Dzień dobry. Mam pewien „problem” i nie wiem co zrobić . Jestem w związku, mój partner ma dzieci z p

5 odpowiedzi
Dzień dobry. Mam pewien „problem” i nie wiem co zrobić . Jestem w związku, mój partner ma dzieci z poprzedniego związku, nie mieszkają z nimi . Odwiedza je raz na jakiś czas . Czasami gdy wspomni o swoich dzieciach / swojej byłej partnerce to czuję ogromną frustrację , złość . Mam ochotę wtedy zwyzywać jego dzieci , powiedzieć nie miłe słowa o jego byłej . Mam czasami takie okropne myśli gdy on mi o nich wspomina . To samo jest gdy np. jakaś kobieta się na niego spojrzy to odczuwam to samo . Czuję też frustrację gdy mówi np. o swoich „marzeniach” związanych z pracą . Partner mnie nie zaniedbuje w żaden sposób .Zawsze mogę na niego liczyć , liczy się z moim zdaniem i nie podejmuje ważnych decyzji bez konsultacji ze mną . Boję się , że wybuchnę kiedyś i powiem coś co może skrzywdzić go . Na razie udaje mi się siedzieć cicho gdy mam takie myśli. Dlaczego tak jest, dlaczego tak się czuję ? Czy jestem toksyczna ? Co mogę zrobić ?
Dzień dobry. Twoje uczucia są ważne i zrozumiałe, a ich analiza może pomóc Ci lepiej zrozumieć siebie i Twoją sytuację. Opisujesz silne emocje, takie jak frustracja, złość i zazdrość, które pojawiają się w określonych sytuacjach. Oto kilka aspektów, które mogą pomóc Ci zrozumieć Twoje uczucia i zastanowić się, co możesz zrobić:

Dlaczego tak się czujesz?
Zazdrość i niepewność: Uczucia zazdrości mogą wynikać z lęku przed utratą partnera lub z niepewności co do swojej pozycji w jego życiu. Możliwe, że czujesz się zagrożona przez jego relacje z dziećmi lub byłą partnerką.

Lęk przed porzuceniem: Jeśli masz doświadczenia z przeszłości, które wiążą się z porzuceniem lub zdradą, mogą one wpływać na Twoje obecne uczucia.

Niska samoocena: Czasami takie uczucia mogą wynikać z niskiej samooceny lub braku pewności siebie. Możliwe, że podświadomie obawiasz się, że np nie jesteś wystarczająco dobra dla swojego partnera albo są tam inne podobne lęki.

Czy jesteś toksyczna?
To, że masz trudne uczucia, nie oznacza, że jesteś toksyczna. Ważne jest, jak sobie z nimi radzisz. Świadomość swoich uczuć i chęć pracy nad nimi to już krok w dobrą stronę. Toksyczne byłoby ignorowanie tych uczuć lub działanie w sposób, który rani innych.

Co możesz zrobić?
Rozmowa z partnerem: Spróbuj otwarcie i szczerze porozmawiać z partnerem o swoich uczuciach. Wyrażenie swoich obaw i lęków w spokojny sposób może pomóc Wam lepiej zrozumieć siebie nawzajem.

Praca nad samoakceptacją: Zastanów się nad tym, co sprawia, że czujesz się niepewnie lub zazdrosna. Praca nad budowaniem swojej samooceny i pewności siebie może pomóc złagodzić te uczucia.

Wsparcie terapeutyczne: Jeśli te uczucia są bardzo intensywne i trudne do kontrolowania, warto rozważyć rozmowę z psychologiem lub terapeutą. Profesjonalne wsparcie może pomóc Ci lepiej zrozumieć swoje emocje i nauczyć się radzić sobie z nimi w zdrowy sposób. Jeżeli zdecydujesz się szukać, wsparcia, zapraszam Cię na wizytę online.

Techniki radzenia sobie ze stresem: Ćwiczenia oddechowe, medytacja, joga lub inne techniki relaksacyjne mogą pomóc Ci zredukować poziom stresu i lepiej kontrolować swoje emocje w trudnych momentach.

Twoje uczucia są ważne, ale kluczowe jest, jak nimi zarządzasz. Praca nad zrozumieniem siebie i komunikacja z partnerem mogą pomóc Ci w budowaniu zdrowej i satysfakcjonującej relacji.
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna - 200 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Dzień dobry,

Twoje uczucia są zrozumiałe i naturalne, choć mogą wydawać się trudne i skomplikowane. Oto kilka kroków, które mogą pomóc w radzeniu sobie z nimi:
1. Zrozumienie Przyczyn Twoich Uczuć

Zastanów się, co dokładnie wywołuje Twoje emocje. Mogą to być:

Zazdrość: Możliwe, że odczuwasz zazdrość o uwagę, którą Twój partner poświęca swoim dzieciom lub byłej partnerce.
Niepewność: Możesz czuć się niepewnie w związku, obawiając się, że nie jesteś na pierwszym miejscu w jego życiu.
Lęk: Obawa przed porównywaniem się do jego byłej partnerki lub dzieci może budzić lęk, że nie jesteś wystarczająco dobra.

