Dzień dobry, mam zdiagnozowaną przepuklinę pępkową oraz rozejście mięśni prostych brzucha. Po konsul

1 odpowiedzi
Dzień dobry, mam zdiagnozowaną przepuklinę pępkową oraz rozejście mięśni prostych brzucha. Po konsultacji chirurgicznej mam do wyboru dwie opcje operacji: usunięcie przepukliny + siatka lub laparoskopowy zabieg przepukliny i zszycie mięśni prostych brzucha z wszczepieniem siatki. Trudno jest mi dokonać decyzji, czy podejmować się operacji tego rozejścia, ponieważ nie przeszkadza mi tak bardzo efekt kosmetyczny. Chirurg powiedział także, że gdybym miał wyłącznie rozejście to wówczas tego byśmy nie operowali. Jakie jest ryzyko pojawienia się przepukliny w tym rozejściu, jeśli obwód brzucha nie będzie się zwiększał, a zadbam o spadek masy ciała? Jakie są korzyści vs ryzyko związane z operacją rozejścia pomijając efekt kosmetyczny? Czy taka operacja daje ryzyko, że po jakimś czasie to rozejście nawróci mimo włożenia siatki albo pojawi się przepuklina pooperacyjna?
Z góry dziękuję serdecznie za każdą, cenną dla mnie odpowiedź.
Dzień dobry, plastyka przepukliny wraz z rozstępem kresy białej wiąże się z podobnym ryzkiem operacyjnym jak naprawa samej przepukliny.
Jednakże zaletą reaproksymacji kresy jest zdecydowanie zmniejszenie ryzyka na wystąpienie innych przepuklin w kresie białej jak i zmniejszenie ryzyka nawrotu przepukliny pępkowej. Ponadto naprawa rozejścia poprawia stabilność i funkcjonalność korpusu co może niwelować inne dolegliwości np bóle okolicy lędźwiowej kręgosłupa.
Kolejną przewagą jest to że podczas endoskopowego zabiegu naprawy przepukliny pępkowej i rozejścia kresy białej met eTEP można pozostawić większa siatkę która w większym stopniu będzie zabezpieczała przed nawrotem.
Pozdrawiam

Sławomir Saluk

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.