Dzień dobry, mam pytanie do osób zajmujących się prowadzeniem psychoterapii. Byłem do tej pory na

2 odpowiedzi
Dzień dobry,

mam pytanie do osób zajmujących się prowadzeniem psychoterapii. Byłem do tej pory na 3 spotkaniach z pewną terapeutką. Poinformowała mnie, że korzysta z tzw. "superwizji". Trochę poczytałem o tym w internecie i moje pytanie jest takie: czy ta "superwizja" na pewno ma jakieś znamiona naukowości (np. trafność czy obiektywizm)? Chodzi mi o to, czy to nie jest jakiś zakamuflowany szamanizm (np. terapeucie coś się wydaje). Po informacji o tych "superwizjach" zastanawiam się nad wycofaniem z terapii, stąd moje pytanie.

Dziękuję za odpowiedz.

Dziękuję za odpowiedz,
pozdrawiam
Dzień dobry, a co według Pana ma znamiona naukowości w samej psychoterapii? Co ma znamiona naukowości w relacji partnerskiej? Co ma znamiona naukowości w miłości? Co ma znamiona naukowości w przyjaźni? Co ma znamiona naukowości w ojcostwie, macierzyństwie? Czy zatem pod groźbą kary lub osądu surowego zakazać: psychoterapii, relacji partnerskich, miłości, przyjaźni, ojcostwa, macierzyństwa..., no i oczywiście superwizji ??? Pozdrawiam. Maciej Gołąb.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Szanowny Panie, poddawanie pracy superwizji jest stałą praktyką kliniczną. Jest to standardowa forma pracy psychoterapeutycznej. To właśnie dobrze, że osoba poddaje się właśnie takiej superwizji- czyli porozmawianiu z innym psychoterapeutą (który jest psychoterapeutą w danym nurcie i po szkoleniu superwizyjnym) o trudnościach z którymi zgłasza się Pacjent- oczywiście bez wskazania danych które umożliwiłby na identyfikację pacjenta. Superwizja poszerza wgląd, za jej pomocą można sprawdzić czy psychoterapeuta odpowiednio prowadzi psychoterapię.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.