Dzień dobry, M, 20 lat, od 10 lat zmagam się z bólami kolan, bez urazów. Początkowo choroba osgooda

1 odpowiedzi
Dzień dobry,
M, 20 lat, od 10 lat zmagam się z bólami kolan, bez urazów. Początkowo choroba osgooda-schlattera, chondromalacja rzepek. W ostatnich badaniach MRI: P - odcinkowo nierówny, wklęsły na obszarze ok. 12x8mm zarys powierzchni stawowej obciążonej kłykci bocznego kości udowej ze zmianami zwyrodnieniowymi pokrywającej go chrząstki; L - w przedziale bocznym na obciążonej pow. kości piszczelowej ogniskowe uszkodzenie II/III stopnia chrząstki szklistej na obszarze o średnicy ok. 10mm. W badaniu fizykalnym: brak obrzęku, rom 0/140 niebolesne, obj łąkotkowe - , kolana stabilne, boczne przyparcie rzepki, hipermobilność rzepki, czucie i ukrwienie KDL prawidłowe.
Zalecono fizjoterapię - stabilizację rzepki. Jestem po dwóch turach (głównie ćwiczenia mięśniowe oraz krio) i bez efektu. Odczuwam różne bóle, kłujące przy chodzeniu, często rozpierające bez związku z ruchem lub po chodzeniu.
Zastanawiam się nad ćwiczeniami oporowymi w domu np. z gumami. Proszę o doradzenie w sprawie potrzebnego sprzętu, np. typów potrzebnych gum (siła oporu) lub innych urządzeń. Wszelkie inne rady również mile widziane.
Dzień dobry. Obraz MRI wskazuje na uszkodzenie chrząstki stawowej znacznego stopnia, jak na 20-letniego człowieka. W leczeniu uszkodzeń chrząstki można zastosować zastrzyki z kwasu hialuronowego, osocza bogatopłytkowego. W bardziej zaawansowanych przypadkach konieczne może być leczenie artroskopowe (operacyjne). Należy też poszukać przyczyny powstawania uszkodzeń chrząstki - może niewłaściwa mechanika kończyny dolnej na tle niewłaściwego balansu mięśniowego, zmian wrodzonych czy urazu. Jeżeli chodzi o rodzaj sprzętu i ćwiczeń - warto poszukać dobrego fizjoterapeuty, który doradzi rodzaje ćwiczeń, ich zakres oraz odpowiednie obciążenie.