Dzień dobry, jesteśmy w trakcie leczenia niedokrwistości u córki ( 2 miesięcznej) spowodowanej wyst

1 odpowiedzi
Dzień dobry,
jesteśmy w trakcie leczenia niedokrwistości u córki ( 2 miesięcznej) spowodowanej wystąpieniem konfliku głównych grup krwi po urodzeniu.
Początkowo pediatra zaleciła nam przyjmowanie żelaza Innofer baby w płynie - 0,5 ml x 2 dziennie, potem 1,5 ml x 2 - hemoglobina wzrosła z 8,2 na 8,6 . Ferrytyna 400 i przy tych wynikach przy wadze 5.270 kg kolejno zwiększyła do 1,9 ml x 2 dziennie.

Potem nastąpiły problemy tolerancji ze strony układu trawiennego- zaparcia 2-3 dniowe, cuchnace stolce ze śluzem i niekończący się płacz dziecka. Także przerwałam podawanie Innoferu.

Zasugerowałam zmianę żelaza na Dicofer start, który jest łatwiej przyswajalny przez dzieci ale pediatra z POZ nie miała z nim do czynienia w formie leczniczej.
Aktualnie córka waży 5,55 kg i chciałabym podawać jej właśnie ten preparat ale nie wiem w jakiej dawce, bowiem producent zaleca dzienne dawkowanie 1 ml=10 mg żelaza bez określenia przedziału wagowego.

Do kolejnej wizyty sprawdzającej poziom żelaza został nam tydzień ale przez ten czas potrzebujemy zamiennika aby sprawdzić czy wyniki poszły w góre.
Dawka żelaza waha się od 3-6 mg /kg na dobę, w wyjątkowych sytuacjach możemy dawać jeszcze więcej. Ponieważ preparaty takie jak Dicofer czy sideral gocce mają inny mechanizm wchłaniania można zacząć podaż od 4 mg na kg mc. I przy braku objawów ubocznych można ew zwiększyć.