Dzień dobry. Mam na imię Patryk, lat 29. Moja żona Gabriela lat 24 znamy się już od 2 lat jesteśm

3 odpowiedzi
Dzień dobry.
Mam na imię Patryk, lat 29.
Moja żona Gabriela lat 24 znamy się już od 2 lat jesteśmy 1 rok po zawarciu związku małżeńskiego. Mamy dziecko 3- miesięczna córeczkę.
Żona od 2019 roku uczęszcza do lekarza Psychiatry bo choruję na Zaburzenia Osobowości Borderline, jak się nie znaliśmy to trafiała do szpitala psychiatrycznego w roku po 2-3 razy.
Żona jest całkowicie nie zdolna do wykonywania pracy zarobkowej, przez co otrzymuję rentę z ZUS.
Ja pracuję fizycznie gdy wracam do domu to bolą mnie nogi i kręgosłup i czasami muszę odespać 2-3h ale nie zdarza mi się to zawszę.
Opiekuję się też córką.
Z żoną często się klucimy, zawszę żona jest prowokatorem do wszczynania awantur. Czasami wydaję mi się że ma to przez swoją chorobę.
Ja jestem zdrowy psychicznie, żona twierdzi że potrzebna jest nam terapia małżeńska u psychologa/psychoterapeuty.
Co państwo twierdzicie na ten temat? Ja uważam że mi terapia nie jest potrzebna bo świetnie czuję się w swoim żywiole i wszystko ze mną jest dobrze.
Dzień dobry,
Wyzwania związane z codziennym radzeniem sobie z objawami BPD u bliskiej osoby, i problemami (w pracy, szkole, finansach, sąsiedztwie) mogą być bardzo stresujące, a członkowie rodziny mogą nieświadomie działać w sposób, który negatywnie wpłynie na ich bliską osobę. Rodziny osób z BPD potrzebują wsparcia, treningu umiejętności, a czasem własnej terapii. Dzieje się tak dlatego, że w BPD mogą występować intensywne i burzliwe relacje, zmienne nastroje, zachowania wysokiego ryzyka i intensywny gniew, a tym samym stają się one częścią życia tych, którzy ją kochają.
Bardzo polecana jest forma pomocy dla rodzin DBT Family Connections

Dzień dobry. W przypadku zaburzenia osobowości z pogranicza doświadczanie relacji przez żonę może istotnie różnić się od tego, co Pan widzi i czuje. Mogą pojawiać się reakcje impulsywne, zmienność nastroju, silny lęk przed porzuceniem (nawet wyobrażonym). Wsparcie terapeutyczne w budowaniu i utrzymywaniu relacji przy opisanych objawach może okazać się bardzo przydatne.
Serdecznie pozdrawiam
Sylwia Michałowska

Dziękuję, że podzieliłeś się swoją sytuacją. Zaburzenia osobowości typu borderline (BPD) mogą rzeczywiście znacząco wpływać na relacje interpersonalne, w tym na relacje małżeńskie. Terapia małżeńska w takiej sytuacji może być bardzo pomocna z kilku powodów, nawet jeśli Ty sam czujesz się zdrowy psychicznie i uważasz, że nie potrzebujesz terapii indywidualnej.
Terapia może pomóc Ci lepiej zrozumieć zaburzenie osobowości borderline Twojej żony i jego wpływ na jej zachowanie oraz Waszą relację.
Strategie radzenia sobie: Terapeuta może nauczyć Cię konkretnych strategii radzenia sobie z wyzwaniami, które wynikają z jej choroby.
Terapia może pomóc Wam lepiej komunikować się i zarządzać konfliktami, co jest kluczowe w każdej relacji, zwłaszcza w przypadku, gdy jedna ze stron ma zaburzenia osobowości.
Empatia i wsparcie: Terapia może wspierać budowanie empatii i wzajemnego zrozumienia, co może poprawić jakość Waszego małżeństwa.
Wspólne podejście do wychowania dziecka: Terapeuta może pomóc Wam wypracować wspólne podejście do opieki nad córką, co jest szczególnie ważne w kontekście zdrowia psychicznego jednego z rodziców.
Redukcja stresu: Terapia może również pomóc w redukcji stresu związanego z opieką nad noworodkiem, co jest wyzwaniem dla każdego rodzica, niezależnie od dodatkowych okoliczności.
Nawet jeśli teraz czujesz się dobrze, długotrwałe życie w stresujących warunkach może mieć negatywny wpływ na Twoje zdrowie psychiczne i fizyczne. Terapia może być formą prewencji, pomagającą utrzymać Twoje zdrowie na odpowiednim poziomie.
Znajdowanie równowagi: Terapeuta może pomóc Ci znaleźć równowagę między pracą, opieką nad dzieckiem, wsparciem dla żony i Twoimi własnymi potrzebami.
Terapia może pomóc w budowaniu silniejszych i bardziej stabilnych fundamentów Waszego małżeństwa, co jest ważne dla przyszłości Waszej rodziny.
Ostatecznie celem terapii jest poprawa jakości życia wszystkich członków rodziny, co jest korzyścią nie do przecenienia.
Chociaż możesz czuć, że nie potrzebujesz terapii dla siebie, terapia małżeńska może przynieść korzyści całej rodzinie, pomagając Wam lepiej radzić sobie z wyzwaniami, które stawia przed Wami życie. Warto przemyśleć ten krok, szczególnie w kontekście zdrowia psychicznego Twojej żony i dobrostanu Waszego dziecka. Skonsultowanie się z terapeutą może być pierwszym krokiem ku lepszej komunikacji, zrozumieniu i wsparciu w Waszym małżeństwie. Pozdrawiam