Dzien dobry. Mam do Państwa pytanie. Wczoraj dowiedziałam się że nie można spożywać sacharyny w ciaz

2 odpowiedzi
Dzien dobry. Mam do Państwa pytanie. Wczoraj dowiedziałam się że nie można spożywać sacharyny w ciazy. A ja nieświadomie stosowałam ją do teraz (6 miesiac). Czy to może mieć negatywny teraz wpływ na płód? Strasznie się martwię.
Gratulacje z okazji ciąży! Rozumiem Twoje obawy i chęć zapewnienia sobie i swojemu dziecku najlepszych warunków. Twoje obawy dotyczące sacharyny dotyczą wyłącznie dużych dawek słodzika, nie sądzę, że ktoś spożywa naprawdę, aż tyle słodzika sacharyna, aby osiągnąć próg niezalecanego spożycia. Ja osobiście u swoich podopiecznych nie polecam stosowania sacharyny w czasie ciąży. Wiadomo, że sacharyna przenika przez łożysko, co oznacza, że ​​może dotrzeć do rozwijającego się płodu. Jako środek ostrożności polecam unikanie sacharyny w czasie ciąży lub stosowanie jej z umiarem. Zalecenie to opiera się na zasadzie minimalizacji potencjalnego ryzyka, ponieważ długoterminowy wpływ sacharyny na rozwój płodu nie jest jeszcze w pełni poznany, ponieważ wspomniany i rozgłaszany w mediach szkodliwy wpływ sacharyny dotyczy dużych jej dawek i opera się na badaniach na modelu zwierzęcym. Natomiast jak już wspomniałem uważam, że można w trakcie ciąży odstawić ten słodzik, tak samo jak zazwyczaj matka na czas ciąży rezygnuje ze spożywania alkoholu oraz palenia papierosów, co również jest zalecane. Jeśli jesteś zaniepokojona, możesz omówić te obawy z dietetykiem, który może Ci pomóc w zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych ze spożyciem różnych typów słodzików, oceniając Twój stan zdrowia za pomocą narzędzi takich jak wywiad zdrowotno-żywieniowy, dzienniczek żywieniowy, analiza badań diagnostyki laboratoryjnej. Na koniec, pamiętaj, że kluczowe dla zdrowia twojego dziecka jest zrównoważone, zdrowe odżywianie, bogate w składniki odżywcze, które są potrzebne do prawidłowego rozwoju dziecka. Niezależnie od tego, czy decydujesz się na spożywanie słodzików, czy nie, staraj się jeść różnorodne, pełnowartościowe pokarmy, które dostarczą Ci wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Dzień dobry, dobrze, co prawda badania laboratoryjne na zwierzętach wykazały potencjalne negatywne skutki stosowania większych dawek sacharyny na rozwijający się płód, jednakże, większość badań na ludziach nie potwierdziła szkodliwości tej substancji w umiarkowanych ilościach spożywanych przez kobiety w ciąży. Ważne jest, aby zawsze spożywać słodziki z umiarem i w ramach zrównoważonej diety, a najlepiej zrezygnować z nich na ten czas w ogóle. A przede wszystkim warto postawić na zdrową, zróżnicowaną dietę bogatą w witaminy i składniki mineralne wspierające rozwój dziecka i zdrowie oraz dobre samopoczucie mamy. Życzę wszystkiego najlepszego!