Dzień dobry, Mam 17 lat i na co dzień nie jem mięsa ani ryb – spożywam je jedynie sporadycznie. Po

3 odpowiedzi
Dzień dobry,
Mam 17 lat i na co dzień nie jem mięsa ani ryb – spożywam je jedynie sporadycznie. Poza tym, zdrowo się odżywiam. W tym tygodniu planuję wykonać kontrolne badania krwi i chciałabym sprawdzić, czy moja dieta nie prowadzi do niedoborów wynikających z ograniczenia mięsa i ryb. Jakie badania powinnam wykonać w celu sprawdzenia niedoborów?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Dzień dobry, przede wszystkim poziom witaminy B12, żelaza, ferrytyny. Pozdrawiam serdecznie

Dzień dobry.
Warto skonsultować swój stan zdrowia i samopoczucia ze specjalistą, którzy przeprowadzi pełen wywiad i pokieruje w dalszej diagnostyce.
Jeśli badania były wykonywane dawno, a nie ma Pani żadnych dolegliwości czy objawów, warto zrobić kontrolne badania takie jak: pełna morfologia z rozmazem, TSH, FT3, FT4, badanie ogólne moczu, witamina b12, ferrytyna, żelazo, lipidogram.
Dzień dobry, pozwolę sobie jeszcze dodać że obok kluczowych parametrów: żelazo, ferrytyna, B12 istotne jest zbadanie poziomu witaminy D3. Kwestia jeszcze wielu innych parametrów, które można badać uwarunkowana jest oczywiście ogólnym samopoczuciem, jakością snu oraz poziomem energii i wydolności fizycznej organizmu.