Dzień dobry, kilka dni temu utworzył mi się bolesny ropień w okolicy kości ogonowej, który samoistni

2 odpowiedzi
Dzień dobry, kilka dni temu utworzył mi się bolesny ropień w okolicy kości ogonowej, który samoistnie pękł. Lekarz rodzinny zdiagnozował torbiel pilonidalną, przepisał antybiotyk Ramoclav i maść Triderm, i wysłał do chirurga. Byłem na wizycie w poradni chirurgii ogólnej przy szpitalu, gdzie lekarz potwierdził diagnozę torbieli pilonidalnej, powiedział że antybiotyku i maści nie trzeba stosować, torbieli nie trzeba oczyścić, i wydał mi skierowanie na operację. Udałem się ze skierowaniem na oddział chirurgii, gdzie inny chirurg obejrzał torbiel, potwierdził że nie trzeba jej oczyścić, ale kazał brać antybiotyk, i zapisał mnie na operację za 2 miesiące. Na ten moment torbiel mnie nie boli, odczuwam dyskomfort przy siedzeniu i ciągle sączy się z niej ropa. Obydwaj chirurdzy powiedzieli że jeśli dolegliwości ze strony torbieli pogorszą się lub dostanę gorączki mam udać się na SOR, co nie wydaje się zbyt zachęcającą perspektywą. Na ten moment nie mam pojęcia co robić, czy mam to skonsultować z innym lekarzem, czy mogę chodzić z otwartą ropną raną przez dwa miesiące do momentu operacji? Zawsze słyszałem że ropnie należy zdrenować i oczyścić żeby nie doszło do sepsy lub dalszego zakażenia. Proszę o poradę, ponieważ jestem w kropce co do dalszego postępowania.
Dzień dobry. Torbiel włosowa jest niestety zmianą zapalną tkanki podskórnej, która może powodować częste nadkażenia i powstawanie ropni. Jeśli ze zmiany wycieka treść kremowa, proszę zgłosić się na kontrolę chirurgiczną. Pozdrawiam, P. Zarzeczny.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Torbiel pilonidalna jest chorobą w której przebiegu pojawiają się nawracające epizody infekcji z powstawaniem ropni. W momencie kiedy mamy ropień i zakażenie lepiej odroczyć operację - patogeny i stan zapalny okolicznych tkanek znacznie utradniają gojenie po zabiegu (z którym i tak często są problemy po leczeniu opercyjnym torbieli pilonidalnej). Wpierw trzeba wyleczyć ropnia poprzez drenaż i antybiotykoterapię.

Następnym krokiem jest leczenie samej torbieli - istnieje opcja klasycznego leczenia operacyjnego (np: wycięcie do powięzi przedkrzyżowej, plastyka sp. Limberga) lub nowych małoinwazyjnych metod (takich jak np. laserowe opracowanie torbieli pilonidalnej techniką SiLaC).

Sugeruję wizytę: Usunięcie torbieli pilonidalnej - 170 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.