Dzień dobry, mam pytanie odnośnie suplementacji wapnia i magnezu, są 2 szkoły suplementacji, 1 to od

2 odpowiedzi
Dzień dobry, mam pytanie odnośnie suplementacji wapnia i magnezu, są 2 szkoły suplementacji, 1 to oddzielna, 2 to łączona, ale muszą być podawane w stosunku 2:1 (nie bez powodu taki stosunek wapnia do magnezu podawany jest w nie tanich wysokozmineraluxowanych wodach znanych producentów) jestem szczęśliwa posiadaczka wapnia i magnezu w postaci cytrynian ów w proszku, skoro ma być stosunek 2;1 to mam brać 2g wapnia i 1g magnezu, czy obliczyć i odmierzac dawki czystych jonów wapnia i magnezu by zachować ten stosunek czyli np 300mg wapnia i 150mg magnezu. Patrzeć na całą zawartość cytrynianiow czy tylko samych już czystych jonów wapnia i magnezu? Z góry dziękuję za pomoc Ola
Dzień dobry Pani Olu, podchodzi Pani do suplementacji wapnia i magnezu bardzo naukowo i słusznie. Są to dwa kluczowe minerały wspomagające właściwe funkcjonowanie organizmu człowieka. Ich suplementacja powinna być zawsze poprzedzona badaniami laboratoryjnymi krwi pod kątem ich ewentualnych niedoborów w organizmie. Jeśli nie jesteśmy w stanie ich uzupełnić zbilansowaną i odpowiednio ułożoną dietą wtedy najlepiej suplementować je osobno, ponieważ szlaki wchłaniania się są te same więc będą ze sobą "konkurować". W opracowaniach naukowych pojawia się stosunek 2 wapnia : 1 magnezu, czyli np. 1000mg wapnia do 500mg magnezu. Bez względu czy będzie to w postaci cytrynianu czy jonów. Istotne jest natomiast ustalenie dziennej dawki w zależności od poziomu niedoboru pamiętając od tym, że wapń w postaci cytrynianu zawiera niejako "mniej wapnia". Jest natomiast łagodniejszy dla systemu trawiennego więc może być przyjmowany na czczo. Życzę dużo zdrowia

Suplementacja wapnia i magnezu może budzić wiele pytań, szczególnie jeśli chodzi o ich optymalne dawkowanie i stosunek. Oto szczegółowe wytyczne dotyczące suplementacji wapnia i magnezu zgodne z aktualnymi standardami i praktykami w 2024 roku. W wielu źródłach zaleca się stosunek wapnia do magnezu wynoszący 2:1. Oznacza to, że jeśli przyjmujesz 1000 mg wapnia, powinieneś przyjmować 500 mg magnezu. Taki stosunek jest zgodny z naturalnym stosunkiem tych minerałów w organizmach ludzi i w niektórych wodach mineralnych. Jeśli chcesz przyjąć 300 mg czystego wapnia, a cytrynian wapnia zawiera 21% czystego wapnia: Potrzebujesz około 1429 mg cytrynianu wapnia (300 mg / 0.21).
Jeśli chcesz przyjąć 150 mg czystego magnezu, a cytrynian magnezu zawiera 16% czystego magnezu: Potrzebujesz około 938 mg cytrynianu magnezu (150 mg / 0.16).
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 99 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.