Dzień dobry, mam 28 lat. Od 5 lat przyjmuję antydepresanty z grupy ssri oraz pregabaline. Przez ten

3 odpowiedzi
Dzień dobry, mam 28 lat. Od 5 lat przyjmuję antydepresanty z grupy ssri oraz pregabaline. Przez ten okres przytyłam 30 kg. Do tego zmagam się z PCOS i IO a to wiąże się z tym że muszę trzymać się ściśle określonej diety oraz aktywności fizycznej. Ginekolog endokrynolog przepisał mi lek mounjaro, jedynie jaki efekt powoduje to to że ataki paniki oraz stany depresyjne się zwiększyły. Niestety waga ani drgnie… proszę o podpowiedź jak schudnąć ale za razem nie odstawiając leków psychoaktywnych? Nie wiem gdzie już szukać porady.
Dzień dobry, rozumiem, że boryka się Pani z wieloma wyzwaniami, szczególnie w kontekście przyrostu wagi oraz stanów depresyjnych i lękowych. To, co Pani opisuje, może wskazywać na konieczność bliższego przyjrzenia się stanowi jelit. Coraz więcej badań pokazuje, że zdrowie jelit ma kluczowy wpływ na nasze samopoczucie, w tym na zdrowie psychiczne i metaboliczne. Problemy z jelitami mogą wpływać na wagę, nastrój, a także na skuteczność diety i leczenia. Rozważenie holistycznego podejścia, które uwzględnia dietę, stan jelit oraz indywidualne potrzeby organizmu, może być pomocne.

Dzień dobry, lek Mounjaro przepisywany jest głównie chorym na cukrzycę typu 2. Ma za zadanie obniżać łaknienie, spowalniać proces trawienia, podwyższać poziom insuliny i tym samym obniżać poziom glukozy we krwi. Skutkiem ubocznym niejako jest utrata masy ciała, choć nie u wszystkich pacjentów. Co widać w Pani przypadku. Ponadto lek ten dość inwazyjnie działa na proces trawienia i to może mieć wpływ na poziom nastroju, co również w Pani przypadku ma miejsce. Sugerowałabym przedyskutowanie z lekarzem zasadności stosowania leku. W związku z aktualnym wzrostem masy ciała i istniejącymi schorzeniami sugerowałabym skrupulatne przeanalizowanie wspólnie z dietetykiem aktualnej diety oraz harmonogramu żywienia. Istotne jest bowiem odpowiednie zbilansowanie diety w oparciu o produkty spożywcze, które wpływają na funkcje hormonalne oraz kognitywne. Zapraszam do kontaktu
Szanowna Pani,
jest Pani rozregulowana w wielu płaszczyznach. Nie pomoże więc jakiś środek na schudnięcie a jakiś środek antydepresyjny. Musi Pani przejść metamorfozę także na wielu płaszczyznach. Gdy to Pani zrobi, nie będą już potrzebne antydepresanty, zniknie problem PCOS a Pani będzie w świetnej kondycji fizycznej i umysłowej. Jeżeli tego właśnie Pani chce, to proszę zadzwonić lub napisać do mnie. Poprowadzę Panią, jak innych moich pacjentów za rękę. Wymagam jednak solidności w podejściu do własnego stanu zdrowia i ustalonej wspólnie terapii.
Pozdrawiam,
Bogusław Bienias