Dzień dobry, Już od dłuższego czasu mam problemy z przełykaniem pokarmu. Jem zawsze bardzo wolno, b

6 odpowiedzi
Dzień dobry,
Już od dłuższego czasu mam problemy z przełykaniem pokarmu. Jem zawsze bardzo wolno, bo boję się, że jedzenie utkwi mi w przełyku. Każdy posiłek wywołuje u mnie dyskomfort i strach. Doszło już do momentu, w którym boje się jeść cokowiek. Bardzo proszę o jakąkolwiek poradę, co mogę zrobić i do jakiego lekarza się udać
Dzień dobry. W takiej sytuacji możemy zastanowić się, czy jakieś trudne wydarzenie/napięcie emocjonalne/stres nie poprzedzały wystąpienia problemów z przełykaniem pokarmu.

Najprawdopodobniej w sytuacji jedzenia - pojawia się lęk przed zadławieniem, co napędza doznania takie jak: strach, niepokój. Rzutuje to na reakcje organizmu (fizjologiczne) - np. napięcie mięśniowe, uczucie zaciśniętego gardła. Zachowaniem, które pojawia się w konsekwencji, jest lęk przed jedzeniem czegokolwiek.

Warto skorzystać z pomocy psychologa lub terapeuty w nurcie poznawczo-behawioralnym, by zredukować lęk dotyczący możliwości utkwienia jedzenia w przełyku. Praca terapeutyczna polegałaby wówczas na przepracowaniu myśli o zadławieniu.

Proszę zastanowić się, czy taka sytuacja miała miejsce w przeszłości? Co mogło wywołać w/w lęk? Co można zrobić, by uniknąć takiej sytuacji lub/i poradzić sobie, gdyby wystąpiła? Być może pomocne okaże się: 1) delikatne rozmasowywanie i opukiwanie mięśni żuchwy, policzków, ust przed posiłkiem (technika zaczerpnięta z terapii integracji sensorycznej), by odwrażliwić te miejsca i rozluźnić je; 2) jedzenie małych kawałków pokarmu; 3) popijanie wody.

Pozdrawiam serdecznie

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry,

Twoje problemy z przełykaniem pokarmu, zwane dysfagią, są poważnym problemem zdrowotnym, który wymaga konsultacji medycznej.
Pierwszym krokiem powinno być umówienie się na wizytę u lekarza rodzinnego lub internisty. Lekarz ten może przeprowadzić wstępne badania, aby wykluczyć podstawowe przyczyny i skierować Cię do specjalisty.
Lekarz rodzinny prawdopodobnie skieruje Cię do gastrologa. Gastrolog specjalizuje się w problemach układu pokarmowego i może przeprowadzić bardziej szczegółowe badania.
Jeśli gastrolog nie znajdzie przyczyny Twoich problemów, możesz zostać skierowany do otolaryngologa (specjalista od laryngologii), który zajmuje się gardłem i krtanią. Może to być pomocne, jeśli Twoje problemy są związane z górną częścią przełyku.
Jeśli istnieje podejrzenie, że problemy z przełykaniem mogą być wynikiem problemów neurologicznych, lekarz może skierować Cię do neurologa. Neurolog może przeprowadzić badania, aby wykluczyć schorzenia takie jak choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane czy inne zaburzenia nerwowo-mięśniowe.
Jeśli Twoje problemy z przełykaniem są związane z lękiem lub stresem, wizyta u psychologa lub psychiatry może być pomocna. Terapia behawioralna, techniki relaksacyjne czy leczenie farmakologiczne mogą pomóc w zarządzaniu lękiem związanym z jedzeniem.
Jedz małe porcje: Staraj się jeść małe porcje jedzenia, dokładnie przeżuwaj każdy kęs i pij małe łyki wody między kęsami, aby ułatwić przełykanie.
Unikaj suchych i twardych pokarmów: Wybieraj jedzenie, które jest łatwe do przełknięcia, takie jak puree, zupy, jogurty i miękkie owoce.
Pij dużo płynów: Utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia może pomóc w przełykaniu.
Relaksacja: Praktykuj techniki relaksacyjne przed jedzeniem, aby zredukować lęk i napięcie.
Twoje objawy wymagają oceny przez lekarza, aby zidentyfikować przyczynę i odpowiednio ją leczyć. Nie zwlekaj z wizytą u lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje Cię do odpowiedniego specjalisty.

