Dzień dobry, mam pytanie dotyczące pieprzyków na ciele. Mam ich mnóstwo. Wiem, że pewnie to skutek i

1 odpowiedzi
Dzień dobry, mam pytanie dotyczące pieprzyków na ciele. Mam ich mnóstwo. Wiem, że pewnie to skutek i opalania w solarium i na słońcu, których kiedyś nie odradzano tak jak obecnie. Teraz stosuję profilaktykę, filtry, badam znamiona regularnie u dermatologa (co 3 miesiące), plus samodzielnie. Od kilku lat robiłam to co roku, natomiast teraz z taką intensywnością, ponieważ zapętliłam się trochę w lęku przed czerniakiem i rakiem i jestem w ciągłym stresie i napięciu, które nie daje mi spokoju. Nie ma dnia, żebym nie poświęcała czasu na obserwację znamion i często jestem w permanentnym stresie, że jednak nawet te normalne pewnie są w rezultacie czymś złym. Miałam czas częstych wędrówek (w początkowym okresie było to nawet co 2/3 tygodnie) do różnych lekarzy dermatologów, podczas których jeden z nich uznał, że warto usunąć jeden z pieprzyków na ramieniu. Był to jeden jedyny lekarz z 5 odwiedzonych, którzy również to znamię oglądali. Finalnie mam usunięte dwa znamiona. Jedno wskazane do usuniecia na ramieniu i drugie, które podczas badania przed zabiegiem wybrał kolejny dermatolog. To z ramienia okazało się znamieniem melanocytarnym dysplastycznym (D.22), dostałam informację o profilaktyce w postaci ochrony przed słońcem i kontrolą co roku. Drugie znamię okazało się zwykłym pieprzykiem. Od tego momentu nie jestem w stanie tego udźwignąć psychicznie. Jeden lekarz wymawiając "znamię dysplastyczne" grzmi tak, jakbym już umierała a inny mówi, że to nie było nic złego i usunięte oznacza, że jest z głowy i nie mam się martwić. Jeden mówi, że mam zupełnie się zakrywać przed słońcem, inny mówi, że mam korzystać z głową i stosować często w ciągu dnia wysokie filtry. Nie rozumiem też czemu tylu lekarzy oglądających tego pieprzyka nie wskazało go do usunięcia. I gdyby nie mój paniczny strach, rozkręcona już hipochondria i bieganie od lekarza do lekarza to może nadal bym je miała. Teraz znowu mam sytuację, że jeden lekarz chce obserwować 2 znamiona a inny uznał, że warto je wyciąć plus doszło to kompletu trzecie znamię. Jakie są zasady kierowania pacjenta do usunięcia znamienia? Czy faktycznie mogę ufać, że to usunięte już znamię dysplastyczne to nic złego? Jaki przyjąć system monitorowania znamion przy tak różnych opiniach lekarzy? Jestem zagubiona i zalękniona, że może na mojej skórze któryś z tych pieprzyków jest nowotworem a jest ignorowany. Lęk jest ogromny, utrudniający mi funkcjonowanie, więc będę wdzięczna za podpowiedzi nie zostawiające mi pola do własnych interpretacji.
Dzień dobry,
usunięte znamiona dysplastyczne były zmianami łagodnymi - w żaden sposób nie zagrażającymi życiu. Znamiona na skórze warto kontrolować regularnie, ale nie popadając w przesadę (raz na 3 miesiące to absolutne MAXimum). Zdecydowanie przychylam się również do wychodzenia na słońce "z głową", naprawdę nie warto zamykać się w piwnicy :) Bardzo trudno jest odpowiedzieć na pozostałe Pani pytania w formie suchego komentarza na stronie www - zdecydowanie przydałaby się w tej sytuacji spokojna rozmowa. Lęk przed każdym znamieniem jest czymś bardzo niepokojącym i myślę, że aktualnie stanowi zdecydowanie większy problem niż same znamiona.
Pozdrawiam serdecznie,
lek. Bartosz Bieżyński