Dzień dobry mam 16 lat i odkąd pamiętam bardzo duży problem z osobowością jeżeli w ogóle tak to mogę

5 odpowiedzi
Dzień dobry mam 16 lat i odkąd pamiętam bardzo duży problem z osobowością jeżeli w ogóle tak to mogę nazwać.
Jestem bardzo niestabilna emocjonalnie mam ciągłe zmiany nastroju, w ciągu jednego dnia potrafię zmienić nastrój niewyobrażalnie wiele razy.
Mam skłonność do autoagresji.
Nie mam żadnego celu w życiu i nie sądzę że będę mieć.
Mam problem z utrzymywaniem kontaktów z innymi ludźmi bardzo boję się odrzucenia przez co pierwsza zrywam kontakt na samym początku znajomości dodatkowo to co najbardziej mnie męczy to ciągła zmiana opinii o ludziach w jednym momencie kogoś uwielbiam a chwile potem go nienawidzę.
Wydaję mi się że wszystko zawsze wyolbrzymiam i wybucham złością/paniką/płaczem bez przyczyny.
Bardzo proszę o pomoc.. co to może być? takich złych zachowań jest o wiele więcej, nie jestem w stanie wypisać ich wszystkich ponieważ jest tego aż tak wiele a niestety nie jestem teraz w stanie umówić się w najbliższym czasie do psychologa ze względu na sytuacje rodzinną. Szukam odpowiedzi na to co może być ze mną nie tak.. nie jest to na pewno normalne i bardzo mnie to męczy...
mgr Marta Pawełek
Psycholog
Gdańsk
Zapraszam do kontaktu w wiadomości prywatnej

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
mgr Marta Rataj (Dubowska)
Psycholog, Psychoterapeuta
Warszawa
Dzień dobry, przede wszystkim istotne jest zwrócenie uwagi na dużą wrażliwość i uważność, którą można zaobserwować w Twojej wypowiedzi. Jest to na pewno czynnik, który będzie pomocny w rozumieniu siebie i pracy nad sobą. Piszesz o sytuacjach, zachowaniach czy emocjach, które wymagają pogłębienia na konsultacji z psychologiem. W Twojej wiadomości są jednak pewne alarmujące słowa. Na początku napisałaś o problemie z osobowością - w Twoim wieku nie diagnozuje się jeszcze zaburzeń osobowości, co najwyżej nieprawidłowo kształtującą się osobowość. Jednak aby to stwierdzić i dobrać sposoby pracy konieczna jest rozmowa ze specjalistą. Część trudności, których doświadczasz może również być spowodowana Twoim wiekiem, sytuacją rodzinną czy kryzysem. Natomiast - jeżeli jest Ci trudno, potrzebujesz rozmowy czy wsparcia, a już w szczególności kiedy dochodzi do autoagresji jest to sygnał do zgłoszenia się po pomoc. Napisałaś, że ze względu na sytuację rodzinną nie będziesz w stanie się umówić - czasami jest tak, że jest to blokada w naszej głowie, a kiedy zacznie się szukać sposobu znajdzie się również specjalista (np. w szkole, różnego rodzaju fundacje czy stowarzyszenia). Mam nadzieję, że u Ciebie będzie podobnie. Życzę wszystkiego dobrego!

Marta Dubowska
mgr Agnieszka Kałoska
Psycholog
Otwock
Dzień dobry,
Czytając Twoja historię dostrzegam bardzo duży wgląd w siebie, doświadczane emocje i stany. Autoagresja jest wskazaniem do podjęcia terapii, pomoże Ci w znalezieniu alternatywnych sposób poradzenia sobie. Warto zwrócić się do psychologa szkolnego lub porozmawiać z rodzicami jeśli czujesz się na to gotowa.
mgr Adam Kowalewski
Psycholog
Łódź
W oparciu o dostarczone informacje, opisane objawy są zgodne z cechami zaburzenia osobowości niestabilnej emocjonalnie (EUPD), znanego również jako zaburzenie osobowości typu borderline (BPD). Kluczowe cechy obejmują niestabilność emocjonalną, gwałtowne zmiany nastroju, zachowania autoagresywne, strach przed odrzuceniem i trudności w utrzymywaniu relacji.


Niezbędne jest skonsultowanie się ze specjalistą ds. zdrowia psychicznego w celu dokładnej oceny i diagnozy. Skuteczne metody leczenia, takie jak dialektyczna terapia behawioralna (DBT) i psychoterapia, mogą pomóc w radzeniu sobie z objawami i poprawie ogólnego samopoczucia. Poszukiwanie wsparcia ma kluczowe znaczenie dla zrozumienia i radzenia sobie z trudnościami.


Rozważ skontaktowanie się ze specjalistą ds. zdrowia psychicznego w celu omówienia swoich obaw i zbadania odpowiednich interwencji.
mgr Dominika Poźniak
Psycholog, Seksuolog
Warszawa
Opisywanie przez Ciebie objawy tym będzie łatwiej i skuteczniej wyleczyć, im szybciej podejmiesz się leczenia. Jesteś jeszcze młodą osobą w okresie dorastania i kształtujesz w tym momencie mocno swoją osobowość. Dlatego ważne jest, abyś możliwie jak najszybciej uzyskała wsparcie.

Występowanie lęku w relacjach może wskazywać na to, że doświadczyłaś wielu trudnych i bolesnych przeżyć w relacjach z innymi ludźmi. Doświadczane przez Ciebie emocje informują Ciebie o Twoich przeżyciach i są ważną informacją na temat tego co się w Tobie dzieje. Z tego co piszesz problemem jest to, że nie umiesz sobie z nimi poradzić np. stosując autoagresję. Niezaopiekowane emocje narastają w sile, więc to zrozumiałe, że Ciebie tak mocno przytłaczają.

Fakt, że masz taką samoświadomość i szukasz pomocy, to bardzo dobra informacja! Jeżeli to kwestia finansowa, to może udałoby Ci się znaleźć terapię w niższej cenie lub kilka darmowych konsultacji? Jeżeli to kwestia rodziny i ich niezgody na terapię, to może masz możliwość porozmawiać z pedagogiem lub kimś z rodziny, kto by dał Ci tymczasowe wsparcie? Możesz też poszukać książek do samodzielnej pracy np. w nurcie terapii dialektyczno-behawioralnej (DBT). Czasami też można znaleźć ciekawe podcasty w internecie i wynieść z nich coś dobrego.

Gdy już będziesz miała taką możliwość, to zachęcam Cię do podjęcia współpracy z profesjonalistą. Warto by ktoś dokładnie przyjrzał się Twoim doświadczeniom i zdrowiu. Czasami można mieć różne współwystępujące zaburzenia, czasami to kwestia zdrowia fizycznego, czasami to chwilowy kryzys.

Życzę Ci wszystkiego dobrego i powodzenia!

Eksperci

Agnieszka Pasztak-Opiłka

Agnieszka Pasztak-Opiłka

Psycholog

Dąbrowa Górnicza

Anita Kręgielewska-Myszkiewicz

Anita Kręgielewska-Myszkiewicz

Psycholog, Seksuolog

Warszawa

umów wizytę
Karol Barra

Karol Barra

Psycholog

Grudziądz

Maria Agnieszka Jakubowska

Maria Agnieszka Jakubowska

Psycholog

Warszawa

Jowita Barwiak

Jowita Barwiak

Psycholog

Lublin

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 32 pytań dotyczących: Konsultacja psychologiczna
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.