Dzień dobry, które produkty zapewnia mi podniesienie poziomu wapnia zjonizowanego? coś słyszałem o w

2 odpowiedzi
Dzień dobry, które produkty zapewnia mi podniesienie poziomu wapnia zjonizowanego? coś słyszałem o wapniu zawartym w zwyklym mleku, ze wapn w substancji lepiej się rozpuszcza niż wapń np z serów, czy to prawda? szukam jakiegoś rozwiazania bo oczyszczam organizm z fluoru, i wtedy nalezy pic duze ilosci mleka, czy moge to zamienić suplementacją cytrynianem wapnia? Jem ser ok 100gram dziennie ale czy to wystarcza no i czym jest zjonziowany. Bede wdzieczny za odpowiedz. Pozdrawiam Marek
Dzień dobry,
Wapń zjonizowany to inaczej wapń wolny - i możemy go zbadać poprzez badanie z krwi.

Jest tak, że jedząc dany produkt np. ser przyswajamy wapń ale to ile go przyswajamy jest trudne do oszacowania i wymaga zbadania zarówno poziomy wapnia całkowitego jak i wolnego (wolny - zjonizowany). Jemy produkty bogate w wapń i np. poprzez lepsze wchłanianie jesteśmy w stanie go przyswoić w większej lub mniejszej ilości. Ciężko powiedzieć ile wapnia przyswoi Pan z danego posiłku. Podobnie jakby chciał Pan zbadać ile z wypitej szklanki wody Pan wydali, a ile zostanie w Pana organizmie - ciężko stwierdzić czy wysikany mocz pochodzi tylko z wypitej szklanki wody. Jednakże - Podniesienie poziomu wapnia zjonizowanego w organizmie można osiągnąć poprzez spożywanie produktów bogatych w wapń oraz poprzez odpowiednie nawodnienie i regularną aktywność fizyczną, co pomaga utrzymać zdrowe poziomy wapnia w organizmie. Oto kilka produktów spożywczych bogatych w wapń, które mogą pomóc w podniesieniu poziomu wapnia zjonizowanego:
Nabiał: Mleko, jogurt, kefir, ser twarogowy i ser żółty są dobrymi źródłami wapnia.
Warzywa zielone: Jarmuż, brokuły, kapusta włoska, kalafior, szpinak
Ryby: Niektóre gatunki ryb, takie jak sardynki i łosoś (z ośćmi)
Orzechy i nasiona: Migdały, sezam, chia, orzechy brazylijskie
Produkty zbożowe wzbogacone: Niektóre produkty zbożowe, takie jak płatki śniadaniowe i soki pomarańczowe wzbogacone w wapń, mogą być pomocne.
Tofu: Tofu, szczególnie wzbogacone wapniem odmiany, może być dobrym źródłem tego minerału.
Napoje roślinne wzbogacone: Niektóre napoje roślinne, takie jak napój sojowy lub migdałowy wzbogacone wapniem, mogą być opcją dla osób unikających nabiału.

Zaleca się również unikanie nadmiernego spożycia kofeiny i soli, ponieważ mogą one prowadzić do utraty wapnia z organizmu. Ważne jest także regularne spożywanie produktów bogatych w witaminę D, która pomaga wchłanianiu wapnia z przewodu pokarmowego.

Pozdrawiam serdecznie, Kamila Tomala - dietetyk kliniczny

Podniesienie poziomu wapnia zjonizowanego w organizmie można osiągnąć poprzez odpowiednią dietę lub suplementację. Wapń zjonizowany to forma wapnia, która jest wolna i biologicznie aktywna we krwi, co oznacza, że jest bezpośrednio dostępna dla komórek organizmu.
Rekomendacje
Dietetyczne: Zwiększ spożycie produktów mlecznych, zielonych warzyw liściastych, ryb z ośćmi i wzbogacanych produktów.
Suplementacja: Rozważ suplementację cytrynianem wapnia, który jest łatwo przyswajalny i może być bardziej efektywny w detoksykacji z fluoru.
Zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem przed wprowadzeniem dużych zmian w diecie lub rozpoczęciem suplementacji, aby dostosować plan do indywidualnych potrzeb zdrowotnych.
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 99 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.