Dzień dobry, Mam pewne pytanie. Weszłam ostatnio na redukcję, godzinę ćwiczę aerobowo, pół godziny

3 odpowiedzi
Dzień dobry,
Mam pewne pytanie. Weszłam ostatnio na redukcję, godzinę ćwiczę aerobowo, pół godziny siłowo (nie są to jakieś wielkie ciężary, ponieważ to moje początki). Staram się chodzić 10k kroków (nie zawsze wychodzi) czasem zdarzy się 15k. Jem ok. 1800kcal czasem wychodzi troszeczkę więcej, ale nie przekraczam 1900. W jednym tygodniu schudłam dużo, w drugim wcale. Czy może być to spowodowane zbyt mała ilością kalorii? Czy to po prostu chwilowe zatrzymanie się wagi?
Z góry dziękuję za odpowiedź
Redukcja wagi zależy od wielu czynników, nie tylko od ilości spożywanych kalorii. Zbyt mała ilość kalorii może rzeczywiście powodować zatrzymanie wagi, ponieważ organizm może przejść w tryb oszczędzania energii. Tarczyca jest jednym z organów, które są szczególnie wrażliwe na deficyt kaloryczny i może wymagać wsparcia w takich przypadkach.
Również warto wziąć pod uwagę inne czynniki, takie jak poziom stresu, jakość snu, nawodnienie oraz regularność posiłków, które mogą wpływać na proces odchudzania. Zatrzymanie wagi może być chwilowe, zwłaszcza jeśli dopiero zaczęła Pani swoją podróż z odchudzaniem. Często organizm potrzebuje trochę czasu, aby dostosować się do nowych nawyków i zmian w stylu życia.
Proszę obserwować swój organizm i dać sobie czas. Jeśli jednak brak rezultatów będzie się utrzymywał, zachęcam do konsultacji. Na takiej konsultacji możemy dokładnie przeanalizować Pani obecny plan żywieniowy i treningowy oraz zaproponować ewentualne zmiany, które mogą przyspieszyć proces odchudzania i poprawić samopoczucie.

Warto pamiętać, że redukcja wagi to proces złożony i wieloaspektowy, a krótkoterminowe wahania są zupełnie normalne. Kontynuuj zdrowe nawyki, monitoruj postępy i dostosowuj strategię, jeśli to konieczne. Czasami waga może stać w miejscu lub nawet wzrosnąć z powodu zatrzymywania wody w organizmie. Może to być związane z dietą, hormonami, intensywnym treningiem, czy też z powodu spożycia soli. Ciało może adaptować się do zmniejszonego spożycia kalorii poprzez spowolnienie tempa metabolizmu. To zjawisko jest znane jako "adaptacja metaboliczna" i może powodować okresy stagnacji w utracie masy. jeśli trenujesz siłowo, mogło dojść do wzrostu masy mięśniowej, co może kompensować utratę tkanki tłuszczowej. Mięśnie ważą więcej niż tłuszcz, więc możesz nie zauważyć spadku wagi, mimo że zmienia się skład ciała.
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 99 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Redukcja masy ciała nie przebiega liniowo (bardziej może przypominać to sinusoidę), co jest całkowicie normalne. Warto pamiętać, że na efekty w utracie masy ciała nie pracujemy tylko dietą, lecz również maja na to wpływ następujące czynniki: odpowiednia higiena snu (sen trwający 7-8h), ilość ruchu, stres, ilość wypijanej wody w ciągu dnia itd.