Dzień dobry ! Mam problem , nie podobają mi się studia, mam dość nerwów i stresu przed kolejnym egz

6 odpowiedzi
Mam problem , nie podobają mi się studia, mam dość nerwów i stresu przed kolejnym egzaminem i myślę czy nie zrezygnować,ale boję się, że rzucę studia i przez to nie znajdę później dobrej pracy. Choć mam też obawę, że skończę studia i po nich też nie będzie pracy.
Jak przestań się tym tak przejmować ? I co z tym faktem zrobić ?
 Beata Szulik-Bomba
Psychoterapeuta, Psycholog
Warszawa
Dzień dobry, zachęcam do konsultacji z psychoterapeutą, aby pełniej przeanalizować obecną sytuację. Warto poznać przyczynę Pani/Pana nerwowości, ewentualnego przeciążenia, czy wynikają one przykladowo z trudnej sytacji, czy są może związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem emocjonalnym. Pozdrawiam, Beata Szulik Bomba

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
mgr Małgorzata Ostrowska
Psycholog
Warszawa
Dzień dobry, bardzo proszę zadać sobie pytania: co sprawiałoby mi największą satysfakcję, jaki kierunek mnie interesuje bardziej od tego, co teraz studiuję? Być może studia zostały przez Panią/Pana wybrane pod presją rodziny? Może należałoby po prostu zmienić kierunek i wszystko zaczęłoby się układać po Pani/Pana myśli?
Jeśli nie jest Pani/Pan pewna/pewien swojego wyboru, to rozmowa z psychologiem pomoże wydobyć te obszary zainteresowań, które rzeczywiście będą sprawiały Pani/Panu satysfakcję. Życzę powodzenia w poszukiwaniach, Małgorzata Ostrowska
mgr Alicja Garbowska
Psycholog, Seksuolog
Wrocław
Dzień dobry, opisywane stany emocjonalne mogą być powiązane ze zniekształceniem poznawczym nazywanym w psychologii katastrofizacją (tj. tworzeniem w myślach negatywnych scenariuszy / wyobrażeń na temat przyszłości). Mam poczucie, że pomocna dla Pani/ Pana mogłaby być konsultacja ze specjalistą psychologiem, który wsparłby albo krótkoterminowo w tej konkretnej sytuacji m.in. za pomocą psychoedukacji i pomógłby wypracować najlepsze rozwiązanie albo długoterminowo w zależności od tego czy i jaka byłaby dalsza potrzeba. Pozdrawiam ciepło, AK
mgr Weronika Wojciechowska
Psycholog
Wrocław
Dzień dobry,
Wybór ścieżki zawodowej nie należy do łatwych. Wiąże się z licznymi obawami i pytaniami, zwłaszcza na początku drogi zawodowej. To naturalne, że pojawiają się wątpliwości, a także stres i lęk przed egzaminami czy przyszłością – wiele osób przeżywa podobne odczucia.
Przede wszystkim warto zastanowić się, co sprawia, że obecne studia budzą takie odczucia. Przyczyną może być brak lub spadek zainteresowania kierunkiem, a czasem stres związany z wymaganiami akademickimi. Warto też pamiętać, że w życiu zawodowym nie zawsze podążamy prostą, jedną ścieżką – często dopiero podczas pracy odkrywamy, co naprawdę sprawia nam satysfakcję.
Jeśli chodzi o rynek pracy, to bywa on zmienny i ma okresy, w których znalezienie pracy jest bardzo trudne przez przesyt kandydatów, a czasami bywa łagodniejszy.
Na wielu uczelniach jest dostępne “Biuro Karier”, gdzie można odbyć spotkanie z doradcą, który pomoże ustalić predyspozycje zawodowe, zdarza się, że uczelnie mają również w swojej ofercie warsztaty rozwojowe.
Myślę, że dobrym krokiem będzie ponowne zastanowienie się, co Pan/Pani chciałby/chciałaby robić, czy jest jakaś wymarzona profesja, i jak to osiągnąć (niekoniecznie przez obecne studia).
Jeżeli na ten moment nie ma nic takiego - to nic złego, czasem życie podsunie nam scenariusz.
Proszę pamiętać, że każde doświadczenie, nawet jeśli kończy się zmianą planów, może być wartościowe i przydatne w przyszłości. Ważne, aby pozostać otwartym i zaufać sobie w tym procesie.
Może Pan/Pani również zastanowić się nad tym, co lubi Pan/Pani robić, co sprawia satysfakcję i czy jest sposób, aby jakiś promil czy procent tego przeobrazić w ścieżkę swojej kariery.
Mam nadzieję, że uda się Panu/Pani podjąć decyzję, która przyniesie satysfakcję i spokój. Pozdrawiam, Weronika Wojciechowska
Dzień dobry,
rozumiem, że odczuwa Pan(i) silny stres i rozterki związane z obecnym kierunkiem studiów oraz obawę o przyszłą pracę. W takiej sytuacji warto dać sobie chwilę na zrozumienie, co leży u podstaw tych niepokojów: czy chodzi głównie o brak zainteresowania przedmiotami na uczelni, brak satysfakcji z samego procesu studiowania czy może lęk, że nawet po ukończeniu kierunku nie znajdzie Pan(i) stabilnego zatrudnienia. Często przyczyną przytłaczających wątpliwości jest też presja społeczna lub rodzinna, która nie zawsze pokrywa się z naszymi własnymi zainteresowaniami. Może Pan(i) spróbować porozmawiać z doradcą zawodowym lub psychologiem, aby określić, czy studia faktycznie nie dają Pan(u/i) istotnych perspektyw, czy raczej to obecny lęk i zmęczenie egzaminami nie pozwalają zobaczyć ich potencjału. Rozważenie zmiany kierunku, przerwy w nauce czy zdobycia dodatkowego doświadczenia w praktykach bywa pomocne, ponieważ pokazuje, jak szerokie mogą być ścieżki rozwoju zawodowego. Ważne jest też, by nauczył się Pan(i) lepiej radzić sobie z samym stresem – pomocna może być nauka technik relaksacyjnych, rozkładanie zadań na mniejsze etapy i wzmacnianie swoich umiejętności organizacyjnych, tak by egzaminy i zaliczenia nie przytłaczały Pan(a/i) tak bardzo. Istotne jest, by nie podejmować decyzji w chwili największego napięcia, ale przyjrzeć się temu, co daje Pan(u/i) obecną motywację, co chce Pan(i) osiągnąć w przyszłości i jaki styl życia najbardziej Pan(u/i) odpowiada. Często sam fakt, że pozwalamy sobie na szczerą refleksję i rozmowę z profesjonalistą, przynosi ulgę i pozwala zredukować lęk o dalsze kroki.
Pozdrawiam serdecznie,
Psycholog Aleksandra Michalik - FundamentSpokoju.pl
Z pewnością należy bliżej przyjrzeć się sytuacji oraz popracować nad motywacją.
Zapraszam do mojego gabinetu, z pewnością razem wypracujemy jakieś rozwiazanie.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.