Dzień dobry, mam refluks, najprawdopodobniej niedokwasotę zołądka. Miałam helikobakter i brałam anty

3 odpowiedzi
Dzień dobry, mam refluks, najprawdopodobniej niedokwasotę zołądka. Miałam helikobakter i brałam antybiotyk i mesopral. Helikobakter został wyeliminowany, zrobiłam gastroskopię i okazało że mam nadżerki zołądka oraz zalegająca żółcią bo nie mam woreczka, lekarz przepisał mesooral ponownie, odstawiłam bo się źle po nim czuje, biorę teraz probiotyki, witaminę c oraz maślan sodu. Mimo to nadal się źle czuję mam mdłości, gulę w gardle i pieczenie w kl piersiowej chyba refluks. Że względu na nadżerki żołądka będę pić szałwie i szczyptę piołun.
Pytanie jak mam sobie pomóc od strony dietetycznej?
Wspomniane objawy i obecność żółci w żołądku mogą wskazywać na refluks żółciowy. W tym przypadku wskazana jest dieta lekkostrawna z kontrolowaną zawartością tłuszczów, wsparcie regeneracji żołądka i pomocne może być wdrożenie suplementacji błonnika rozpuszczalnego (np. babki płesznik).

Przy refluksie i niedokwasocie żołądka, szczególnie w kontekście nadżerek żołądka i zalegania żółci, dieta odgrywa kluczową rolę w łagodzeniu objawów i promowaniu gojenia. Ogólne zalecenia dietetyczne to:
unikanie dużych posiłków,
tłuszcze i ostre przyprawy mogą nasilać refluks i podrażniać błonę śluzową żołądka,
ogranicz spożycie cytrusów, pomidorów, kawy i napojów gazowanych,
pij wodę między posiłkami, a nie podczas jedzenia,
unikaj alkoholu i nikotyny ( nawet biernego w towarzystwie).
Produkty sprzyjające zdrowiu żołądka spożywanie produktów bogatych w błonnik, używanie w diecie imbiru - ma właściwości przeciwzapalne oraz eliminuje mdłości. Suplementacja maślanem sodu wspomaga regenerację błony śluzowej jelit. Produkty, które mogą pomóc w gojeniu nadżerek to szałwia, piołun oraz miód manuka.
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 99 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dodam jeszcze aby unikać herbatek ziołowych oraz produktów spożywczych z dodatkiem mięty, która wzmaga objawy refluksu. Również istotne jest spożywanie ostatniego posiłku nie później niż 2 godziny przed snem oraz spanie z lekko uniesioną głową czyli nie zupełnie na płasko.