Dzień dobry. Mam 27 lat. W wieku 20 lat miałem epizod depresji. Leczyłem się około półtora roku leka

4 odpowiedzi
Dzień dobry. Mam 27 lat. W wieku 20 lat miałem epizod depresji. Leczyłem się około półtora roku lekami. Objawy ustąpiły po trzech tygodniach leczenia, ale niestety powróciły po około roku od zakończenia farmakoterapii. Zostały ponownie zaleczone. Aktualnie nic mi nie dolega - pracuje, sporo zmieniłem w moim sposobie myślenia, skończyłem studia. Mam jednak świadomość, że najprawdopodobniej choroba kiedyś powróci (tak wynika ze statystyk).
Czy słusznie rozumiem?
Nigdy nie byłem w dłuższym, poważniejszym związku. Miałem kilka krótkotrwałych relacji. Stwierdziłem że nie chcę obciążać potencjalnej partnerki tym wszystkim co przeszedłem i co może się potencjalnie wydarzyć, a znaleźć dziewczynę która zdecyduje się na związek z kimś z taką przeszłością i tak graniczy z cudem - to taka brutalna prawda :)
Jednak wciąż szukam sposobu na poradzenie sobie z samotnością do końca życia. Jest jakiś sprawdzony? Da się to w ogóle zrobić?
Witam Pana :) kluczowe w zapobieganiu nawrotom epizodów depresyjnych jest zachowanie wysokiej higieny psychicznej poprzez trwałą zmianę stylu życia. Aby to osiągnąć podczas trwania farmakoterapii należy równolegle korzystać z pomocy psychologicznej. Wyraźne jest również u Pana zjawisko samostygmatyzowania, czyli nadawanie sobie tożsamości osoby która przeszła epizod depresyjny i u której ten epizod z pewnością ponownie wystąpi. To bardzo niekorzystne zjawisko które destrukcyjnie wpływa na Pana poczucie sprawstwa życiowego i Pana samoocenę. Bezwzględnie należy to zjawisko przepracować z psychologiem ponieważ jest to auto sabotowanie swojego zdrowia psychicznego. Zapraszam do kontaktu, pozdrawiam serdecznie Radek Szafrański.
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna online - 180 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Obawy o potencjalny powrót depresji są zrozumiałe, jednak warto pamiętać, że statystyki dotyczące nawrotów nie są wyrokiem i nie musisz się w nich znaleźć. Dużą rolę odgrywa profilaktyka nawrotów, czyli dbanie o zdrowie psychiczne i rozwijanie zasobów, które pozwalają lepiej radzić sobie z trudnościami. Pomocna może okazać się np.: identyfikacja myśli, które wywołują lub podtrzymują negatywne emocje. Monitorowanie tych myśli może pomóc w zapobieganiu powrotowi objawów depresji. Zamiast martwić się o przyszłość, można skupić się na rozwijaniu umiejętności akceptowania obecnych trudności i życia zgodnie z własnymi wartościami. W twoim przypadku, mogłoby to obejmować np. akceptację faktu, że depresja może powrócić, ale że nadal masz kontrolę nad swoimi działaniami i wyborami tego, co robisz w danym momencie. Zawsze możesz też skorzystać z pomocy terapeuty. Twoja myśl, że nie jesteś w stanie znaleźć partnerki ze względu na swoją przeszłość, jest przykładem negatywnego przekonania. Takie myślenie może być ograniczające i nie pomaga w budowaniu relacji. Pomocna natomiast może okazać się akceptacja swojej przeszłości i poszukiwanie związku opartego na autentyczności.
Najważniejsze jest to, że Twoja historia nie definiuje tego, co może się wydarzyć w przyszłości.
Dzień dobry,
Epizody depresji rzeczywiście mogą mieć tendencję do nawrotów, jednak warto podkreślić, że nie jest to reguła. Ważne jest, że podjął Pan kroki, aby zmienić swoje myślenie, rozwijać się i radzić sobie z życiem – to ogromny krok w stronę utrzymania zdrowia psychicznego. Regularna praca nad sobą, dbanie o zdrowie psychiczne i fizyczne oraz świadomość własnych potrzeb mogą skutecznie zapobiegać nawrotom.

Co do relacji, obawy o obciążenie potencjalnej partnerki są zrozumiałe, ale warto pamiętać, że każdy z nas ma swoją przeszłość i bagaż doświadczeń. Ważne jest, aby szukać osoby, z którą będzie Pan mógł otwarcie rozmawiać o swoich obawach i trudnościach. Relacje budowane na zaufaniu i wzajemnym wsparciu mogą być silniejsze, a przeszłość nie musi być przeszkodą. Wiele osób tworzy udane związki, mimo różnych doświadczeń życiowych, w tym także z epizodami depresji.

Jeśli chodzi o samotność, to z pewnością istnieją sposoby na radzenie sobie z nią. Kluczowe jest rozwijanie kontaktów społecznych, zainteresowań i pasji, które przynoszą radość i satysfakcję. Nie zawsze trzeba wiązać się z kimś w romantycznym związku, aby czuć się spełnionym w relacjach – bliskie, przyjacielskie więzi również mogą dawać ogromne wsparcie i poczucie przynależności.

Najważniejsze to pozostać otwartym na różne możliwości i nie zakładać, że z powodu przeszłości relacje są z góry skazane na niepowodzenie. Warto dać sobie szansę na spotkanie osoby, która doceni Pańską siłę i drogę, jaką Pan przeszedł.
Dzień dobry, cieszę się, że podzielił się Pan swoją historią i że obecnie dobrze Pan funkcjonuje po leczeniu farmakologicznym. Mam pytanie — czy oprócz leczenia lekami korzystał Pan z pomocy psychologa lub psychoterapeuty? Leki antydepresyjne mają na celu poprawę funkcjonowania poprzez regulację biochemii mózgu, co z kolei zmienia Pana stan świadomości, często przynosząc ulgę w objawach depresji. Jest to ważna część leczenia, jednak warto pamiętać, że terapia farmakologiczna nie dotyka źródła problemu, a raczej łagodzi jego skutki. Natomiast wsparcie psychologiczne czy psychoterapia mogą przynieść bardziej długotrwałe rezultaty, ponieważ pomagają zrozumieć i przepracować głębsze przyczyny trudności.
Praca z psychologiem może również pomóc Panu w budowaniu zdrowych relacji, w tym w relacjach partnerskich, oraz w radzeniu sobie z uczuciem samotności, o którym Pan wspomina. Dzięki temu zyskuje Pan narzędzia do lepszego zarządzania emocjami i stresem, co może pomóc w uniknięciu nawrotów depresji w przyszłości.
Jeśli chciałby Pan dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób może się Pan wesprzeć w dłuższej perspektywie, chętnie służę pomocą.

Pozdrawiam serdecznie, Laura Matwiejczyk