Dzień dobry, mam pytanie dotyczące dziedziczność RZS. Mam 21 lat i moja nieżyjąca już Mama chorowała

1 odpowiedzi
Dzień dobry, mam pytanie dotyczące dziedziczność RZS. Mam 21 lat i moja nieżyjąca już Mama chorowała na RZS od około 50 roku życia. Dodam, że przez zdecydowaną większość swojego życia bardzo źle się odżywiała, paliła "tony" papierosów od wczesnych młodzieńczych lat, nie uprawiała żadnych sportów, etc (wiem, że te czynniki mogą podobno wyzwalać). Mama też często mówiła, że jej rzs jest "polekowy", ponieważ chorowała na szereg innych chorób (serce, nerki)....Jaka jest szansa, że ja też zachoruję? Czy jest to choroba dziedziczna? Bardzo się o to boję, nie wyobrażam sobie otrzymać taką diagnozę kiedykolwiek. Dodam, że mam starszą o 10 lat siostrę, która jest zdrowa i nie choruje. Czy mam się czego obawiać?
Predyspozycje do RZS są dziedziczne, co nie oznacza że choroba wystąpi u każdego potomka chorującej osoby. Dużo zależy także od stylu życia, czynników środowiskowych i chorób współistniejących, które stanowią dodatkowe obciążenie dla organizmu.
W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów, proponuję udać się jak najszybciej do reumatologa w celu szybkiego ustalenia diagnozy i rozpoczęcia leczenia w jak najwcześniejszym stadium choroby.