Dzień dobry, Już od dłuższego czasu mam problemy z przełykaniem pokarmu. Jem zawsze bardzo wolno, b

6 odpowiedzi
Dzień dobry,
Już od dłuższego czasu mam problemy z przełykaniem pokarmu. Jem zawsze bardzo wolno, bo boję się, że jedzenie utkwi mi w przełyku. Każdy posiłek wywołuje u mnie dyskomfort i strach. Doszło już do momentu, w którym boje się jeść cokowiek. Bardzo proszę o jakąkolwiek poradę, co mogę zrobić i do jakiego lekarza się udać
Dzień dobry. W takiej sytuacji możemy zastanowić się, czy jakieś trudne wydarzenie/napięcie emocjonalne/stres nie poprzedzały wystąpienia problemów z przełykaniem pokarmu.

Najprawdopodobniej w sytuacji jedzenia - pojawia się lęk przed zadławieniem, co napędza doznania takie jak: strach, niepokój. Rzutuje to na reakcje organizmu (fizjologiczne) - np. napięcie mięśniowe, uczucie zaciśniętego gardła. Zachowaniem, które pojawia się w konsekwencji, jest lęk przed jedzeniem czegokolwiek.

Warto skorzystać z pomocy psychologa lub terapeuty w nurcie poznawczo-behawioralnym, by zredukować lęk dotyczący możliwości utkwienia jedzenia w przełyku. Praca terapeutyczna polegałaby wówczas na przepracowaniu myśli o zadławieniu.

Proszę zastanowić się, czy taka sytuacja miała miejsce w przeszłości? Co mogło wywołać w/w lęk? Co można zrobić, by uniknąć takiej sytuacji lub/i poradzić sobie, gdyby wystąpiła? Być może pomocne okaże się: 1) delikatne rozmasowywanie i opukiwanie mięśni żuchwy, policzków, ust przed posiłkiem (technika zaczerpnięta z terapii integracji sensorycznej), by odwrażliwić te miejsca i rozluźnić je; 2) jedzenie małych kawałków pokarmu; 3) popijanie wody.

Pozdrawiam serdecznie

Dzień dobry,

Twoje problemy z przełykaniem pokarmu, zwane dysfagią, są poważnym problemem zdrowotnym, który wymaga konsultacji medycznej.
Pierwszym krokiem powinno być umówienie się na wizytę u lekarza rodzinnego lub internisty. Lekarz ten może przeprowadzić wstępne badania, aby wykluczyć podstawowe przyczyny i skierować Cię do specjalisty.
Lekarz rodzinny prawdopodobnie skieruje Cię do gastrologa. Gastrolog specjalizuje się w problemach układu pokarmowego i może przeprowadzić bardziej szczegółowe badania.
Jeśli gastrolog nie znajdzie przyczyny Twoich problemów, możesz zostać skierowany do otolaryngologa (specjalista od laryngologii), który zajmuje się gardłem i krtanią. Może to być pomocne, jeśli Twoje problemy są związane z górną częścią przełyku.
Jeśli istnieje podejrzenie, że problemy z przełykaniem mogą być wynikiem problemów neurologicznych, lekarz może skierować Cię do neurologa. Neurolog może przeprowadzić badania, aby wykluczyć schorzenia takie jak choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane czy inne zaburzenia nerwowo-mięśniowe.
Jeśli Twoje problemy z przełykaniem są związane z lękiem lub stresem, wizyta u psychologa lub psychiatry może być pomocna. Terapia behawioralna, techniki relaksacyjne czy leczenie farmakologiczne mogą pomóc w zarządzaniu lękiem związanym z jedzeniem.
Jedz małe porcje: Staraj się jeść małe porcje jedzenia, dokładnie przeżuwaj każdy kęs i pij małe łyki wody między kęsami, aby ułatwić przełykanie.
Unikaj suchych i twardych pokarmów: Wybieraj jedzenie, które jest łatwe do przełknięcia, takie jak puree, zupy, jogurty i miękkie owoce.
Pij dużo płynów: Utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia może pomóc w przełykaniu.
Relaksacja: Praktykuj techniki relaksacyjne przed jedzeniem, aby zredukować lęk i napięcie.
Twoje objawy wymagają oceny przez lekarza, aby zidentyfikować przyczynę i odpowiednio ją leczyć. Nie zwlekaj z wizytą u lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje Cię do odpowiedniego specjalisty.

Pozdrawiam
Dzień dobry, dziękuję za podzielenie się. Problemy z przełykaniem są poważnym problem i w pierwszej kolejności warto skonsultować to z lekarzem pierwszego kontaktu, który w razie wątpliwości zaleci dalsze badania. Jeśli badania niczego nie wykażą to warto skonsultować się z psychologiem i podjąć się pracy terapeutycznej np w nurcie poznawczo-behawioralnym.
Życzę wszystkiego dobrego :)
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna - 160 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry! Po wykluczeniu problemów natury fizjologicznej (po konsultacji lekarza internisty i ewentualnie dalszej diagnozy) można przyjąć, że problemy mają charakter lękowy. Lęk przed przełykaniem/ zadławieniem pojawia się w terapii dosyć często. Można nad nim skutecznie pracować w nurcie poznawczo- behawioralnym, stopniowo przezwyciężając lęki. Terapia polega na małych krokach w stawianiu czoła przełykaniu, zmianie lękowych myśli i nauce radzenia sobie z lękiem. Pozdrawiam serdecznie. Ewa Mroczek
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychoterapeutyczna (pierwsza wizyta) - 280 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Droga Pani,

Przykro mi słyszeć o problemach, z którymi się Pani boryka. Problemy z przełykaniem pokarmu mogą być naprawdę trudne i wpływać na codzienne życie. Warto udać się do kilku specjalistów, aby zdiagnozować przyczynę i uzyskać odpowiednią pomoc.

Gastrolog może zlecić badania, takie jak gastroskopia, aby sprawdzić, czy w przełyku nie ma żadnych przeszkód ani problemów strukturalnych. Laryngolog zajmuje się problemami z gardłem i przełykiem. Może ocenić, czy nie ma problemów z anatomicznymi strukturami, które mogłyby wpływać na przełykanie. Czasami trudności z przełykaniem mogą mieć podłoże psychologiczne, związane z lękiem lub stresem. Terapia może pomóc w radzeniu sobie z lękiem przed jedzeniem. Dietetyk może pomóc w opracowaniu planu żywieniowego, który będzie dostosowany do Pani potrzeb i pomoże w łatwiejszym przełykaniu pokarmów.

Proszę nie zwlekać z wizytą u specjalistów. Wczesna diagnoza i odpowiednie leczenie mogą znacząco poprawić jakość życia i zredukować stres związany z jedzeniem.

Życzę Pani dużo zdrowia i spokoju.
Dzień dobry.
Dobrze byłoby zacząć od wizyty u lekarza pierwszego kontaktu, żeby wykluczyć przyczyny medyczne. Pani dolegliwości mogą mieć też podłoże lękowe, dlatego po wykluczeniu innych schorzeń, można by udać sie na konsultacje z terapeutą, żeby zająć się lękiem i znaleźć sposoby na radzenie sobie z nim.