Dzień dobry mam problem biorę fluoksetynę od początku sierpnia w dawce 15 mg od tygodnia 10 mg bardz

1 odpowiedzi
Dzień dobry mam problem biorę fluoksetynę od początku sierpnia w dawce 15 mg od tygodnia 10 mg bardzo się źle na niej czuję leki ogólnie stan psychiczny wcześniej od marca do końca lipca brałem citalopram 40 mg moje pytanie jest czy muszę odstawić fluoksetyne i poczekać jakiś czas za nim wezmę citalopram . Z tego co czytałem to musi być minimum 4-11 dni przerwy
Można rozpocząć przyjmowanie po fluoksetynie innego leku z grupy SSRI, a takim jest citalopram. jednak decyzję o takiej zmianie powinien podjąć lekarz po osobistym zbadaniu pacjenta.

Można także dołączyć w szczególnych wypadkach inny lek z tej samej grupy, jednak należy to robić z dużą ostrożnością, gdyż może dojść do nadmiernego zwiększenia poziomu serotoniny w mózgu i tym samym wystąpienia zespołu serotoninowego. Niektóre z jego objawów to gorączka, pocenie się, zwiększona częstość akcji serca, biegunka, (niekontrolowane) skurcze mięśni, dreszcze, wzmożenie odruchów, niepokój, zmiany nastroju, utrata przytomności.
Opublikowano kilka opisów przypadków potwierdzających możliwość wystąpienia zespołu serotoniowego u osób leczonych lekami wpływającymi na stężenie serotoniny, a ryzyko to może być największe podczas przyjmowania następujących leków: izokarboksazydu, metylofenidatu, wenlafaksyny, metadonu, amitryptyliny, litu, buspironu, haloperidolu, sertraliny, risperidonu i fluoksetyny. Należy także zgłosić lekarzowi przyjmowanie jakichkolwiek preparatów bez recepty, w tym leków ziołowych, gdyż groźne mogą być interakcje z niektórymi preparatami np. dziurawca.
Jeśli pacjent stosuje fototerapię również należy zachować szczególną ostrożność w łaczeniu jej z lekami SSRI i koniecznie o tym poinformować lekarza. Na wzrost poziomu serotoniny mogą wpłynąć także przyzwyczajenia dietetyczne np. produkty zawierające dużo tryptofanu czy tyraminy. Występuje obficie w pokarmach pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Najwięcej tyraminy znajduje się w produktach zwierzęcych takich jak salami, pepperoni, sery (cheddar, ementaler, camembert, brie, blue, mozzarella, parmezan, romano, roquefort, stilton, gruyere), ryby (marynowane, solone, wędzone), wątroba wołowa, wątróbka z kurczaka, sos sojowy, kawior, kiełbasa bolońska, koncentrat mięsny (w sosach lub zupach), awokado, banany (szczególnie przejrzałe), czekolada, figi, bób, suplementy z drożdży, ekstrakt drożdżowy, wina typu wermut, wino chianti, likiery typu chartreuse.
Zatem w gabinecie lekarskim psychiatry powinno się szeroko omówić całość funkcjonowania pacjenta, także jego styl życia.
Stosowanie leków SSRI i łączenie ich w małych dawkach jest zwykle bezpieczne, jednak należy obserwować swój organizm i skonsultować się z lekarzem w razie wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów.
W razie pytań zapraszam na konsultację, która będzie zawierać dokładne zalecenia co do psychofarmakoterapii, psychoterapii, a także medycyny stylu życia. Każda z w/w metod leczniczych jest tak samo istotna i ich połączenie znacznie sprzyja zdrowieniu.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.