2. Samoświadomość i Samoakceptacja

Przyznaj się przed sobą do swoich uczuć bez oceniania ich jako dobre lub złe. To normalne, że różne sytuacje wywołują w nas silne emocje. Ważne jest, aby te uczucia zrozumieć i zaakceptować.
3. Rozmowa z Partnerem

Otwarte i szczere rozmowy z partnerem mogą pomóc złagodzić napięcie. Wyraź swoje uczucia w sposób spokojny i konstruktywny:

Możesz powiedzieć coś w stylu: "Czasami czuję się zazdrosna, kiedy mówisz o swoich dzieciach. Wiem, że to ważna część Twojego życia, ale chciałabym zrozumieć, jak mogę lepiej poradzić sobie z tymi emocjami."

4. Praca nad Samorozwojem

Rozwijaj swoją pewność siebie i poczucie własnej wartości. Może to obejmować:

Terapia: Rozważ rozmowę z terapeutą, który pomoże Ci zrozumieć i przepracować swoje uczucia.
Hobby i zainteresowania: Angażowanie się w swoje pasje i rozwijanie zainteresowań może pomóc Ci poczuć się bardziej spełnioną.

5. Zarządzanie Emocjami

Naucz się technik radzenia sobie ze stresem i negatywnymi emocjami:

Techniki oddechowe i relaksacyjne: Pomogą Ci się uspokoić w trudnych momentach.
Pisanie dziennika: Spisywanie swoich myśli i uczuć może być terapeutyczne.

6. Wsparcie Grupy

Rozważ dołączenie do grupy wsparcia dla osób w podobnych sytuacjach. Wspólne dzielenie się doświadczeniami może przynieść ulgę i zrozumienie.

Nie jesteś toksyczna. Twoje uczucia są normalną reakcją na skomplikowaną sytuację. Kluczem jest zrozumienie ich źródeł i znalezienie zdrowych sposobów radzenia sobie z nimi. Pamiętaj, że masz prawo do swoich uczuć, ale ważne jest, aby nie pozwolić im niszczyć Twojego związku ani relacji z innymi osobami.
Dzień dobry. To co Pani opisuje może być objawem tzw. zazdrości emocjonalnej lub lęku przed utratą partnera. Niekoniecznie oznacza to, że jest Pani toksyczna, ale może wskazywać na potrzebę pracy nad własnymi emocjami i zaufaniem do partnera. Ważne jest, aby rozmawiać z partnerem o swoich uczuciach i obawach, być może wspólnie znajdziecie sposoby na ich rozwiązanie. Niezwykle istotne jest także przemyślenie dlaczego tak reaguje Pani na te sytuacje i czy są one w jakiś sposób związane z własnymi doświadczeniami czy przekonaniami. Warto także skorzystać z pomocy psychoterapeuty, który pomoże Pani zrozumieć swoje emocje i znaleźć odpowiednie strategie radzenia sobie z nimi. W każdym przypadku ważne jest otwarte i szczere rozmawianie z partnerem oraz dbanie o swoje własne emocje i dobre samopoczucie. Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia.
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna (pierwsza wizyta) - 140 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dziękuję, że podzieliłaś się swoimi uczuciami. To ważne, aby zrozumieć, że posiadanie takich emocji nie czyni Cię toksyczną osobą. Twoje uczucia mogą wynikać z różnych źródeł i są sygnałem, że coś w tej sytuacji wymaga uwagi. Spróbuj zastanowić się, co dokładnie wywołuje Twoją frustrację i złość. Czy jest to zazdrość, poczucie zagrożenia lub może niepewność co do przyszłości? Zidentyfikowanie źródła emocji to pierwszy krok do ich zrozumienia.
Ważne jest, aby otwarcie porozmawiać z partnerem o swoich uczuciach. Możesz zacząć od powiedzenia mu, jak się czujesz bez obwiniania go za te emocje.
Pozdrawiam serdecznie
Rozumiem, że te uczucia i myśli mogą być bardzo trudne do przeżycia. To, co Pani odczuwa, może wynikać z różnych emocji, takich jak zazdrość, lęk przed odrzuceniem czy niepewność. Czasami takie uczucia pojawiają się, gdy czujemy się zagrożeni lub gdy mamy obawy dotyczące naszej pozycji w relacji.

Warto zacząć od przyjrzenia się, skąd biorą się te emocje. Czy jest coś, co szczególnie wywołuje te reakcje? Czy ma Pani jakieś obawy związane z przyszłością związku? Ważne jest, aby otwarcie rozmawiać z partnerem o swoich uczuciach. Może Pani spróbować opisać swoje emocje w sposób nieoskarżający, np. "Czuję się niepewnie, kiedy wspominasz o swoich dzieciach. Boję się, że może to wpłynąć na nasz związek." Dzięki temu partner może lepiej zrozumieć, co Pani przeżywa i wspólnie możecie poszukać rozwiązań. Jeśli te uczucia będą się nasilać i trudno będzie sobie z nimi poradzić, warto rozważyć wsparcie terapeuty. Terapia może pomóc w lepszym zrozumieniu swoich emocji, a także w nauce strategii radzenia sobie z nimi w zdrowy sposób.

To, co Pani odczuwa, nie czyni Pani toksyczną osobą. Emocje są naturalne i każdy z nas ma prawo do ich przeżywania. Ważne jest, aby nauczyć się, jak radzić sobie z nimi w sposób, który nie szkodzi ani Pani, ani innym.