Dzień dobry, Mam 47 lat.Odebrałam wynik cytologii płynnej: Rozmaz odpowiedni do oceny, zawiera komó

2 odpowiedzi
Dzień dobry,
Mam 47 lat.Odebrałam wynik cytologii płynnej: Rozmaz odpowiedni do oceny, zawiera komórki endocerwikalne. Nie stwierdza się zmian śródnabłonkowych i procesu złośliwego (NILM).Infekcja Candida sp. obecne liczne zarodniki. Komórki nabłonka ectocervix dojrzewają prawidłowo. Kontrola cytologiczna wg. zaleceń lekarza Gr. II edług Pap. Mam bóle podbrzusza, kłucia, dyskomfort w podbrzuszu, czasami kłucia w okolicy pochwy. Czy infekcja ta może dawać takie objawy oraz czy trzeba ją leczyć? Jakie powinno by dalsze postępowanie.
ze względu na dolegliwowości i stwierdzone Candida wskazane leczenie

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry,

Wynik Pani cytologii płynnej wskazuje na brak zmian śródnabłonkowych i procesu złośliwego, co jest bardzo dobrą wiadomością. Obecność infekcji Candida sp. (drożdżyca) może jednak tłumaczyć Pani dolegliwości, takie jak bóle podbrzusza, dyskomfort w okolicy pochwy, czy kłucia. Infekcje wywołane przez grzyby z rodzaju Candida często prowadzą do stanów zapalnych, które mogą manifestować się właśnie takimi objawami.

Leczenie infekcji grzybiczej jest zalecane, ponieważ nieleczona może prowadzić do nasilania się objawów, dyskomfortu, a także problemów z seksem i potencjalnych komplikacji, takich jak infekcje dróg moczowych. Standardowe postępowanie obejmuje zastosowanie miejscowych leków przeciwgrzybiczych, które są dostępne zarówno na receptę, jak i bez recepty. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić również leczenie doustne, zwłaszcza jeśli infekcje są powracające lub trudne do opanowania.

Ponieważ każda sytuacja zdrowotna wymaga indywidualnej oceny, zalecam umówienie się na wizytę u ginekologa, który na podstawie wyników badań i bieżących objawów może zaproponować najbardziej odpowiednią terapię. Lekarz może również zdecydować o konieczności wykonania dodatkowych badań, aby wykluczyć inne przyczyny Pani dolegliwości.

Pamiętajmy, że regularne wizyty kontrolne u ginekologa oraz szybka reakcja na wszelkie niepokojące objawy są kluczowe w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia ginekologicznego. Zachęcam do kontynuacji regularnych badań cytologicznych oraz do profilaktyki i leczenia wszelkich infekcji.

Jeśli ma Pani jakiekolwiek dalsze pytania czy wątpliwości, proszę nie wahać się umówić na konsultację. Dbając o swoje zdrowie, podejmuje Pani najlepszą decyzję.

Serdecznie pozdrawiam,
dr n. med. Łukasz Blukacz
Sugeruję wizytę: Konsultacja ginekologiczna - 250 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Eksperci

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 88 pytań dotyczących: cytologia
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.