Dzień dobry, mam problem, moja dziewczyna, która zaczęła pisać ze swoim byłym (X.). Nasz związek z

2 odpowiedzi
Dzień dobry, mam problem, moja dziewczyna, która zaczęła pisać ze swoim byłym (X.).
Nasz związek zaczął się ok. 3 lata temu, od początku było w nim dużo uczucia, ale też dużo zgrzytów. W trakcie tych 3 lat dwa razy kończyłyśmy związek (wychodziło to z mojej strony) - wynikało to albo z braku zaangażowania i zainteresowania związkiem ze strony partnerki albo z powodu ciągłych napięć i kłótni. Po drugim rozstaniu jednak widać było, że ją to bardzo zabolało, zmienił się jej stosunek do mnie. Spotykałyśmy się kilka razy po rozstaniu, dużo rozmawiałyśmy o tym co było. Brakowało mi jej, mimo spięć ją kochałam i lubiłam spędzać z nią czas, więc chętnie sie z nią widywałam. W pewnym momencie zaczęła mnie prosić o ostatnią szansę, powiedziała, że się będzie starać i że będzie inaczej. Bo długim wahaniu zgodziłam się, jednak musiało minąć kilka miesięcy, żebym nabrała pełni zaufania i pewności co do tej relacji.
W tym czasie partnerka była dla mnie bardzo wspierająca i cierpliwa, dawała mi przestrzeń i atencję.
Wspólnymi siłami udało się przywrócić wiarę w ten związek, obmyślić wspólne plany na przyszłość, wspierać się, cieszyć sobą. Niedawno zamieszkałyśmy razem i od tego momentu zauważyłam w niej zmianę, trochę jakby odpuściła, mniej się cieszyła. Starałam się ją rozweselać, podejmować inicjatywy wspólnego spędzania czasu, wyjść itp.
Jakieś 2 tygodnie temu zobaczyłam że napisał do niej jej były. Rzuciłam, że widzę, że napisał X., na co powiedziała, że tak, piszą raz na pół roku. Tyle, że kiedy zaczęłam zwracać większą uwagę to piszą w zasadzie codziennie. Kilka razy wysyłała zdjęcia mieszkania, czy zwierzaków, a kiedy spytałam się do kogo to widać było, że się zmieszała i rzuciła "to tylko taki znajomy z liceum, rzadko piszemy", no ale potem zobaczyłam, że jednak pisała z X. Z treści dialogu, który widziałam nie romantyzują ze sobą, ale nie widziałam ich pełnej rozmowy.
W tym czasie widzę, że mniej mnie przytula, mniej się angażuje... Może przesadzam, ale też mniej mi oświadcza o swoim uczuciu, a rozmowy o wspólnej przyszłości nagle się urwały. Dziś rano zobaczyłam, że chcą się spotkać (inicjatywna wyszła od niej) już wstępnie X. podał jakiś termin... Nie mówiła mi, że chce się z nim spotkać.
Czuję się bardzo zawiedziona i zrezygnowana tą całą sytuacją i nie wiem co mam robić. Czy jest to przesada z mojej strony, czy powinnam zastanowić się po raz kolejny nad sensownością tej relacji?
Polecam terapię par. Można wszystko na spokojnie omówić. Pokazać perspektywę dwóch stron w przyjaznej, bezpiecznej i wspierającej atmosferze.

Twoje uczucia i obawy są zrozumiałe, a sytuacja wydaje się być trudna. Istnieje kilka rzeczy, które warto wziąć pod uwagę, aby zrozumieć, co może się dziać w twoim związku i jak się zachować:

Komunikacja: Kluczowym elementem w każdym związku jest komunikacja. Najważniejsze jest, abyście oboje byli szczerymi i otwartymi wobec siebie. Skoro zauważyłaś, że twoja dziewczyna znowu nawiązała kontakt z byłym partnerem, ważne jest, abyście usiedli i rozmawiali o tym. Wyraź swoje uczucia i obawy w sposób spokojny i szczerze wysłuchaj jej stanowiska.

Granice: Rozmawiajcie o granicach w związku. Czy macie ustalone, co jest akceptowalne w kontekście kontaktu z byłymi partnerami? Jeśli nie, warto to omówić. Wspólne ustalenie granic może pomóc uniknąć nieporozumień.

Zrozumienie: Spróbuj zrozumieć, dlaczego twoja dziewczyna nawiązała kontakt z byłym partnerem. Czy to jest tylko przyjaźń, czy może ma jakieś niespełnione uczucia lub potrzebuje zamknąć pewne sprawy? Dążenie do zrozumienia jej motywacji może pomóc zrozumieć, co się dzieje.

Twoje uczucia: Nie zaniedbuj swoich uczuć. Jeśli czujesz się zaniepokojona lub zraniona zachowaniem swojej dziewczyny, ważne jest, abyś to wyraziła. Twoje uczucia są ważne i nie powinnaś ich ignorować.

Podjęcie decyzji: W końcu, kiedy będziecie mieli jasność co do sytuacji, będziecie musieli podjąć decyzję, jak dalej postępować. To może oznaczać dalsze zaangażowanie w związek lub nawet rozważenie możliwości zakończenia go, jeśli uważasz, że sytuacja nie jest dla ciebie odpowiednia.

Nie jest to łatwa sytuacja, ale otwarta i szczerze prowadzona rozmowa jest kluczowa, aby lepiej zrozumieć, co się dzieje w waszym związku i jakie kroki podjąć dalej. Warto również rozważyć wsparcie ze strony terapeuty lub doradcy, który może pomóc w rozwiązaniu trudności i wypracowaniu zdrowszej dynamiki w związku.
Pozdrawiam,
Sylwia Walendziewska
Zacisze Zmiany