Dzień dobry. Mam 31 lat. 5 lat temu miałam poważny wypadek samochodowy, w którym doznałam wielonarzą

1 odpowiedzi
Dzień dobry. Mam 31 lat. 5 lat temu miałam poważny wypadek samochodowy, w którym doznałam wielonarządowych obrażeń m.in wielołamowe złamanie uda oraz rzepki a także złamanie otwarte podudzia kończyny lewej to dolegliwości, które mnie tu sprowadzają (zaopatrzone gwoździami śródszpikowymi oraz popręgiem Webera- wszystko już wyciągnięte). W chwili obecnej zmagam się z problemem kolana lewego, a właściwie już obu kolan. Miałam wykonany rezonans magnetyczny obu stawów kolanowych. Chciałabym prosić o interpretację. Oczywiście konsultację u specjalisty mam już umówioną.
Rezonans magnetyczny stawu kolanowego lewego:
Ścięgno mięśnia czworogłowego uda i więzadło rzepki o zachowanej ciągłości i prawidłowym sygnale. Więzadła poboczne i krzyżowe o zachowanej ciągłości i prawidłowym sygnale. Łąkotki o prawidłowego kształtu i sygnale. ML bez zmian ogniskowych. W rogu tylnym MM pęknięcie dochodzące do torebki, nie obejmujące powierzchni stawowych. Zarys łąkotki uwypuklony. Chrząstka rzepki z rozległymi uszkodzeniami o obrazie chondropatii III i IV stopnia. W obrębie dołu międzykłykciowego kości udowej na wysokości jamy po leczeniu śródszpikowym ubytek chrząstki ok 5mm. Poza tym nierówności i płytkie ubytki chrząstki kości udowej i piszczelowej o cechach chonodromalacji I-II stopnia. Jama stawowa bez wysięku. W dole podkolanowym torbiel Bakera 30mmx 20mm .
Ból kolana ciągły, chrupotanie, trzeszczenie, nawracające zapalenia np gęsiej stopki. Były podawane do stawu kolanowego kwas hialuronowy oraz osocze bez poprawy.
Rezonans magnetyczny stawu kolanowego prawego.:
Ścięgno mięśnia czworogłowego uda i więzadło rzepki o zachowanej ciągłości i prawidłowym sygnale. Więzadło poboczne o zachowanej ciągłości , LCL o prawidłowym sygnale. MCL pogrubione jak w zmianach przeciążeniowych. Więzadło krzyżowe przednie o zachowanej ciągłości , umiarkowanie obrzmiałe. Więzadło krzyżowe tylne bez prawidłowego napięcia w pozycji badania., cechy uszkodzenia przyczepu piszczelowego, w sekwencjach badania zachowana ciągłość- w obrazie MR cechy częściowego zerwania. Łąkotki prawidłowego kształtu i sygnale, bez zmian ogniskowych. W obrębie przyśrodkowej powierzchni stawowej rzepki linijne pęknięcie pełnej grubości, poza tym płytki ubytek typu chondromalacji I stopnia. Chrząstka na pozostałych powierzchniach stawowych o prawidłowym sygnale, bez ogniskowych ubytków. Jama stawowa bez wysięków. Ślad płynu w kaletce brzuchato-półbłoniastej. Zaznaczony fałd przyśrodkowy maziówki, bez wyraźnych cech konfliktu. Ścięgna, mięśnie i tkanka podskórna w zakresie badania w normie. Prawidłowy sygnał kości w zakresie badania.

Bardzo proszę o interpretacja wyniku badań. Wiem, że do postawienia rokowań czy metody leczenia jest potrzebne pełne badanie specjalisty. Ale może ktoś z lekarzy udzieli mi informacji jeszcze przed wizytą lekarską, którą mam pod koniec kwietnia.
na plan pierwszy wysuwa się urazowe uszkodzenie chrząstki na powierzchni stawowej rzepki i uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej w kolanie lewym oraz uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego w kolanie prawym; w celu zaproponowania leczenia konieczne jest obejrzenie obrazów z badania rezonansem na płycie oraz fizykalne badanie kolana podczas konsultacji ortopedycznej; zalecam także wykonanie badania RTG obu kolan na stojąco w pozycji AP oraz w pozycji BOK

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci

Ewa Głuszkiewicz

Ewa Głuszkiewicz

Neurolog dziecięcy, Pediatra

Katowice

umów wizytę
Adam Gorlo

Adam Gorlo

Kardiolog, Internista

Suwałki

umów wizytę
Paweł Chodakowski

Paweł Chodakowski

Neurochirurg

Jastrzębie-Zdrój

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 266 pytań dotyczących: rezonans magnetyczny
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.