Dzień dobry, mam 16lat od kiedy pamiętam to od dwóch lat chodzę na terapię w między czasie raz zmien

3 odpowiedzi
Dzień dobry, mam 16lat od kiedy pamiętam to od dwóch lat chodzę na terapię w między czasie raz zmieniony mi terapeutę z prośbą odemnie, jak mogę otworzyć się przed psychologiem? Może ktoś mi jakoś pomóc.. jest te zaufanie, komfort ale nie potrafię się otworzyć..
Dzień dobry, jeśli to nowa relacja po zmianie osoby, z którą pracowałeś to sugeruję żebyś dał sobie czas na oswojenie się z nową osobą, bez popychania się do otwartości i nie wywierania na siebie w tej sprawie presji ponieważ to często przynosi odwrotny skutek. Jeśli relacja już dłużej trwa to prawdopodobnie aktywują się w Tobie mechanizmy obronne i wynikające z nich blokady przed otwartą i szczerą rozmową więc warto żebyś z terapeutą zwrócił uwagę właśnie na mechanizmy obronne. Zapytaj też siebie czy zaufanie i komfort o którym napisałeś dotyczy również ciała bo być może myślisz, że ufasz i czujesz się komfortowo, bezpiecznie, a być może równolegle na poziomie ciała i płynących z niego odczuć jest inaczej. Generalnie poczucie bezpieczeństwa, komfort i zaufanie to fundament do procesu otwierania się w relacji. Porozmawiać o tych kwestiach ze swoim terapeutą. Powodzenia, Krzysztof Pawłuszko

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry, dziękuję za podzielenie się swoją sytuacją. To, co Pan/Pani opisuje, jest bardzo częstym doświadczeniem i zupełnie naturalnym wyzwaniem w procesie terapii. Otworzenie się przed psychologiem może być trudne, nawet jeśli czuje Pan/Pani zaufanie i komfort w relacji terapeutycznej. To co może pomóc to powiedzienie terapeucie o swoich odczuciach i trudnościach w otwieraniu się. To ważna informacja dla niego, która może pomóc mu dostosować sposób pracy do Pana/Pani potrzeb. Taka otwartość może stać się początkiem rozmowy o tym, co blokuje Pana/Panią przed mówieniem o niektórych sprawach. Być może obawia się Pan/Pani oceny, wstydu, odrzucenia lub nie ma Pan/Pani pewności, jak nazwać swoje uczucia i doświadczenia. To zrozumiałe. Proszę spróbować zapisać na kartce, co Pan/Pani czuje, przed sesją. Można nawet przynieść te notatki na spotkanie i przeczytać je, jeśli mówienie wprost wydaje się trudne. Budowanie pełnego zaufania i otwartości może wymagać czasu. Nie każdy jest w stanie otworzyć się od razu, i to jest w porządku. Terapia to proces – to okazja by małymi krokami uczyć się być bardziej szczery wobec siebie i swojego terapeuty.
Dzień dobry, bardzo często żeby się otworzyć przed specjalistą potrzeba na to czasu. Na pewno warto odmawiać temat otwarcia na sesji, badać dlaczego Pan/Pani się boi otworzyć, może czegoś konkretnie te obawy dotyczą. Może Panu/Pani to uczucie jest znane z innych relacji. Otwarcie się przed drugą osobą to proces budowania zaufania do niej. Otwarcie się przed drugą osobą to pokazywanie swojego prawdziwego ,,ja’’ swoich mocnych stron, ale także swoich słabości.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.