Dzień dobry, mam 23 lata Pochodzę z domu, gdzie mój tata nadużywał alkoholu, nadal w nim mieszkam,

2 odpowiedzi
Dzień dobry, mam 23 lata
Pochodzę z domu, gdzie mój tata nadużywał alkoholu, nadal w nim mieszkam, co planuję zmienić. Czuję się jak mała wrażliwa dziewczynka, która udaje dorosłą i wcale nią nie chce być.
Moim największym problemem jest dużo myślenia, a mało działania, brak umiejętności podejmowania decyzji i niechęć brania odpowiedzialności za swoje życie. Nie wiem w którym kierunku zmierzam, mam miliony pomysłów na siebie, które mnie wręcz paraliżują. Brakuje mi pasji w życiu, czegoś w czym mogę się wyrażać, wszystko zostaje tylko w głowie, a każda chęć próbowania czegoś nowego kończy się tak samo. Z jednej strony boję się zmian, ale z drugiej strony tylko na to czekam żeby ktoś wziął mnie za rękę. Boję się samotności. Mam chłopaka, który cierpi na depresję, ma duże problemy finansowe i oboje jesteśmy dla siebie toksycznymi osobami, bardzo się do niego przywiązałam i do jego problemów. Kocham go ale czasami nie umiem wspierać, boję się, że stanę się w tej relacji osobą współuzależnioną. Rozpoznałam u siebie osobowość zależną i lękowy styl przywiązania - nad tym głównie chciałabym pracować, nad niezależnością i samodzielnością w myśleniu oraz działaniu. Szukam dla siebie terapii, do tej pory myślałam, że najlepszym rozwiązaniem będzie nurt psychodynamiczny. Proszę o potwierdzenie bądź zaprzeczenie tej teorii oraz wskazówki gdzie szukać pomocy. Dużo czytam i ta świadomość siebie była dla mnie przeszkodą dotychczas przy spotkaniach terapeutycznych.
Dzień dobry. Tak nurt psychodynamiczny może być dla Pani odpowiedni ale dzisiaj leczy relacja terapeutyczna aniżeli nurt. Może Pani poszukać terapeuty po 4 letniej szkole psychoterapii, psychologa i osobe która poddaje się systematycznej superwizji. Może Pani skorzystać z oferty znanego lekarza lub poszukać terapeuty na nfz w centrach zdrowia psychicznego. Polecam terapię stacjonarną. Pozdrawiam serdecznie i życzę zdrowienia

Dzień dobry. Refleksyjność i zdolność do psychologizacji, które Pani posiada (jak widać w opisie), są dobrymi warunkami osobowościowymi do uczestnictwa w psychoterapii psychodynamicznej. Proszę pamiętać, że jest to terapia najczęściej długoterminowa, gdzie spotkania powinny odbywać się raz lub (najlepiej) dwa razy w tygodniu. Warto też wspomnieć, że to nie nurt leczy, a relacja terapeutyczna - brak jest istotnych statystycznie różnic pomiędzy poszczególnymi nurtami. Życzę owocnych poszukiwań terapeuty dla siebie - proszę nie wahać się sięgać po poMOC :)
Pozdrawiam serdecznie
Jagoda Morgulec