Dzień dobry mam 17 lat i od dluzszego czasu ciwcze na silowni, ale po jakims czasie zauwazylem ze je

5 odpowiedzi
Dzień dobry mam 17 lat i od dluzszego czasu ciwcze na silowni, ale po jakims czasie zauwazylem ze jestem jakby to powiedziec krzywy. poszedlem na skan rtg i sie dowiedzialem ze mam Lewostronne, boczne skrzywienie odcinka piersiowego kregoslupa. kat skrzywienia wg cobba - 11 stopni (Th2-4). Rotacja trzonow kregow. Niespojenie łuku S1. Wyższe ustawienie grzebienia prawego talerza biodrowego - 8mm. Test Rissera -IV stopien. SS-44 stopnie. LL- 57 stopni. i teraz pytanke czy nadal moge trenowac czy nie
Dzień dobry, przed kontynuowaniem ćwiczeń na siłowni warto skonsultować się z fizjoterapeutą sportowym, który zbada Pana funkcjonalnie i zaproponuje odpowiedni plan treningowy — nie koniecznie trening siłowy.

Uogólniając, osoby ze skoliozą mogą trenować na siłowni, ale muszą dostosować swoje ćwiczenia, aby nie pogorszyć stanu kręgosłupa. Na pewno warto ćwiczyć pod okiem profesjonalisty, unikać dużych obciążeń, wzmacniać mięśnie głębokie, unikać ćwiczeń asymetrycznych (chyba, że zaleci je fizjoterapeuta celem korekcji postawy). Warto pamiętać też o regularnym rozciąganiu i kontrolowaniu swojej postawy.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Tak, choć warto pójść do fizjoterapeuty by wiedzieć w jaki sposób pracować nad sylwetką i nie pogłębiać asymetrii. Pozdrawiam!
Odpowiedni trening, dostosowany do wady postawy i asymetrii może pomóc. Warto się skonsultować z fizjoterapeutą, który potrafi również dobrać odpowiedni trening.
W takim przypadku kluczowa jest konsultacja i zbadanie ciała pod kątem funkcji ruchowych, a odpowiednio dobrane ćwiczenia mogą przede wszystkim nie pogłębiać problemu i zatrzymać skrzywienie na obecnym poziomie.
Pozdrawiam
Jakub Kasperski
Trenować na siłowni można niemniej przed podjęciem treningu dobrze skonsultować się z fizjoterapeutą - być może niektóre z występujących zaburzeń można skorygować. Potem warto skorzystać z trenera personalnego który przygotuje takie zestaw ćwiczeń i obciążeń który nie będzie pogłębiał wad postawy. Pozdrawiam!

Eksperci

Łukasz Kwiatoń

Łukasz Kwiatoń

Fizjoterapeuta

Rybnik

Karolina Kozłowska

Karolina Kozłowska

Fizjoterapeuta

Giżycko

Anna Piwowarska

Anna Piwowarska

Fizjoterapeuta

Łódź

Piotr Mierzwa

Piotr Mierzwa

Fizjoterapeuta

Pszczółki

Izabela Jurkian

Izabela Jurkian

Fizjoterapeuta

Łapy

Mateusz Wolnik

Mateusz Wolnik

Fizjoterapeuta

Katowice

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 46 pytań dotyczących usługi: choroby kręgosłupa
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.