Dzień dobry, mam problem z 2 zębami, który wymagają leczenia kanałowego. Czy jest jakiś sposób zab

3 odpowiedzi
Mam problem z 2 zębami, który wymagają leczenia kanałowego. Czy jest jakiś sposób zabezpieczenia dziur i zapobiegnięcia ich powiększaniu do czasu leczenia? Z tego co wiem, leczenie kanałowe 6-ek ani 7-ek nie jest refundowane, a na chwilę obecną nie stać mnie na to leczenie. Najprawdopobniej będę mogła porządnie naprawić ten problem dopiero za kilka miesięcy, czy mogę do tego czasu założyć prywatnie u stomatologa jakiś zabezpieczający opatrunek, np. tlenek cynku?
Jak najbardziej. Pierwszym etapem leczenia, który zazwyczaj powinien poprzedzać leczenie kanałowe, jest usunięcie próchnicy i odbudowanie ścian ubytku, żeby móc zaizolować ząb w trakcie leczenia kanałowego.
Niekiedy jednak może się to wiązać z naruszeniem miazgi zęba i może być konieczne jej zaopatrzenie do czasu leczenia kanałowego.
Pozdrawiam

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Wszystko zależy od tego dlaczego te zęby zostały zakwalifikowane do leczenia kanałowego.Jeżeli w komorze i kanałach zęba znajduje się martwa lub zakażona miazga to takich zębów nie można zabezpieczyć opatrunkiem bez rozpoczęcia leczenia kanałowego.Jeżeli nie doszło do zakażenia to możliwe jest założenie opatrunku na dłuższy okres czasu.Wskazana byłaby konsultacja w gabinecie stomatologicznym.
Zamknięcie zęba bez zbadania - jakie bakteria są w kanale jest niebezpieczne. Zamknięcie zęba w wypadku istnienia gronkowców (czyli ropotwórczych) albo bakterii zgorzelinowych może doprowadzić do ropnia, ropowicy lub nawet sepsy. Bezwzględnie trzeba rozpocząć leczenie, wypełnić można poźniej. Czy może być tlenek cynku (?) - może byći pod warunkiem, że jest to opatrunek tzw. wentylowy. W/w bakterie są beztlenowcami tj. rozwijają się w środowisku bez dopływu tlenu. Jeżeli takich bakterii nie ma - można ząb zamknąć ale z silnym środkiem bakteriobójczym w kanale, dobrze jest też przedtem kanał wypłukać np. 2% Chloranem.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.