Dzień dobry, mam prośbę o pomoc, o poradę - jestem miesiąc po zabiegu irydotomii YAG, na jednym oku.

1 odpowiedzi
Dzień dobry, mam prośbę o pomoc, o poradę - jestem miesiąc po zabiegu irydotomii YAG, na jednym oku. Po zabiegu mam cały czas zaburzenia widzenia - widzę, zwłaszcza przy mrugnięciu powieką, błyśnięcia światła - nasilają się w jasnym świetle, przy źródłach światła oraz gdy patrzę na szyby. Okropne uczucie. Lekarz stwierdził, że powinno to ustąpić do miesiąca. Nie ustępuje... Siatkówka nie jest uszkodzona – miałam już po irydotomii USG i OCT. Szukając w internecie informacji, przeczytałam, że takie skutki uboczne są bardzo rzadkie, ale mogą się pojawić, gdy otwór w tęczówce zostanie zrobiony w nieodpowiednim miejscu, nie maksymalnie na obwodzie tęczówki. Nigdzie natomiast nie mogę znaleźć informacji, czy jest to przejściowe, czy kiedyś ustąpi, czy mój mózg przestanie odbierać te dodatkowe, męczące bodźce. Nie zostałam uprzedzona, że zabieg może mieć takie skutki uboczne, czuję się okaleczona, jestem załamana. Proszę o pomoc - o informację, czy jest szansa, że te zaburzenia kiedyś ustąpią? Czy mogę jakoś wspomóc ich ustąpienie? Dodam, że zabieg irydotomii miałam zrobiony, ponieważ stwierdzono u mnie wąskie kąty przesączania (przy prawidłowym ciśnieniu). Wstrzymałam się z zabiegiem na drugie oko. Z góry dziękuję za każdą odpowiedź.
Dzień dobry,
wykonanie irydotomii przy wąskim kącie przesączania i prawidłowych ciśnieniach w oku było, jak najbardziej prawidłowym postępowaniem ze wskazań medycznych, które zabezpieczyło oko przed ostrym atakiem jaskry. Wykonanie irytdotomii laserowej zależy nie tylko od umiejętności i doświadczenia lekarza wykonującego zabieg, ale w znacznej mierze od anatomii oka danego pacjenta. Nie zawsze możliwe jest obwodowe wykonanie irydotomii w stopniu takim jaki zaplanował sobie specjalista na początku zabiegu. Podkreślić natomiast należy, iż dolegliwości jakie Pani opisuje świadczą o tym że irydotomia jest drożna i zabezpiecza Panią przed ostrym atakiem jaskry. Nieleczony ostry atak jaskry jest bardzo bolesny i nieprzyjemny dla pacjenta, który prowadzić może do ślepoty. Dolegliwości jakie Pani opisuje mogą utrzymywać się nawet kilka miesięcy, więc należy uzbroić się w cierpliwość i je konsekwentnie ignorować nie zwracając na nie uwagi. W mechanizmie adaptacji neuronalnej powinny być one wytłumione. Możemy spróbować zmniejszyć ich intensywność stosując soczewki barwione lub fotochromowe. Polecam sprawdzenie ich u optyka. Pozdrawiam Borowska Paulina.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.