Pozdrawiam
Dzień dobry, dziękuję za podzielenie się. Problemy z przełykaniem są poważnym problem i w pierwszej kolejności warto skonsultować to z lekarzem pierwszego kontaktu, który w razie wątpliwości zaleci dalsze badania. Jeśli badania niczego nie wykażą to warto skonsultować się z psychologiem i podjąć się pracy terapeutycznej np w nurcie poznawczo-behawioralnym.
Życzę wszystkiego dobrego :)
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna - 160 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry! Po wykluczeniu problemów natury fizjologicznej (po konsultacji lekarza internisty i ewentualnie dalszej diagnozy) można przyjąć, że problemy mają charakter lękowy. Lęk przed przełykaniem/ zadławieniem pojawia się w terapii dosyć często. Można nad nim skutecznie pracować w nurcie poznawczo- behawioralnym, stopniowo przezwyciężając lęki. Terapia polega na małych krokach w stawianiu czoła przełykaniu, zmianie lękowych myśli i nauce radzenia sobie z lękiem. Pozdrawiam serdecznie. Ewa Mroczek
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychoterapeutyczna (pierwsza wizyta) - 280 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Droga Pani,

Przykro mi słyszeć o problemach, z którymi się Pani boryka. Problemy z przełykaniem pokarmu mogą być naprawdę trudne i wpływać na codzienne życie. Warto udać się do kilku specjalistów, aby zdiagnozować przyczynę i uzyskać odpowiednią pomoc.

Gastrolog może zlecić badania, takie jak gastroskopia, aby sprawdzić, czy w przełyku nie ma żadnych przeszkód ani problemów strukturalnych. Laryngolog zajmuje się problemami z gardłem i przełykiem. Może ocenić, czy nie ma problemów z anatomicznymi strukturami, które mogłyby wpływać na przełykanie. Czasami trudności z przełykaniem mogą mieć podłoże psychologiczne, związane z lękiem lub stresem. Terapia może pomóc w radzeniu sobie z lękiem przed jedzeniem. Dietetyk może pomóc w opracowaniu planu żywieniowego, który będzie dostosowany do Pani potrzeb i pomoże w łatwiejszym przełykaniu pokarmów.

Proszę nie zwlekać z wizytą u specjalistów. Wczesna diagnoza i odpowiednie leczenie mogą znacząco poprawić jakość życia i zredukować stres związany z jedzeniem.

Życzę Pani dużo zdrowia i spokoju.
Dzień dobry.
Dobrze byłoby zacząć od wizyty u lekarza pierwszego kontaktu, żeby wykluczyć przyczyny medyczne. Pani dolegliwości mogą mieć też podłoże lękowe, dlatego po wykluczeniu innych schorzeń, można by udać sie na konsultacje z terapeutą, żeby zająć się lękiem i znaleźć sposoby na radzenie sobie z nim.
Pozdrawiam

Eksperci

Sylwia Olszak

Sylwia Olszak

Psycholog

Poznań

Anna Tomalka

Anna Tomalka

Psycholog, Psychotraumatolog

Tarnowskie Góry

Anna Malec

Anna Malec

Psychoterapeuta

Lublin

Agnieszka Kwiatek

Agnieszka Kwiatek

Dietetyk

Katowice

Aleksandra Pasiak

Aleksandra Pasiak

Dietetyk

Warszawa

Łukasz Malec

Łukasz Malec

Psychoterapeuta

Zielona Góra

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 42 pytań dotyczących usługi: zaburzenia odżywiania
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.