Dzień dobry! Mam pytanie dotyczące problemów trawiennych u niemowlęcia. Moja córka do ukończenia czw

1 odpowiedzi
Dzień dobry! Mam pytanie dotyczące problemów trawiennych u niemowlęcia. Moja córka do ukończenia czwartego miesiąca nie miała żadnych dolegliwości, jest karmiona piersią. Po czwartym miesiącu przez ok. 2 tygodnie niemal codziennie pojawiał się u niej napadowy ból brzuszka, następnie problem zniknął. Po tym czasie zauważyłam, że po niektórych karmieniach (oraz wypróżnieniach, córka od zawsze robi kupki niemal przy każdym karmieniu) pojawiają się czerwone rozlane plamy na klatce piersiowej, plecach oraz wypieki na policzkach, które potrafią zniknąć w ciągu kilkunastu minut bądź do godziny. Nasz pediatra stwierdził, że wygląda to na rumień zakaźny. Po kolejnym tygodniu stolce zaczęły być przeważnie zgniłozielone, wodniste, ze śluzem, jednorazowo pojawiły się ciemne nitki krwi. Plamy na skórze nadal niekiedy występują, choć w mniejszym nasileniu, skóra nie jest przy tym sucha. Lekarz skierował córkę na morfologię (wyniki idealne, crp w normie), badanie ogólne kału (obecne liczne leukocyty, pH 7,2), posiew w kierunku salmonelli i shigelli (negatywny), a także USG jamy brzusznej (bez odchyleń prócz pogrubiałej błony podśluzowej o nieco wzmożonym unaczynieniu w końcowym odcinku jelita krętego i odcinkowo w jelicie cienkim). Po konsultacji z lekarzem od 2 tygodni jestem na diecie bezmlecznej, nie ma jednak żadnej poprawy. Córka w ostatnich dniach zaczęła wybudzać się w nocy z powodu gazów. Na własną rękę wykonaliśmy badanie na nietolerancję laktozy metodą redukcyjną, tym razem pH kału wyniosło 5, a ciała redukcyjne 1,50%. Czy taki wynik wskazuje na wtórną nietolerancję laktozy? Czy warto wykonać jeszcze jakieś badania?
Dzień dobry.
Trochę to zbyt złożony problem by odpowiadać krótką wiadomością. Badanie kału nie pozwala u niemowlęcia na rozpoznanie nietolerancji laktozy. Przy takich objawach i podejrzeniu można wypróbować preparat laktazy (enzym) dla niemowląt - Kolzym lub Delicol w połączeniu z espumisanem w dużych dawkach.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.