Dzień dobry. Mam pewien problem od tygodnia, który jest naprawdę uciążliwy i nie wiedziałam do kogo

2 odpowiedzi
Mam pewien problem od tygodnia, który jest naprawdę uciążliwy i nie wiedziałam do kogo się zwrócić, więc postanowilam ze moze tutaj ktos moglby mi pomoc. Dodam tez ze juz wychodze z anoreksji powoli i jem to, co jedza inni. Zadnych swoich posilkow. Otóż chodzi o to, że codziennie od tygodnia mam wzdęty brzuch i głównie podbrzusze. Waga wzrasta nawet 3 kg pomimo ze ja nie widzę po sobie tego- wprost przeciwnie. Myslalam ze to woda zatrzymana ale juz nie wiem. Rano mam na ciele odciski od poscieli. Czuję się ociężale, szczególną ciężkość czuję w dole brzucha. Po zjedzeniu jakiegokolwiek posiłku brzuch wygląda jak balon i jest tak do nocy, a rano to samo. Moje odzywianie przez ostatnie kilka tygodni wygladalo tak ze rano jadlam 2 miski gotowych platkow ze sklepu tych z cukrem typu nesquick, obiad i na kolacje zazwyczaj tez te platki lub kanapki. Od 4 tygodni raz w tygodni robie tak zwany „cheat day” czyli jem wszystko to na co mam ochotę i czego odmawiam sobie przez tydzien. Ostatnio dostalam okres i sadzilam ze to przez to brzuch jest taki wzdety, ale okres przeszedl, a to zostalo. Dodam tez ze rzadko piję wodę, glownie pije napoje ze slodzikiem i nie wiem czy to ma na to wplyw. Rzadko tez jem owoce. Biorę lek seronil i myslalam ze on ma na to wplyw- odstawilam na 2 dni ale objawy sa takie same. Ale wydaje mi sie ze za malo tez jem kalorii bo zawsze godzine po kolacji jestem bardzo glodna i ide tak spac. Proszę o pomoc bo nie mam pojęcia juz co mam robic. Pozdrawiam
Dzień dobry, przyczyny wzdęcia brzucha mogą być różne, zwłaszcza że jest Pani w trakcie leczenia anoreksji. Prawdopodobnie po chorobie Pani układ pokarmowy nie działa prawidłowo, może mieć Pani dysbiozę jelit, nie wszystkie produkty może Pani tolerować. Dodatkowo wzdęcia i dyskomfort w brzuchu może powodować wysoka zawartość węglowodanów prostych (cukrów) w diecie, przy równoczesnej wysokiej zawartości błonnika pokarmowego. Warto wziąć pod uwagę także porcje, które Pani zjada- przy mocno skurczonym żołądku większe porcje posiłków także będą gorzej przez Panią tolerowane. Czy miała Pani robione ostatnio badania? Najnowsze wyniki także należy wziąć pod uwagę układając dla Pani zalecenia żywieniowe. Na podstawie informacji, które Pani napisała trudno przekazać konkretne wskazówki, ponieważ będzie miało na to wpływ wiele czynników. Zachęcam do konsultacji (może być online) z psychodietetykiem, który po zebraniu szczegółowego wywiadu zdrowotno- żywieniowego, będzie mógł zaproponować dla Pani indywidualnie dopasowane rozwiązanie.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Rozumiem, że borykasz się z kilkoma problemami jednocześnie, w tym z wzdęciami brzucha, poczuciem ciężkości, nagłym wzrostem wagi oraz niedoborem spożywanych kalorii.

Zacznijmy od wzdęć brzucha - są one często wynikiem nadmiernego gromadzenia się gazów w jelitach. Mogą być spowodowane przez spożywanie niektórych pokarmów, takich jak rośliny strączkowe, cebula, kapusta, czy zbyt szybkie jedzenie. Zmiana diety może również wpłynąć na układ trawienny, co może powodować wzdęcia. Polecam spożywać posiłki powoli i dokładnie je przeżuwać, unikać jedzenia jednocześnie z picie, zrezygnować z gazowanych napojów i pochodnych mleka. Może warto spróbować także suplementacji enzymów trawienia.

Jeśli chodzi o wzrost wagi, to warto pamiętać, że podczas okresu mogą wystąpić zmiany hormonalne, które wpłynąć na gromadzenie się płynów w organizmie, co może wpłynąć na ważenie więcej niż zwykle. Dlatego też warto monitorować wagę w dłuższym okresie czasu, a nie tylko skupiać się na jednym dniu.

Jeśli chodzi o niedobór kalorii, to warto wzbogacić swoją dietę w zdrowe, bogate w składniki odżywcze posiłki. Staraj się jeść regularnie, aby uniknąć uczucia głodu i zapobiec przesadnemu objadaniu się. Zwróć uwagę na to, żeby w diecie były źródła białka, węglowodanów, tłuszczów, witamin i minerałów. Woda powinna być podstawowym napojem, unikaj natomiast napojów słodzonych.

Jeśli problem z wzdęciami i ciężkością wciąż się utrzymuje, warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, którzy pomogą Ci dobrać odpowiednią dietę i zidentyfikować potencjalne problemy trawienne.




Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.