Dzień dobry. Mam 32 lata. Od dziecka jestem astmatykiem. DO tej pory zażywałem różne leki wziewne :

1 odpowiedzi
Mam 32 lata. Od dziecka jestem astmatykiem. DO tej pory zażywałem różne leki wziewne : berodual, budesonit, fostex oxodil, obecnie duoresp spiromax i atrovent a doraźnie ventolin, natomiast z tabletek : alertec , obecnie flonidan i singular ( promonte) . Zastanawiam się czy te lekarstwa muszę brać systematycznie ? Czy ich zażywanie jest konieczne i czy nie wystarczyłoby korzystanie z ventolinu w razie duszności ? Jakie mogą być skutki nie zażywania żadnych leków poza doraźnymi ? Czytałem o powikłaniach po sterydach wziewnych i mam duże wątpliwości co do ich zażywania. Od 1,5 miesiąca nic nie zażywam i czuję się nieźle.
Dzień dobry
Z tego co Pan pisze może mieć Pan astmę oskrzelową w okresie remisji ( okres bezobjawowy). Wtedy przyjmuje się tylko Ventolin doraźnie ( należy go mieć zawsze przy sobie). Sterydy wziewne w małych i średnich dawkach, przy zachowaniu toalety jamy ustnej, nie maja praktycznie działań ubocznych. Należy je zacząć przyjmować w chwili kiedy zapotrzebowanie na Ventolin zwiększy się ( duszność , kaszel w nocy lub objawy w ciągu dnia częściej niż 2 x tydzień ). Również zalecałabym ich włączenie przy infekcji dróg oddechowych. Pozdrawiam