Dzien dobry. Mam pytanie- czy jest mozliwe, ze metodą psychologa moze być sprowokowanie u klienta,

3 odpowiedzi
Dzien dobry.
Mam pytanie- czy jest mozliwe, ze metodą psychologa moze być sprowokowanie u klienta, żeby ten przeniósł na niego uczucia? Zakochal sie w nim?
Dzień dobry,
Możliwym jest, aby tak jak Pan/Pani to nazywa przenieść uczucia na psychologa. Jednakże jest to niepożądane i nawiązując do pytania - nie to nie może być metodą stosowaną przez psychologa.

Pozdrawiam serdecznie,
Kamil Krupski

Dzień dobry, psychologowie raczej intencjonalnie nie stosują takich praktyk, ale możliwym jest, że jeśli psycholog okaże zrozumienie, empatię, uważni Pani/Pana potrzeby, może przerodzić się to w uczucie do osoby, która jako być może pierwsza okazała tyle zrozumienia dla Pani/Pana sytuacji. Myślę, że warto wtedy o tym rozmawiać. Wyjaśnienie tej sytuacji może być istotną wskazówką, która pomoże w procesie terapeutycznym.
Serdecznie pozdrawiam Sylwia Bryzek
W skrócie, terapia nie popiera manipulacji uczuciami klienta. Zamiast tego, skupia się na autentycznym odkrywaniu i zrozumieniu siebie oraz na utrzymaniu profesjonalnej i etycznej relacji terapeutycznej. Terapeuta powinien unikać działań, które mogą wprowadzać klienta w błąd lub wykorzystywać jego emocje dla własnych korzyści. Celem terapii jest wsparcie klienta w odkrywaniu siebie i zrozumieniu swoich przeżyć, a nie manipulowanie jego uczuciami. Przeniesienie uczucia (np. zakochanie się w terapeucie) może się zdarzyć w terapii i jest to zjawisko, które w psychoterapii jest znane i często omawiane. Ważne jest zrozumienie, jak te uczucia wpływają na relację i na odkrywanie siebie przez klienta. Terapeuta nie powinien wykorzystywać takich uczuć w sposób manipulacyjny, ale raczej powinien być świadomy tego, jak te uczucia mogą wpływać na proces terapeutyczny. Zapraszam