Dzien dobry, mam pytania dotyczące łaczenia suplementów, czy można brać razem- w jednym czasie: 1.

2 odpowiedzi
Dzien dobry, mam pytania dotyczące łaczenia suplementów, czy można brać razem- w jednym czasie:
1. miedź + wapń? czy to synergiści czy antagoniści,
2. mangan + cynk? czy to synergiści czy antagoniści,
3. mangan+ magnez? czy to synergiści czy antagoniści.

Czy jest jakaś książka/literatura która opisuje łaczenia mikro/makro elementów?
Dzień dobry, odpowiednio zbilansowana dieta powinna dostarczać wszystkich niezbędnych mikro oraz makro elementów. Zatem każda suplementacja powinna być co do zasady, uzasadniona nie tylko niedoborami ale również poziomem tych niedoborów. Wchłanialność mikroelementów w formie suplementów może być kłopotliwa ponieważ często szlaki ich wchłaniania będą takie same zatem będą ze sobą konkurować. Generalna zasada, jeśli musimy przyjmować wiele różnych minerałów i witamin, jest taka że magnez możemy łączyć z witaminami z grupy B oraz z potasem. Wapń najlepiej wchłania się w akompaniamencie witaminy D. Wszystkie pozostałe wymienione przez Panią/Pana minerały takie jak żelazo, cynk, miedź, mangan i wcześniej wspomniane magnez i wapń będą ze sobą konkurować jeśli przyjmowane razem. Najlepiej byłoby zatem na stosowanie terapii etapowej i przyjmowanie suplementów w zależności od poziomu ich niedoboru w połączeniu z odpowiednio i indywidualnie zbilansowaną dietą. Zapraszam do kontaktu.

Mangan i magnez nie są klasycznymi antagonistami, ale wysokie dawki jednego z tych minerałów mogą wpływać na wchłanianie drugiego. W praktyce, w normalnych dawkach, nie powinno być problemów z ich jednoczesnym przyjmowaniem.
Przyjmowanie razem w umiarkowanych ilościach. Jednakże, jeśli przyjmujesz wysokie dawki, warto rozważyć przyjmowanie ich o różnych porach dnia.
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 99 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.