Dzień dobry, Mam 170cm wzrostu, 30 lat, ważę aktualnie 78kg, jestem w miarę doświadczony jeśli ch

2 odpowiedzi
Dzień dobry,

Mam 170cm wzrostu, 30 lat, ważę aktualnie 78kg, jestem w miarę doświadczony jeśli chodzi o treningi (ok. 8 lat stażu z przerwami) oraz dietę (wiele mas i redukcji, umiem liczyć kcal i robię to na pewno poprawnie). Tracę wagę dopiero przy kaloryce w okolicach 1600kcal, do tego w naprawdę wolnym tempie (1, max 2kg na miesiąc). Wiele osób mówi mi, że to dużo za mało - natomiast wielokrotnie próbowałem rozpoczynać redukcję od wartości 2400kcal (+3 dość ciezkie treningi siłowe, do tego całkiem ciężka praca fizyczna) ale mimo to tyłem, odejmowałem po miesiącu 100-200kcal i nic. Dopiero poniżej 2000kcal zaczynam bardzo powoli tracić wagę (po roku w takim reżimie na 1600kcal straciłem 18kg). Obecnie zmieniłem pracę na siedząca i mimo 1650kcal, 3 treningach siłowych tygodniowo i kilku km spacerów z psem dziennie waga doszła do 78kg i ani drgnie.
Dorzuciłem interwały po treningach, zacząłem jeździć rowerem (ok. 20km 2x w tygodniu, średnie tempo 15km/h) i dojeżdzać w taki sposób na siłownię (dodatkowe 5-6km 2x w tygodniu). Waga niewiele się zmieniła.

Wykonałem badania na tarczycę czy insulinooporność (morfo, TSH, ft4, kreatynina, glukoza etc) - wszystkie wyniki perfekcyjne. Byłem również u dietetyka, ale niezbyt umiał pomóc ('Ma Pan dużą wiedzę, robi to świadomie, na 90% osób to [wyliczanie kalorii i deficytu] działa dobrze, Pan jest widać w tych 10%').

Co mam robić dalej? Jakieś kolejne badania?
Sprawdzenie innych czynników zdrowotnych:
Hormonalne badania krwi: Oprócz TSH i FT4, warto sprawdzić poziomy hormonów, takie jak testosteron, kortyzol i leptyna, które mogą wpływać na metabolizm.
Stres i sen: Chroniczny stres i niedobór snu mogą wpływać na poziom kortyzolu, co z kolei może hamować utratę wagi. Staraj się zarządzać stresem i zapewniać sobie odpowiednią ilość snu (7-9 godzin na dobę).
Spożycie białka: Upewnij się, że spożywasz odpowiednią ilość białka (około 1,6-2,2 g/kg masy ciała), co może pomóc w utrzymaniu masy mięśniowej podczas redukcji.
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 99 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Dzień dobry, w Pana przypadku wyliczanie kalorii nie ma raczej sensu. Dużo jest u Pana aktywności fizycznej, która wymaga odpowiedniego wsparcia dietetycznego. Należałoby również przeanalizować dotychczasową dietę i styl życia i zastanowić się co można zmodyfikować. Można się również zastanowić nad wprowadzeniem/wypróbowaniem innych konkretnych harmonogramów żywienia i lub diet. Same badania na konkretne parametry biochemiczne nie rozwiążą problemu. Potrzebna jest tu wspólna analiza i wsparcie. Zapraszam na konsultację.