Dzien dobry! Mam pytanie o nadciśnienie. Mam 36 lat. Od mniej więcej 25 lutego miewam dolegliw

1 odpowiedzi
Dzien dobry!
Mam pytanie o nadciśnienie.

Mam 36 lat.
Od mniej więcej 25 lutego miewam dolegliwości typu bardzo lekkie zawroty głowy, uścisk pod mostkiem. Nie są całodobowe, raczej pojawiają się i znikają. Czasami pojawia się też kaszel. W międzyczasie bez przeszkód wykoywałem jednak treningi na siłowni (interwały kardio na skakance i fitness z lekkimi-średnimi ciężarami, bez ciężkich ciężarów). Codziennie rano ćwiczę 15 min jogę.

1 marca kontrola u internisty i kardiologa oraz EKG spoczynkowe nie wykazały niczego złego. Dwukrotnie zmierzone ciśnienie przez dwóch lekarzy - w normie.

6 marca miałem badanie ECHO - zdiagnozowano koarkcję aorty, czyli tzw. zwężenie ciesni aorty. Rok wcześniej profilaktyczne badanie ECHO wykazało dwupłatkową zastawkę. Pod badaniu i diagnozie 6 marca zareagowałem nerwowo, poczułem chwilowy mocniejszy ucisk w klatce piersiowej. Minął po spędzeniu wieczoru ze znajomymi.

7 marca - kolejna konsultacja u kardiologa. Ciśnienie w normie (120/80), mierzone na prawym ramieniu i prawym udzie.
Lekkie nawracające uściski w mostku i w klatce - zdaniem lekarza na tle nerwowym lub kręgowym.
Zalecona próba wysiłkowa i zaplanowana tomografia aorty.

7 marca - badania krwi (lipidogram, potas, cukier, hormon tarczycy). Wszystkie wyniki w normie, bardzo dobre, jedynie poziom hormonu tarczycy na samym dole zakresu normy (ale wciąż w normie).

8 i 9 marca wykonuję 2 lekkie treningi (interwały kardio oraz lekki trening z ciężarami). Samopoczucie w normie.
10 marca czuje wzrost ciśnienia w głowie po wypiciu kawy do śnadania, jakby inny niż zawsze. W dniach 10-12 marca nawracające gniecące uściski pod mostkiem połączone z silniejszymi tępymi bólami głowy, do tego stres związany z rozmyślaniem o zwężonej aorcie. 11 marca podobne objawy po wypiciu herbaty, ale też stres związany z rozmową kwalifikacyjna do nowej pracy.
W nocy z 11 na 12 marca - mniejszy ból w głowie, ale poczucie wysokiego ciśnienia jest plus do tego uczucie "zatykających" się uszu przez całą noc. Momentami lekki szum w uszach, minimalne kłucie (podobne uczucie jak przy nurkowaniu). Uspokaja się wszystko wieczorem.

12 marca - próba wysiłkowa. Rano samopoczucie w normie, chociaż czuje lekki spadek formy robiąc poranną jogę. W drodze na badanie EKG wysiłkowe czuję się zestresowany, czuję jak rośnie ból i ucisk pod mostkiem, duszno mi.
Przed badaniem pielęgniarka mierzy mi ciśnienie : 148 kurczliwego. Po 5 minutach uspokajam sie: 130/75
Próba wysiłkowa ujemna, przechodzę cały cykl bez bólów w klatce piersiowej, chociaż czuje nieco większe zmęczenie niż na codzień podczas ćwiczeń na siłowni. Cisnienie skurczowe podczas proby lekko podwyzszone zdaniem lekarza ( "lekko hipertoniczna reakcja"), rozkurczowe zawsze w normie. Tuż po probie: na prawej ręce 200/40, na lewej rece (mierzone kilka sekund pozniej) 180/70.
Wciąż ból w głowie - podobny do tego, kiedy zbiera mi sie na wymioty, albo jakbym wypił za mocną kawę.
W okolicach godziny 12-13tej ból i nerwowość przechodzą, zostaje lekkie zatkanie uszu i okazjonalne zakłucia w klatce.
Ale rozmyślania o całej sprawie powoduja lekki nawrót bólu głowy i uścisku w klatce. Ogólnie samopoczucie od 6 marca - słabe, kiepski nastrój.

Dodatkowe informacje:
w rodzinie nie mam historii nadcisnienia ani chorob kardiologicznych

24 lutego przestałem palić. Paliłem 9 lat, średnio pół paczki dziennie, bywały okresy że do1 paczki, bywały okresy ze 1 papieros dziennie. W 2018 znacząco ograniczyłem nałóg.
6 marca, po kilku dniach bardzo silnego głodu nikotynowego zacząłem przyjmować Tabex (w 2018 zrobilem 3 kuracje Tabexem). W ulotce napisane, że Tabex może powodować skoki ciśnienia oraz rozdrażnenie, stany lękowe itp. Lekarz na próbie wysiłkowej mówił, że odstawienie tytoniu powoduje skoki ciśnienia. Dodam, że poprzednie próby rzucania palenia i kuracje Tabexem nie dawały takich rezultatów, przechodziły łagodnie i bez objawów.

Stany typu "lekkie zawroty głowy i lekkie uczucie ciężkości na klatce" pojawiały mi się raz czy dwa w 2018r, na drugi dzień po jakichś imprezach, ale mijały w ciągu 4-5 godzin. Nigdy nie było nadciśnieniowego bólu głowy.

Miewam lęki typu "przez papierosy doigrałem się gorszego zdrowia" , poza tym miałem stany lękowe z powodu złego samopczucia mojej mamy przez cały 2016 rok.

Od czerwca 2018 cierpię na niebakteryjne przewlekłe zapalenie prostaty (lub inaczej: zespół napięcia miednicy). Objawy łagodne, nawroty nieprzewidywalne. Zwykle ucisk w miednicy, ale czasem pojawiaja sie tez lekkie zawroty głowy.


Nigdy nie miałem problemów z ciśnieniem ani objawów opisanych powyżej (tępy ból głowy i duszność rosnące pod wpływem stresu). Nie miałem nigdy objawów typu zadyszka czy ból w piersiach na treningach.

Moje pytanie:
Jak rozumiec moje dolegliwosci? Czy to pierwsze manifestacje nadciśnienia?
Czy "doigrałem sie" choroby cisnieniowej?
A może to jednak głównie psychosomatyczne przyczyny? Stres? Albo wynk rzucenia palenia?

Jakoś też ciężko mi uwierzyć, że to choroba ciśnieniowa skoro pomiary 1 i 7 marca były w normie.
Mam wrażenie, że nałożyły się: odstawienie papierosów, silny głód i kuracja Tabexem, a do tego moje osobiste lęki i diagnoza związana z aortą. W efekcie dostałem skoki cisnienia i bóle w klatce i bóle głowy.

Ale lepiej zawsze zapytać. Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Dzień dobry, proszę poczekać na wynik tomografii komputerowej aorty. Koarktacja aorty, jeśli jest istotna powoduje nadciśnienie tętnicze.
Pozdrawiam Piotr Salomon.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.