Dzień dobry. Mam syna w wieku 12 lat. Od jakiegoś czasu okolo 2 lat, ma problem z zawrotami głowy. P

1 odpowiedzi
Dzień dobry. Mam syna w wieku 12 lat. Od jakiegoś czasu okolo 2 lat, ma problem z zawrotami głowy. Początkowo to były sporadyczne przypadki, ale w tym roku te zawroty się nasiliły. Syn opisuje te zawroty głowy tak, że nie wiruje mu świat, tylko jakby mózg mu wirował, że kręci się w samej głowie. Temu kręceniu się nie towarzyszy ból głowy, tylko ból brzucha, sporadycznie nudności. Byliśmy w szpitalu, robili badania krwi, tomograf głowy, mieliśmy konsultację neurologiczną i laryngologiczną, wszystko jest dobrze. Zastanawiam się czy to nie jest na tle nerwowym. Powrót do szkoły po lockdown, sprawdzian za sprawdzianem, no i znów kręcenie w głowie... Rozmawiałam z synem, mówi, że stresują go te sprawdziany, natłok nauki. Czy faktycznie może to wszystko powodować zawroty głowy? Proszę o pomoc bo już nie wiem jak dziecku pomóc. Dziękuję za każdą odpowiedź.
Dzień dobry,
obecnie dzieci i nastolatki są wbrew pozorom pod bardzo dużą presją, szczególnie po lockdownie. Tego rodzaju niespecyficzne dolegliwości jak najbardziej mogą mieć podłoże na tle "nerwowym" tzw. psychosomatyczne, szczególnie jeśli nasilają się w warunkach stresu, emocji, "przeładowania" dnia, a np. lepiej jest w wakacje, czy w weekendy.
Jeśli u Państwa w rodzinie są zawroty głowy/choroby błędnika, to może być też pewna genetycznie uwarunkowana nadwrażliwość błędnika. Bóle brzucha, nudności mogą być wtórne do zawrotów głowy lub również mieć podłoże psychosomatyczne.
Brak bólu głowy raczej odsuwa rozpoznanie migreny przedsionkowej.
Jeśli wykonano już różne badania i konsultacje, to myślę, że można jak najbardziej skonsultować się z psychologiem, ewentualnie również terapeutą integracji sensorycznej pod kątem ewentualnych zaburzeń przedsionkowych, związanych z nadwrażliwością błędnika.
Można spróbować też wprowadzić proste techniki relaksacyjne, krótki stretching wieczorem, spacery, umiarkowaną aktywność fizyczną, herbatę z melisą wieczorem.
Z badań można jeszcze ewentualnie pomyśleć o badaniu MRI mózgu oraz ekg, jeśli nie były wykonywane.
Pozdrawiam

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.