Dzień dobry mam 17 lat i od dluzszego czasu ciwcze na silowni, ale po jakims czasie zauwazylem ze je

4 odpowiedzi
Dzień dobry mam 17 lat i od dluzszego czasu ciwcze na silowni, ale po jakims czasie zauwazylem ze jestem jakby to powiedziec krzywy. poszedlem na skan rtg i sie dowiedzialem ze mam Lewostronne, boczne skrzywienie odcinka piersiowego kregoslupa. kat skrzywienia wg cobba - 11 stopni (Th2-4). Rotacja trzonow kregow. Niespojenie łuku S1. Wyższe ustawienie grzebienia prawego talerza biodrowego - 8mm. Test Rissera -IV stopien. SS-44 stopnie. LL- 57 stopni. i teraz pytanke czy nadal moge trenowac czy nie
Dzień dobry, przed kontynuowaniem ćwiczeń na siłowni warto skonsultować się z fizjoterapeutą sportowym, który zbada Pana funkcjonalnie i zaproponuje odpowiedni plan treningowy — nie koniecznie trening siłowy.

Uogólniając, osoby ze skoliozą mogą trenować na siłowni, ale muszą dostosować swoje ćwiczenia, aby nie pogorszyć stanu kręgosłupa. Na pewno warto ćwiczyć pod okiem profesjonalisty, unikać dużych obciążeń, wzmacniać mięśnie głębokie, unikać ćwiczeń asymetrycznych (chyba, że zaleci je fizjoterapeuta celem korekcji postawy). Warto pamiętać też o regularnym rozciąganiu i kontrolowaniu swojej postawy.

Tak, choć warto pójść do fizjoterapeuty by wiedzieć w jaki sposób pracować nad sylwetką i nie pogłębiać asymetrii. Pozdrawiam!
Odpowiedni trening, dostosowany do wady postawy i asymetrii może pomóc. Warto się skonsultować z fizjoterapeutą, który potrafi również dobrać odpowiedni trening.
W takim przypadku kluczowa jest konsultacja i zbadanie ciała pod kątem funkcji ruchowych, a odpowiednio dobrane ćwiczenia mogą przede wszystkim nie pogłębiać problemu i zatrzymać skrzywienie na obecnym poziomie.
Pozdrawiam
Jakub Kasperski