska-Mykhalchuk
Psychoterapeutka psychodynamiczna, psycholog

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.