Dzień dobry. Mam 40 lat, jestem mężczyzną o wzroście 170cm. Nigdy nie miałem nadwagi, od ostatnich

3 odpowiedzi
Dzień dobry.
Mam 40 lat, jestem mężczyzną o wzroście 170cm. Nigdy nie miałem nadwagi, od ostatnich 15 lat waga około 65-67kg.
Jestem aktywny fizycznie (rower, bieganie, pływanie, spacery, ćwiczenia siłowe) kilka godzin w tygodniu. Od lat zmagam się z wysokim cholesterolem. Stosując od 2 lat lek Ezehron DUO 5+10 mam cholesterol w normie, ale triglicerydy są około 250 mg/dl (norma to <100). Nie palę, nie nadużywam alkoholu, generalnie mam dietę bogatą w ryby, tłuszcze roślinne, kwasy omega-3, warzywa, białko, błonnik pokarmowy. Większość lekarzy mówi, że to niemożliwe, że szczupły, wysportowany i dobre odżywiający się człowiek ma takie triglicerydy i że mam przejść na dietę. Czy dietetyk jest w stanie wskazać co jeszcze powinienem zmienić w diecie, aby triglicerydy spadły? A może problem jest gdzie indziej, niż w diecie?
Szanowny Panie,
nie wiem, czy zdaje Pan sobie sprawę, ale przyjmuje statyny + ezechron. W takiej konfiguracji nigdy nie pozbędzie się Pan nadmiaru trójglicerydów. Należy sprawdzić też u Pana apolipoproteinę A i B.
Generalnie należy przyjrzeć się wnikliwie Pana wynikom i przyjmowanym preparatom. Następnie należy sporządzić plan naprawczy, którego Pan musi się trzymać. W tej chwili jeszcze trzyma Pan zdrowie w ryzach. Może być jednak tak, że za kilka miesięcy lub lat wszystko zacznie się "sypać" i nie bardzo będzie wiadomo od czego zacząć plan naprawczy. Należy przyjrzeć się także wnikliwie, czy przynajmniej część Pana problemów nie ma początku w ustach i zębach. Do tego wszystkiego musi mieć Pan terapeutę, naturopatę i dietetyka w jednym. Jeżeli jest Pan zainteresowany poprowadzeniem u Pana terapii, to proszę dzwonić. Moje dane kontaktowe znajdzie Pan w internecie.
Pozdrawiam,
Bogusław Bienias

Dzień dobry,
Rozumiem zmartwienie związane z wysokimi poziomami trójglicerydów, zwłaszcza biorąc pod uwagę zdrowy tryb życia i dietę. Istnieje kilka aspektów, które warto rozważyć, aby lepiej zrozumieć i potencjalnie kontrolować poziomy trójglicerydów.

Wysoki poziom trójglicerydów może mieć wiele przyczyn takich jak:
1. Genetyka - większa predyspozycja do podniesienia poziomu trójglicerydów
2. Choroby metaboliczne - insulinooporność, cukrzyca typu 2
3. Inne leki - niektóre leki mają wpływ na poziom trójglicerydów

Dietetyk może wesprzeć i zrobić szczegółową analizę diety. Zwłaszcza pod kątem ilości tłuszczy, ilości oraz jakości węglowodanów oraz spożycia alkoholu. Nawet niewielkie ilości alkoholu mogą mieć wpływ na poziom trójglicerydów. Tak jak nieprawidłowe ilości białek, tłuszczy oraz węglowodanów.

Ponadto w trakcie redukcji masy ciała albo zaraz po okresie redukcji to naturalne, że w organizmie krąży większa ilość trójglicerydów.

Najlepiej wykonać podstawowe badania laboratoryjne i skonsultować wyniki z lekarzem i dietetykiem klinicznym. Warto również zapisać się na konsultację dietetyczną w celu szczegółowej analizy sposobu odżywiania.
Wpływ na podwyższone trójglicerydy może wynikać co najmniej z 6 przyczyn. Po pierwsze czynniki genetyczne. Po drugie dokładnie przeanalizować tryb życia, styl życia ilość aktywności fizycznej, zależy od rodzaju aktywności bo np. ćwiczenia aerobowe wpływają na jego zmniejszenie. Twoja dieta wydaje się zdrowa, jednak ma nadmiar cukrów prostych, wysoko przetworzonych produktów. Umiarkowane spożywanie alkoholu może wpływać na obniżenie trójglicerydów. Wzrost spożycia omega-3 wpływa na obniżenie trójglicerydów. Właściwa podać błonnika ma wpływ na 3-glicerydy.
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 99 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.