Dzień Dobry. Mam na imię Maja, mam 16 lat. Jestem lesbijką boję się o tym powiedzieć rodzicom. Wiem,

3 odpowiedzi
Dzień Dobry. Mam na imię Maja, mam 16 lat. Jestem lesbijką boję się o tym powiedzieć rodzicom. Wiem, że muszę powiedzieć im o tym. Może Pani doradzić jak mam zacząć rozmowę, co mówić? Trochę boję się odrzucenia i wydziedziczenia z rodziny. Dziękuję bardzo.
Dzień dobry, rozumiem Pani trudną sytuację i myślę, iż pierwszym krokiem do otwarcia się i rozmawiania o ważnej dla Pani kwestii, jest fakt iż zadała Pani pytanie tutaj. Z pewnością temat jest bardzo delikatny i wymaga wiele zrozumienia, spokoju i otwartości zarówno z Pani strony jak i rodziców. Być może pewnym rozwiązaniem byłoby skorzystać przed rozmową z rodzicami z konsultacji indywidualnej z psychologiem by mogła Pani lepiej przygotować się do takiej rozmowy. Nie wykluczone również, iż Pani rodzice będą potrzebowali takiej rozmowy ze specjalistą by lepiej zrozumieć i zaakceptować Pani orientację seksualną - zwłaszcza jeśli pisze Pani o swoich obawach dotyczących odrzucenia. To co najważniejsze Pani Maju to to, by była Pani w zgodzie ze sobą i szukała wsparcia takiego jakie jest na ten moment Pani potrzebne. Zawsze warto rozmawiać!
Pozdrawiam serdecznie.

Cześć, Maju! Rozumiem, że to ważny moment dla Ciebie i ważne jest, aby podejść do rozmowy z rodzicami w sposób przemyślany i delikatny. Oto kilka wskazówek, które mogą Ci pomóc:

Wybierz odpowiedni moment: Wybierz czas, gdy wszyscy będą mogli spokojnie porozmawiać, bez pośpiechu ani innych rozpraszaczy. Możesz również rozważyć, czy chcesz rozmawiać z nimi razem jako para, czy indywidualnie.
Przygotuj się emocjonalnie: Zrozumiałe jest, że odczuwasz pewne obawy i stres. Przygotuj się na różne reakcje, ale staraj się być otwarta na możliwość, że rodzice mogą zareagować pozytywnie i wykazać zrozumienie.
Wyraź swoje uczucia: Rozpocznij rozmowę od wyrażenia swoich uczuć i tego, jak bardzo się starasz być szczera i otwarta. Powiedz im, że to ważne dla Ciebie, aby być prawdziwą wobec siebie i żyć zgodnie z tym, kim naprawdę jesteś.
Spójność i pewność: Jeśli jesteś pewna swojej orientacji seksualnej, wyraź to w rozmowie. Wyjaśnij, że jesteś lesbijką i to nie jest coś, co możesz zmienić. Przedstaw swoją tożsamość jako naturalną część Ciebie.
Zapewnij o swojej miłości i szacunku: Przekaż swoim rodzicom, że nadal ich kochasz i szanujesz, i że twoja orientacja seksualna nie zmienia twojej miłości do nich. Może to pomóc złagodzić obawy o odrzucenie.
Otwartość na pytania: Daj swoim rodzicom przestrzeń na zadawanie pytań i wyrażanie swoich obaw. Bądź gotowa na rozmowę, która może trwać dłużej i wymagać cierpliwości ze wszystkich stron.
Pamiętaj, że każda rodzina jest inna, a reakcje rodziców mogą się różnić. Czasami trwa pewien czas, zanim rodzice zrozumieją i zaakceptują to, co mówisz, ale istnieje również wiele przypadków, gdy rodzice reagują pozytywnie i wspierają swoje dzieci. Ważne jest, abyś dawała sobie czas na proces adaptacji i otwartość na dalszą komunikację z rodzicami. Jeśli jednak czujesz się w niebezpieczeństwie lub martwisz się o swoje bezpieczeństwo, ważne jest, aby skonsultować się z dorosłą osobą, taką jak nauczyciel lub doradca szkolny, którzy mogą ci pomóc w znalezieniu wsparcia.
Rozmowa z rodzicami na temat swojej orientacji może być trudna, zwłaszcza gdy obawiasz się ich reakcji. Ważne jest, żebyś czuła się przygotowana i miała wsparcie, które pomoże ci przejść przez ten proces.

Możesz zacząć od wybrania odpowiedniego momentu, kiedy rodzice są spokojni i mają czas na rozmowę. Wtedy możesz powiedzieć coś w stylu: „Chcę z wami porozmawiać o czymś ważnym, co dotyczy mnie i mojego życia. To nie jest dla mnie łatwe, ale czuję, że muszę być z wami szczera.”

Możesz dalej wyjaśnić, że bycie sobą i życie w zgodzie ze sobą jest dla ciebie bardzo ważne, a to oznacza, że chcesz, żeby wiedzieli, że jesteś lesbijką. Przyznaj, że wiesz, że to może być dla nich trudne do przyjęcia na początku, ale że bardzo zależy ci na ich wsparciu.

Pamiętaj, że ich reakcja może być różna, i mogą potrzebować czasu, aby to zrozumieć i przetrawić. Daj im ten czas, ale jednocześnie jasno powiedz, że jesteś gotowa odpowiedzieć na ich pytania i że bardzo zależy ci na ich miłości i akceptacji.

Jeśli boisz się, że rodzice mogą nie zareagować dobrze, spróbuj najpierw porozmawiać z kimś, komu ufasz – może być to przyjaciel, nauczyciel czy inny dorosły, który cię wspiera. Dzięki temu będziesz miała oparcie, niezależnie od tego, jak potoczy się rozmowa.

Najważniejsze, Maju, to pamiętać, że bycie sobą jest ogromnie ważne. Zasługujesz na to, by być akceptowana taka, jaka jesteś, i choć może to być trudne, masz prawo żyć w zgodzie ze sobą.

Jeśli potrzebujesz dalszego wsparcia, zachęcam cię do rozmowy z kimś, kto może ci pomóc przejść przez ten trudny moment. Nie jesteś sama.
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna - 180 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.