Dzień dobry, mam problem. Mam 24 lata i strasznie mi się nic nie chce zrobić, mieszkam z rodzicami.

3 odpowiedzi
Dzień dobry, mam problem. Mam 24 lata i strasznie mi się nic nie chce zrobić, mieszkam z rodzicami. Chciałbym wyprowadzić się do dużego miasta, znaleźć pracę ale nie mam motywacji, zauważyłem że brak własnych pieniędzy daje w kość. Zmuszam się do wszystkiego by coś robić, nie skończyłem szkoły średniej. Od października idę do prywatnej szkoły średniej aby dokończyć naukę, nie dokończyłem szkoły ponieważ w wieku 12 dostałem pierwszych ataków paniki, a w wieku 16 lat dostałem bardzo silną depresję, biorę leki ale niechęć do życia nadal jest. Jak zmotywować się do pracy, napiszcie mi same wady lenistwa. Dodam jeszcze od siebie, że ojciec miał ######## we mnie i nigdy nie obchodził się moim życiem, a matka zawsze nadopiekuńcza czuję się jak wrak człowieka. Zazdroszczę moim wszystkim znajomym, że są samodzielni i samowystarczalni. Chciałbym być samodzielny!

Cytuj
Dziękuję, że podzieliłeś się swoją historią. Przechodzisz przez trudny okres, ale już samo to, że szukasz pomocy i chcesz coś zmienić, jest dużym krokiem naprzód. Oto kilka sugestii, które mogą Ci pomóc znaleźć motywację i pokonać lenistwo:
1. Zrozumienie Swojej Sytuacji
Wpływ Przeszłości: Warto zrozumieć, że Twoja przeszłość, w tym brak wsparcia ze strony ojca i nadopiekuńczość matki, mogły wpłynąć na Twoje obecne trudności z motywacją. Nie obwiniaj się za to, co się stało, ale zastanów się, jak możesz teraz wziąć odpowiedzialność za swoją sytuację.
2. Znalezienie Motywacji
Ustal Cele: Zacznij od małych, konkretnych celów. Na przykład, dokończenie szkoły średniej jest świetnym celem na początek, warto rozbić to na mniejsze cele. Pomyśl o tym, co chcesz osiągnąć w dłuższej perspektywie – praca, własne mieszkanie, niezależność finansowa.
Nagrody za Osiągnięcia: Nagradzaj się za osiąganie małych celów. Każdy krok naprzód zasługuje na uznanie.
3. Wsparcie i Terapia
Konsultacja z Terapeutą: Skontaktuj się z terapeutą, który pomoże Ci przepracować traumy z przeszłości i pracować nad motywacją. Terapia może pomóc w radzeniu sobie z depresją i lękami. Jeżeli Twoje objawy są nieleczone od 12 roku życia, a depresja utrzymuje się od 8 lat polecam Ci podjąć współpracę terapeutyczną, może to być bardzo ważny element Twojego zdrowienia, tym bardziej, że leki nie rozwiązały w zupełności problemu.
Twoje trudności są zrozumiałe, biorąc pod uwagę przeszłe doświadczenia i obecną sytuację. Kluczowe jest, abyś znalazł w sobie siłę i motywację do wprowadzania małych, stopniowych zmian oraz wszedł w proces terapii. Pamiętaj, że każdy krok naprzód, niezależnie od tego, jak mały, jest krokiem w dobrym kierunku. Daj sobie czas i bądź cierpliwy wobec siebie.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry, opis Pana sytuacji wskazuje, że leczenie farmakologiczne jest niewystarczające i konieczne byłoby podjęcie psychoterapii. Praca w nurcie poznawczo-behawioralnym mogłaby pomóc w przerwaniu zachowań podtrzymujących objawy oraz zrozumieć mechanizmy, które powodują obecny stan, a także pomóc radzić sobie z objawami lękowymi jeśli nadal występują. Zmiany oczywiście wymagają czasu, ale najważniejsze jest podjąć decyzję i zacząć. W pierwszym kroku może Panu pomóc książka "Pokonaj depresję zanim ona pokona ciebie" Roberta Leahy'ego. Choć nie zastąpi terapii, na pewno znajdzie Pan w niej wskazówki, jak przełamać brak motywacji i wprowadzić zmiany pomimo objawów. Życzę Panu powodzenia i dużo sił w tym procesie.
Witam,
przyczyn Pana złego samopoczucia może być wiele. Jeśli dobrze rozumiem, objaw który mocno Panu przeszkadza to demotywacja, brak energii. Z racji przebytego epizodu depresji w przeszłości nasuwa mi sje podejrzenie ewentualnego nawrotu, jednak postawienie diagnozy wymaga zbadania Pana. Zachęcam do konsultacji psychologicznej i w razie konieczności podjęcia terapii lub konsultacji z lekarzem psychiatrą, którzy pomogą zdiagnozowanać bieżący problem i zaproponować możliwości jego rozwiązania/leczenia. Jeśli byłby to Nawrot depresji doradzam równolegle do leczenia farmakologicznego podjęcie psychoterapii- wtedy efekty leczenia są lepsze a ryzyko nawrotu Zostaję obniżone. Pozdrawiam i życzę Panu zdrowia!

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.